Reklama
Řidičův chleba

Letní pneumatiky v zimě nejsou vždy přestupkem. Bouračka s nimi na sněhu či ledu se ale prodraží

Pojišťovny na správné obutí velmi dbají a mohou kvůli němu zkrátit nebo úplně zrušit plnění
Zdroj: Bridgestone

Přelom října a listopadu je v Česku především ve znamení přezouvání pneumatik. Traduje se, že jsou u nás zimní pneumatiky od listopadu povinné. Jenomže to tak úplně není pravda. Ta povinnost má svá pravidla, jejichž nedodržení ale může vyjít hodně draho. Jízda na letních pneumatikách v zimních podmínkách nejen, že může skončit nehodou, ale také velkou finanční újmou. Pokud řidič způsobí nehodu během zimního počasí a zároveň bude mít obuté letní pneumatiky, dočká se i výrazného krácení plnění ze strany své pojišťovny.

Zimní pneu jako povinnost?

Ze všech stran se na nás zhruba od poloviny října valí zprávy o tom, jak od listopadu musíme povinně přezout na zimní gumy. Jenomže to vůbec není pravda. Zimní pneumatiky jsou od tohoto data bezvýhradně povinné jen v místech, která jsou označena speciální registrační značkou. Pokud se řidič pohybuje v místech, kde tato značka není, je povinen míst zimní pneumatiky jen v případě, pokud je vozovka pokryta souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazou.

Vypadá to jako velmi benevolentní nařízení, které ovšem má svůj háček. V případě, že řidič v zimě nabourá na letních pneumatikách, čeká ho velké jednání s pojišťovnou. „Pojišťovna, u níž má řidič sjednáno povinné ručení, totiž může v rámci takzvaného regresu požadovat náhradu částky, kterou vyplatila poškozenému,“ varuje Ladislav Gruber, analytik portálu Srovnejto.cz.
Reklama

Prokázání je na pojišťovně

Je to ale pojišťovna, která musí pojištěnému prokázat, že porušil povinnost mít nazuté zimní obutí a že existovala přímá souvislost mezi porušením povinnosti a dopravní nehodou. Pokud tedy řidič vyjede na letních pneumatikách z města, kde je slunečno, sucho a i několik stupňů nad nulou, ale o něco později na dálnici, kde leží sníh, nabourá, může si být jistý, že se kromě pokuty od policie dočká také krácení nebo dokonce úplného odmítnutí plnění ze strany pojišťovny. To platí například pro havarijní pojištění.

V případě povinného ručení a vyplácení škody těm, které takový řidič naboural, se může snadno stát, že pojišťovna bude chtít uhrazené peníze zpět. Ladislav Gruber pro úplnost dodává: „Při jízdě na letních pneumatikách tam, kde je ze zákona povinnost používat zimní obutí, hrozí i krácení pojistného plnění z havarijního pojištění. O kolik je pojistné plnění nižší, nelze říct, protože pojišťovny posuzují tyto případy individuálně. Pokud by ale byla silnice suchá a neoznačená dopravní značkou zimní výbava, pojišťovna nárok na regres nemá.“
Reklama

Pozor na správný rozměr pneumatik

Krácení nebo úplného odmítnutí plnění se řidič může dočkat i v několika dalších případech, které se také týkají pneumatik. Před každou sezónou je potřeba myslet jak na technický stav, tak také na správnou hloubku vzorku. Zimní obutí musí mít vzorek hluboký minimálně čtyři milimetry. „Pokud pneumatiky nemají požadovanou hloubku dezénu, není vozidlo způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. V případě dopravní nehody může pojišťovna opět krátit pojistné plnění,“ upozorňuje Ladislav Gruber.

Problematickým se může stát i špatné zvolení rozměru pneumatik. Pokud řidič obuje gumy, které dle technického průkazu na autě nemají co dělat a následně nabourá, pojišťovna s tím může mít problém. Fakticky totiž řidič v takovém případě používá technicky či typově nevyhovující pneumatiky a pojišťovna znovu může buď odmítnout, nebo krátit pojistné plnění.

Diskuze

PICHAV - 30.10.2020 19:34:57
NA POJISTHOVNE VZDY ZALEZI !!! A HLAVNE JAK TO TEN JEJICH PRAVA RUKA UMI !!! OHOVNOTIT !!! PAK JE JEDNO JAKE MATE GUMY !!! POJISTHOVNA NA VAS Z NIZKA CI VYSOKA !!!! ZE PAK LITUJETE ZE VAS OTEC NEMEL ASPON JEDNU !!!! GUMU !! A A.SENA SE NA TO DIVA Z NEJVYS
ssykot - 30.10.2020 21:39:23
jen hledají důvody,aby nemuseli platit!Na co pak pojistku-jen aby nenažranci bobtnali-ale to je už realita těchto dnů a této bezpáteřní doby

Zelené karty definitivně zbělaly. Pojišťovny je navíc posílají online

Řidiči si doklad o zaplaceném pojištění mohou kdykoliv, tedy i při ztrátě, jednoduše vytisknout doma
28.08.2020 17:00
|
4
Reklama

Štítky na pneumatikách budou od příštího roku ukazovat i jejich životnost a schopnosti na sněhu

K aktuálním povinným údajům přibudou další. Mají rozšířit informovanost a snížit množství škodlivin
04.06.2020 08:04
|
2

Řídíte automobil značky BMW? Tak to podle studie srovnávače pojišťoven patříte mezi nejhorší řidiče

Bezohlednost, rychlá jízda, nepoužívání směrovek. To jsou jen některé z mnoha prohřešků řidičů BMW.
20.05.2020 10:22
|
14

Srna Index informuje, kde se řidiči nejčastěji střetávají se zvěří. Jsou to frekventované silnice

Počty nehod se díky omezením snížily. Nejvíce peněz pojišťovny vyplácí za srážky zvěře a SUV
09.05.2021 07:36
|
1

Kamioňák nejdřív bránil předjetí, pak po škodovce hodil visací zámek a rozbil jí okno

Podle jeho výpovědi ho řidič škodovky chtěl potrestat vybrzděním. K nehodě naštěstí nedošlo
07.05.2021 16:55
|
22
Reklama

I neúmyslná koupě kradené ojetiny znamená, že lze o auto přijít. I když jen do tří let od pořízení

S prověřením pomůže policie nebo Cebia. Nutná je také detailní kontrola všech dokladů auta
07.05.2021 07:05
|
0

Nové škodovky se hromadí na letišti v Hradci Králové. I v Mladé Boleslavi už došly čipy

Výpadek čipů pro auta je celosvětový. Problémy kvůli jejich absenci má řada automobilek
06.05.2021 20:09
|
9
Reklama
Autosalon TV