Reklama
Řidičův chleba

Řidič může vjet na dálnici i bez elektronické známky. O přestupek nejde hned v několika případech

Za jízdu bez dálniční známky zaplatíte raketu. Existují ale situace, kdy se dá sankcím vyhnout
Zdroj: Josef Vrtal

Od 1. ledna 2021 byly v České republice aktivovány elektronické dálniční známky. Někteří si proto mysleli, že s novou formou přichází i nová doba "anonymity" a složitějšího ověřování, že máte zaplaceno. Jenže se silně mýlili. Jízda bez dálniční známky je u nás stejně přísně trestaná jako byla v době papírových kuponů. Sankce jsou dokonce jedny z nejvyšších v celé Evropě. Existují ale případy, ve kterých je možné se od pokut zcela oprostit. Zneužití se však tvrdě nevyplatí.

Elektrická auta jezdí zdarma

Povinnost pořídit si elektronickou dálniční známku platí pro motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny. Na přípojná vozidla, motocykly a historické automobily s přidělenou zvláštní registrační značkou a průkazem historického vozidla se povinnost nevztahuje. Stejně tak se nevztahuje na vozidla s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, jejichž hodnota emisí CO2 je do 50 g/km a jsou vybavena speciální SPZ začínající písmeny EL. Vozy s touto registrační značkou jsou od poplatků osvobozeny automaticky a jejich majitel nemusí o osvobození žádat.

Ceny dálničních známek zůstaly oproti loňskému roku beze změny. Roční známka vyjde na 1500 Kč, měsíční na 440 Kč a 10denní na 310 Kč. Vozidla s ekologickým pohonem jsou ještě cenově zvýhodněna. Auta poháněná plynem nebo biometanem mají roční známku za 750 Kč, měsíční za 220 Kč a 10denní za 155 Kč. Elektronickou dálniční známku lze koupit online přes eshop, na přilehlých samoobslužných kioscích nebo na vybraných čerpacích stanicích.

Ještě donedávna platilo, že jakmile jste při koupi elektronické známky chybně zadali SPZ vašeho vozu (třeba jen jedno písmeno či číslici), museli jste známku kupovat znovu. Chybu totiž nešlo již po zaplacení opravit. „Pokud řidič dříve zadal například písmeno O místo nuly (0), prohodil dva znaky při vyplňování nebo se jinak spletl, zaplatil tak třeba známku na auto někoho jiného nebo na značku, která neexistuje," řekl ředitel státního podniku CENDIS Jan Paroubek.

„Nyní ale může svou chybu jednoduše napravit. Zabere mu to pár minut a nestojí ho to ani korunu. Nejrychleji zadané údaje zkontroluje na webu edalnice.cz v Ověření platnosti. Pokud najde chybu, stačí do Správy známky zadat autorizační kód z potvrzení o úhradě a pak opravit, co je potřeba,“ dodal Paroubek.

Dítě s nádorem či záchrana obyvatel

Podle statistik pokut za nepoužití známky to vypadá, že někteří řidiči získali pocit, že elektronickou dálniční známku nikdo nekontroluje. Jenomže to není pravda. Kontrolu provádí přímo v provozu Policie ČR a Celní správa ČR pomocí kamer umístěných ve vozidlech, mimo ně nebo na mýtných branách. To, že vozidlo má platnou elektronickou dálniční známku nebo je od ní osvobozeno, se ověřuje v evidenci vozidel. Pokuta za jízdu bez dálniční známky se na místě může dostat až na 5000 Kč. Ve správním řízení pak na 20 tisíc korun.

V Česku však existuje hned několik situací, kdy se řidič pokutě vyhne. O těchto případech hovoří zákon č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích, přesněji pak § 20. Pokutu nedostanete, jestliže:

  • přepravujete zdravotně postiženou osobu s průkazem ZTP (kromě praktické nebo úplné hluchoty) nebo ZTP/P. Ale jen v případě, že majitelem vozidla je postižená osoba nebo osoba jí blízká
  • přepravujete nezaopatřené dítě, které je léčeno se zhoubným nádorem
  • vaše vozidlo slouží pro převoz zdravotně postižených osob. Ale jen za předpokladu, že jste i zároveň provozovatelem speciálního domova pro tyto osoby.
  • vaše vozidlo patří mezi vozidla složek záchranného systému
  • provádíte záchranné a likvidační práce nebo chráníte obyvatelstvo
  • je nutno při uzavírce použít pro vedení objížďky zpoplatněnou komunikaci, je možné užít tuto komunikaci bez zpoplatnění
Pokud toto osvobození zneužijete, hrozí vám pokuta až 100 000 korun. V Česku se dále nachází několik dálničních úseků, na kterých lze jezdit bez elektronické známky i mimo tato osvobození. Jedná se především o obchvaty větších měst. Vláda tímto bojuje proti zácpám v centrech. Většinu z nich naleznete v aplikaci Mapy.cz.
Reklama

Diskuze

Zdenek - 18.01.2023 21:40:09
Mrzí mne, že do vyjímek z placení dálniční známky není zahrnuta situace, kdy při zakoupení nového vozidla vybaveného převozní registrační značkou se musí zakoupit dálniční známka, i když je potřeba přejet po dálnici jen několik desítek kilometrů.
Jan - 20.08.2022 08:38:17
Ročně najezdím po dálnici okolo 20 tis. km. V Česku zaplatím 1500 Kč, tedy 0,075 Kč/km. V Chorvatsku, kde je mýto, je km za cca 1,5Kč, ročně bych zaplatil 30000. Co je tedy výhodnější?

Ministr dopravy zkritizoval jízdu českého miliardáře. Na dálnici jel přes 400 km/h

Radim Passer se pochlubil videem, na kterém zaznamenal svou rekordní jízdu v běžné dopravě
20.01.2022 12:52
|
18
Reklama

Neomezená rychlost na dálnici je bezpečnější než limit, ukázal pokus. Stát by ale přišel o peníze

Český vláda uvažuje o zavedení 150 km/h na některých českých dálnicích. Šlo by to ale i rychleji
14.01.2022 07:25
|
48
Reklama

Nové úseky dálnic D11 a D35 jsou nakonec pro některé řidiče špatnou zprávou. Hrozí dokonce pokuty

Až do prosince šlo totiž o nezpoplatněnou dálnici. Resort dopravy ale změnu s nikým nekonzultoval
06.01.2022 16:53
|
15

Nový ministr dopravy chce 200 km dálnic za čtyři roky. Jen sklidí plody naší práce, rýpl si Havlíček

V plánu je také dostavba Pražského okruhu. Do silniční sítě tak poputují desítky miliard korun
20.12.2021 18:45
|
11

Lidé se zbytečně bojí koupě auta z USA. Díly jsou levné, dodání rychlé a poruchovost minimální

Otestovali jsme pravý americký muscle car Dodge Challenger za cenu dobře vybavené Škody Octavia
27.01.2023 07:49
|
25

Některým levným autům je lepší se vyhnout. Nejsou vůbec bezpečná, prozrazují nárazové testy

Vyhledali jsme nejlevnější nová auta na českém trhu a zjišťovali, jak si vedou v testech bezpečnosti
25.01.2023 15:27
|
8
Reklama

Ceny pohonných hmot jsou v Česku nižší než ve většině Evropy. Dražší naftu mají už i v Polsku

Podle analytiků se však v nadcházejících měsících opět dočkáme zdražení. Důvodů je hned několik
25.01.2023 11:59
|
1

Čínské SUV konečně dostalo i obyčejný benzinový motor. Cenou překonává český bestseller

Po plug-in hybridním MG EHS dorazilo na český trh i benzinové HS. Prodává se od 663 940 Kč
23.01.2023 17:00
|
4
Reklama
Autosalon TV