Reklama
Řidičův chleba

Řidič kvůli své neschopnosti zbrzdil policisty při honičce za pachatelem. Udělal všechno špatně

Zákon přitom všem řidičům nařizuje, aby umožnili průjezd všem složkám IZS, které jedou k případu
Zdroj: Policie ČR
Řidič narušil policejní honičku.

Středeční odpoledne bylo pro policejní hlídky ze Znojemska velmi náročné, protože se neslo ve znamení honičky za ujíždějícím řidičem černé audi. Celá honička naštěstí skončila dobře, 36letý řidič byl zadržen, ale na jejím záznamu nás zaujala úplně jiná část honičky než ujíždění řidiče, který má od soudu zákaz řízení až do roku 2022. Ve chvíli, kdy se hlídka dostala na kruhový objezd, naprosto nepochopitelně je zablokoval a dál brzdil řidič stříbrného peugeotu. Ze záznamu je patrné, že policisté museli tvrdě brzdit a nakonec bylo velké štěstí, že ujíždějící řidič hned u kruhového objezdu boural.

Zákon hovoří jasně

Záznam nepozornosti a neohleduplnosti řidiče peugeotu najdete ve videu od policie v čase 0:50. To je chvíle, kdy policie pod majáky ve vysoké rychlosti přijíždí ke kruhovému objezdu a zároveň se na něj napojuje řidič peugeotu, který místo toho, aby zastavil, pokračuje v klidu dál ve své jízdě.

Nejen, že narušil stíhání, ale ohrozil jak policisty, tak sebe. Navíc porušil zákon o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně paragraf 41, který říká: „Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.“ Za porušení tohoto zákona hrozí řidiči pokuta až do výše 2000 Kč, o bodovaný přestupek nejde.
Reklama

Jak se zachovat?

Co měl tedy řidič peugeotu udělat? V prvé řadě zastavit ještě před kruhovým objezdem a vůbec na něj nevjíždět. Všeobecně je ale platné to, že řidiči aut by hlavně neměli překážet, panikařit a zmatkovat.

Například hasiči radí: „Pokud je to z hlediska provozu a typu komunikace možné, zastavte své vozidlo na krajnici tak, aby záchranáři měli dostatek místa k projetí. I když ještě nevidíte, o jakou složku se jedná, počítejte při zastavování vždy s tím, aby mohlo bezpečně projet i velké hasičské auto. Myslete také na to, že vozidel s majáky může jet i několik za sebou, proto se vždy po průjezdu záchranářů důkladně rozhlédněte, než znovu vjedeme do provozu.“ Právě k hasičům ještě dodáme, že je dobré myslet na to, že velká a těžká cisterna plná vody nemůže zabrzdit na místě, jako malé osobní auto. Proto před takovým hasičským vozem nikdy prudce nebrzděte, raději vyhoďte blinkr, najeďte co nejvíce ke kraji a zpomalujte. Řidič cisterny už si s touto situací poradí, je ale důležité, aby díky blinkru věděl, co děláte.

Přednost pro vozidla IZS platí i ve vztahu k chodcům. I když má chodec na přechodu zelenou, nesmí na něj vstoupit, pokud by při tom omezil či ohrozil projíždějící hasiče, policisty nebo záchranáře.

Diskuze

Martin - 27.06.2021 06:22:01
Situaci. ? závěrem. Všiml jste si toho auta ? Co bouralo ? Takový starý pekáč by asi policii neujel. Stejně by ho dohonili. Takze jste tu akorát za pěknou klobásu.
Martin - 27.06.2021 06:20:00
Tu situaci alespoň představit. Protože i ty kluci policajcký dokážou udělat takovou hovadinu, ze byste nevěřil svým očím. A hlavně musí taky dodržovat základní části dopravního řádu. Takže ta mne ? Proste shoda asi tak 10-15 činitelů, která vedla k této

Policista zastavoval ujíždějícího zločince vlastním tělem, ten stejně dvakrát pláchl. Pomohli občané

Během dvou honiček zloděj napáchal sedm trestných činů. Ukradl a zničil dvě auta, srazil strážníka
22.04.2020 17:40
|
4
Reklama

Špatně parkující auta bránila hasičům v příjezdu k požáru. Museli je odřít

Celou věc vyšetřuje policie. Ta může jako viníka, který bude vše platit, označit i řidiče hasičů
29.03.2020 08:44
|
115

Hasiči se kvůli chování řidičů kamiónů nemohli na D1 dostat k jejich zraněným kolegům

Tiráci nevytvářejí včas záchrannářskou uličku. Pokutovat je ale dle zákona není možné
25.09.2019 16:05
|
5

Retro: Škoda Tudor z roku 2002 měla všechno, na sériovou výrobu to ale nestačilo. Vznikla jediná

Prvnímu novodobému Superbu s karosérií kupé wolfsburské sudičky nedopřály dospět
15.06.2024 10:07
|
3

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15
Reklama

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2
Reklama
Autosalon TV