Reklama
Řidičův chleba

České hory v obležení aut. Kvůli bezohlednému parkování zapadli hasiči, problémy mají záchranáři

Oficiální parkoviště se každý den rychle plní a tak řidiči často parkují tam, kde je prostě napadne
Zdroj: Obec Malenovice/Facebook

Spousta řidičů občas, vědomky či nevědomky, zaparkuje na ne úplně vhodném místě. Ovšem to, co se děje v prvních dnech nového roku na českých horách, už je podle složek Integrovaného záchranného systému (IZS) příliš. Z důvodu uzavřených obchodů, restaurací a sportovních center, ale i kvůli nemožnosti ubytování, jsou české hory plné jednodenních autoturistů. A to i přes to, že jsou zavřené vleky. Policisté, ale hlavně záchranáři a hasiči mají kvůli špatně parkujícím řidičům často velký problém projet.

Parkují téměř kdekoliv

Na alarmující situaci upozornili policisté z Rychnovska a Trutnovska, kterým s nevhodně parkujícími řidiči, kteří se se svými rodinami a přáteli vyrazili za zimní zábavou, došla trpělivost. Někteří zcela ignorují jak dopravní značení, tak selský rozum. Policie v uplynulých dnech dokonce řešila několik řidičů, kteří byli schopni zaparkovat přímo pod značkou zákazu stání či zastavení.

Problém ale je, že pokud takto zaparkuje několik řidičů na jednom místě, znemožní průjezd jak obyvatel hor, tak hlavně složek IZS nebo horské služby či údržby silnic. V čem konkrétně je problém, vysvětlila krajská policejní tisková mluvčí Eva Prachařová: „Situace, kdy na horské silnici, zúžené sněhovými mantinely, řidiči zaparkují automobil přímo pod dopravní značku zákaz zastavení, policisté opakovaně řeší i několikrát denně. Jeden neukázněný motorista dokáže svým negativním příkladem strhnout další řidiče a několik desítek metrů stojící kolona pak vytvoří vážnou překážku pro průjezd dalších vozidel.“
Reklama

Tři metry k životu

Nejhorší je, že někteří řidiči parkují tak, že se hasiči nedostanou k požáru nebo nehodě a záchranáři ke zraněnému. I při parkování na místech, kde je to umožněno, by si řidiči měli pamatovat, že hasiči s velkými cisternami nebo záchranáři s rozměrnými sanitními vozy potřebují k průjezdu alespoň tři metry.

Proto existuje projekt s názvem Tři metry k životu, který na to má řidiče upozorňovat. Sice je cílen především na parkující ve městech, ale snadno se dá aplikovat i na úzké horské silničky. Jak pravidelně upozorňují hasiči a záchranáři, když jde o život, na přeparkování není čas. A jak ukázal nedávný případ z obce Malenovice, špatné parkování může mít snadno tragickou dohru.

Šlo "jen" o zraněné zvíře

Tamní hasiči kvůli špatně parkujícímu řidiči měli velký problém se dostat k místu zásahu. Na facebooku k tomu napsali: „Hasičský vůz cestou na výjezd zapadl do bláta vedle cesty, když se snažil vyhnout autu zaparkovanému až neuvěřitelně bezohledně. Naštěstí tentokrát nehořelo a šlo „jen“ o vyproštění raněného zvířete. Přesto je však na místě zdůraznit, že tato nebezpečná bezohlednost maří práci záchranných složek a snadno se může stát někomu osudnou. To, že kapacity legálního parkování v celých Beskydech nejsou pro aktuální nápor turistů dostačující, nikoho neopravňuje k parkování nepovolenému.“

Diskuze

PICHAV - 01.01.2021 22:53:23
HASICI OPET VE ZMRZLE PI !!!! CI ZACHRANARI TI V RI !!!! TI OSTATNI MISTY !!!! NAD TICHYMI MISTY !!!! PISTY PROVADELI SUM SVISTY !!!! BUDE VICE SPORTRIDICU BRZY !!!! JSEM SI JISTY !!!! POLICAJTY TO MRZI
Pandrhola - 02.01.2021 08:17:25
Tedy nezlobte se na mě a dávejte mínusy ale ta Tatra je určitě čtyřkolka a když takhle zapadne....kdyby stál přes celou cestu tak nenapíšu ani písmeno ale tohle...malinko přehnané..

Hasiči v autech k nehodám vozí plyšové hračky. Pomáhají tím křehké dětské psychice

Jde o speciální hračky, vyrobené přímo pro hasičské potřeby. Jiné hasiči nemohou přijmout
22.12.2020 09:47
|
3
Reklama

Dva senioři se u obchodu poprali o parkovací místo. Jeden druhému rozsekl obličej holí

Případem už se zabývá i policie. Zraněného řidiče musela k ošetření do nemocnice odvézt sanitka
08.12.2020 08:02
|
18

Úřad nesmí vymáhat více pokut za špatné parkování, pokud řidič stojí delší dobu v modré zóně

Rozhodující pro udělení pokuty je časová kontinuita páchání přestupku. S autem se nesmí hnout
23.11.2020 07:13
|
9

Řidiči se snaží za každou cenu nezasahovat do pruhů pro cyklisty. Je to nebezpečný nesmysl

Po zakreslení cyklistického pruhu má pruh pro auta zůstat stejně široký, ale někde to neplatí
20.10.2021 07:23
|
6

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
0
Reklama

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
7

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6
Reklama
Autosalon TV