Reklama
Řidičův chleba

Zamrzlé okno u auta lze poškodit i neškodnou škrabkou. Máme několik rad a tipů, jak na námrazu

Jezdění s neprůhlednými skly může mít tragické následky. Přečtěte si, jak je očistit a nezničit
Zdroj: freepik

Známe to všichni. Sotva přijdou první mrazivé noci, jako tomu bylo v posledních dnech, všechno, co je venku, shledáme v mlhavém ránu zpravidla pokryté jinovatkou nebo dokonce námrazou. Týká se to samozřejmě také aut. Jakmile se vám podaří přes přilepené těsnící gumičky (o těch někdy jindy) vlomit do oné promrzlé automobilové jeskyně, už se vám navzdory všemu nepohodlí nechce moc vylézat ven. Chyba! Okenní skla auta musí být ze zákona před jízdou dokonale průhledná. Oním symbolickým průzorem, který jste si vyškrábli kreditkou, před sebou totiž přijíždějící vlak neuvidíte. Poradíme vám, jak se námrazy zbavit pokud možno bezbolestně.

Moderní doba pomáhá

Jeden známý s oblibou říká, že jediná věc, co je na moderních autech dobrá, je fungující topení a vyhřívání. Ano. Trablu, který je předmětem našeho článku, se totiž z velké části snadno zbavíte koupí auta s funkcí elektrického rozmrazování čelního skla - během pár desítek vteřin je po problému a na čistění zbývají jen skla boční, vzadu má dnes rozmrazování každý. Pravda, ne vždy funkční.

Přední vyhřívání má ale stále jen minorita aut na silnici a než se pořádně zmrzlé sklo rozehřeje pomocí topení, může uplynout celá věčnost. Co si počít, když je člověk odkázán sám na sebe?

Pozor na škrabky

Proti silné a kluzké námraze jsou škrabky často neúčinné, navíc opravdu hrozí, že si poškodíte auto. Obecně se uvádí mylná představa, že plastová škrabka je prý šetrná vůči sklu. Ano, ale to platí jen v naprosto čistých a laboratorních podmínkách. Jak je to možné?

V praxi je tomu totiž jinak. Na skle jsou totiž přítomné prachové částice. Jedná se o uhlíkaté prvky, ve městech potom o těžké kovy, abrazivní materiály poletující ovzduším od kol projíždějících aut atd. Když přijde námraza, tyhle prvky zůstanou na skle a zamrznou. Když vezmete škrabku a začnete škrábat, tak kromě ledu na sebe škrabka nabírá i abrazivní částice ze skla, které na něm byly ještě předtím, než začalo mrznout.

Výsledek poznáte většinou až na jaře. Na skle se nacházejí vlásečnicové škrábance, znáte je asi všichni. Jsou jich doslova stovky a jsou vidět zejména při jízdě ráno proti slunci. Tyto mikroškrábance pocházejí ze zimy, když jste se zuřivě vrhli na zamrzlé auto se škrabkou.
Reklama

S vodou nejsou žerty

Jak poškrábání předejít? Existuje léty osvědčený tip, který je šetrný k autu, a můžete ho bez obav doporučit i svým známým. Led na povrchu materiálu vytváří napnutý útvar, pod nímž se nachází velmi tenká vrstvička vody, která není zmrzlá. Je to způsobené tlakem ledu na cizí povrch, v daném místě tedy voda nemůže úplně zamrznout. Zásadní je poznatek, že je třeba narušit molekulární strukturu ledu, aby popraskal a bylo možné led ze skla pohodlně odloupnout díky té tenké vrstvičce nezmrzlé vody pod ním.

K tomu postačí kapalina o mírně vyšší teplotě, než má samotný led, ideálně teplá voda. Pozor, teplá voda, ne horká, a už vůbec ne vařící! Horká a vařící voda se po nalití na zamrzlé sklo z velké části odpaří (bez efektu na led!) a pokud je vrstvička ledu slabá, dostane se prasklinami pukajícího ledu horká voda na samotné autosklo, které může prasknout vlivem rázové teplotní roztažnosti (tepelný šok).

Jak moc teplá voda? Není nutné si brát teploměr, stačí pravidlo namočeného zápěstí. Natočíte do pet  lahve teplou vodu o takové teplotě, že když si ji nalijete na vnitřní stranu zápěstí, ucítíte snesitelné a příjemné teplo - jako když jdete koupat miminko. Takto naplněnou lahev přinesete k autu a začnete vodu rozlévat po celé šířce skla po celém horním okraji. Uvidíte základní fyzikální reakci, okamžitě začne led praskat a pomocí ploché strany škrabky jednoduše kusy ledu z povrchu skla doslova oloupete.

Zasunete pod prasklou část ledové kry plochou škrabku a mírně led nadzvednete. Led se ze skla odloupne, pod ním uvidíte mokrou loužičku, to je právě ta vrstvička nezmrzlé vody. Pokud ledová kra klade odpor při nadzvednutí, tzv. “lepí”, nalijte na ní ještě trochu vody a znovu nadzvedněte. 

Mrazová alchymie

Existují ale i sofistikovanější cesty, jak se zbavit ledu. Ta první spočívá v tom, že do lahve s teplou vodou přidáte kuchyňskou sůl. Ta funguje jako chemický katalyzátor molekulárního rozpadu ledu. Do jedné PET lahve o objemu 1,5L stačí jedna polévková lžíce soli a potom je třeba lahev pořádně protřepat. Vylepšení se solí není potřeba při teplotách okolo pár stupňů pod nulou.

Pokud ale mrzne až praští, je dobré sůl přidat. Druhé vylepšení spočívá v přimíchání nemrznoucí směsi do ostřikovačů (namísto soli) do lahve s teplou vodou. Směs obsahuje ethanol, tedy alkohol, který chemicky narušuje led podobně agresivně jako sůl. Pokud máte starší auto, které nemá antikorozní ochranu a nátěry proti solím, tak použijte právě tuto příměs.

Poměr namíchání teplé vody a směsi do ostřikovačů je zhruba 5:1 ve prospěch teplé vody anebo i větší poměr ve prospěch nemrznoucí směsi, můžete experimentovat, nic nezkazíte. Obecně ale platí, že sůl je účinnější než nemrznoucí směs. 

V supermarketech prodávané chemické rozmrazovače jsou obvykle parodií na pomocníka proti ledu, protože prakticky nefungují. Pro krizovou situaci, kdy nemáte přístup k teplé vodě (což není nic výjimečného), doporučujeme třetí verzi, která je nasnadě: použít samotnou nemrznoucí směs, kterou normálně lijete do nádržky ostřikovačů. Vozte ji v kufru vždy s sebou, pro jistotu. Pozor, tento proces trvá mnohem déle, protože k narušení molekulární struktury ledu je použita pouze chemie, bez teplé vody jako katalyzátoru.
Reklama

Diskuze

Tomáš Malý - 07.11.2020 18:16:02
Mám tiu výhodu, že má auta stála vždy za plotem. Tekže elektrický přředehřev vody v motoru a horkovzdušný ventilátor, to vše spínané časovanou zásuvkou. Ane, chce to zásuvku
Slávek - 07.11.2020 20:03:57
Já používám k rozmrazování teplou vodu už 30 let, bez jediného problému. Teplotu určím tak, že když do ní strčím prst necítím teplo ani chlad. Ráno zásadně s petkou a večer si ji beru domů. S poškrábáním máte pravdu, v námraze je spousta abrasiva.

Ode dneška jsou znovu povinné roušky na pumpách nebo v servisech. V autě ale potřeba nejsou

O novém plošném nařízení informoval ministr zdravotnictví na svém twitterovém účtu
10.09.2020 08:33
|
0
Reklama

Dostala pokutu za bezpečnostní pás. Musela si ho zapnout a za chvíli jí při nehodě zachránil život

Policisté spolujezdkyni pokutovali v rámci bezpečnostní akce. Pokutu ale udělili spíše symbolickou
03.09.2020 07:47
|
5

U Prahy v servisu hořelo elektrické BMW. Teď se musí několik dní chladit v lázni za dohledu hasičů

Až poté budou požárníci zjišťovat, co požár způsobilo. Zasahovat museli ve speciálních oblecích
25.06.2020 10:36
|
3

Soutěžní škodovky rozsévaly zkázu mezi konkurencí bez ohledu na režim. Vybrali jsme nejlepší z nich

Úspěchy rallyových vozů Škoda trvají přes 80 let. Modely 130 RS, Favorit či Octavia vešly do dějin
22.09.2021 16:42
|
3

Rusko ruší povinné návštěvy STK. Nově na ně musí jen autobusy a náklaďáky, ostatní dobrovolně

Uchu našince to může znít jako sci-fi, ale v zemi, kde zítra znamená včera, je možné všechno
21.09.2021 13:51
|
6
Reklama

Útěk z reality až na dřeň: S buggy CFMOTO v brutální rallye napříč nevyzpytatelnou Albánií

Šest dnů v úděsném terénu a krásách albánských hor prověřilo techniku, fyzičku a hlavně morálku
19.09.2021 19:19
|
2

ADAC: S některými elektromobily nehnete, ani když jsou zcela nabité. Příčina je prozaická

Přestože elektromobily používají drahé akumulátorové systémy, stále mají i tradiční 12V baterie
17.09.2021 11:49
|
1
Reklama
Autosalon TV