Reklama
Řidičův chleba

Pražské školy kvůli bezpečnosti zakazují vjezd autům do ulic, kde sídlí. Chválí si to žáci i rodiče

Projekt Školní ulice je v Česku teprve v začátcích. V zahraničí jde ale o běžnou věc
Zdroj: Tiskový servis Městská policie Praha

Už v září loňského roku zkoušely některé pražské školy tehdy úplně nový projekt s názvem Školní ulice. Jeho cílem je především bezpečnost žáků a zamezení takzvaného mama taxi, které je častým jevem především u škol ve velkých městech. Zkouška v případě jedné školy dopadla ke spokojenosti všech stran a tak byl zákaz vjezdu autům před začátkem vyučování na některých místech letos zaveden do ostrého režimu. Ačkoliv auta nesmí ke škole přijet, ten, kdo v ulici, kde škola sídlí, bydlí a tedy i parkuje, odjet bez problému může.

Někde se zákaz osvědčil, jinde tolik ne

Do pilotního projektu Školní ulice byly v roce 2020 zapojeny dvě školy. Zatímco Základní škola Stoliňská (Praha 20) s ním byla spokojena a pokračuje v něm i letos, Fakultní základní škola Chodovická (Horní Počernice) v něm letos nepokračuje, byť v jejím případě projekt posloužil k úvaze o změnách dopravního opatření v okolí školy. Nápad pochází z pražského magistrátu, který ale upozorňuje, že se na tomto projektu vždy musí shodnout příslušná škola, městská část a místně příslušný odbor dopravy. Pokud by tomu tak nebylo, není možné jej realizovat.

A jsou to právě samotné školy, které musí vše komunikovat s rodiči, žáky a dokonce mají za úkol obsluhu mechanických zábran proti vjezdu do ulice. Ty je možné si pronajmout od TSK Praha, které zároveň nabízí možnost i instalace zábran proti vjezdu, ale to už záleží na samotných školách, jestli toho využijí. Tiskový mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník k tomu dodal: „Opatření obecné povahy, na jehož základě se provádí dopravní značení, vydává místně příslušný silniční správní úřad. Na třech lokalitách, kde byla dosud školní ulice realizována, bylo opatření provedeno ve shodě s Policií ČR.“

Reklama

Auta nemají ohrožovat děti

Vysvětlil nám také, že zákaz vjezdu nemusí platit jen pro ulici, kde sídlí samotná škola. „Cílem je vytvořit bezpečný prostor v bezprostřední blízkosti školní budovy – záleží tedy na konkrétní situaci v místě. Dopravní opatření v pražském provedení spočívá v zákazu vjezdu do „školní ulice“ po 30 minut před začátkem školního vyučování. V běžících projektech pak jsou ze zákazu vyjmuti držitelé parkovacího průkazu OZP. Samotný výjezd z ulice, třeba pro ty, kteří v ní bydlí, omezen není. Školní ulice řeší dopravu, kde cílem je školní budova, nejlépe hlavní vchod. Žádoucí efekt je přimět rodiče, aby využili parkování ve větší vzdálenosti od školy a nepřiváděli tak velké množství automobilů do těsné blízkosti školní budovy, kde ohrožují docházející děti, nebo zvolili pro dopravu dítěte do školy jiné přepravní možnosti,“ řekl nám Tadeáš Provazník.
Reklama

Zapojené školy v Praze

  • ZŠ Chodovická, Praha 20 – pilotní projekt
  • ZŠ Stoliňská, Praha 20 – pilotní projekt
  • ZŠ Hanspaulka, Praha 6 – realizace od 13.9.2021 na 3 týdny, předpokládá se trvalé stanovení a možná aplikace na další školy v Praze 
  • připravuje se ZŠ v Praze - Klánovicích
  • vážný zájem projevila ZŠ Brigádníků, Praha 10
  • předběžný zájem v průběhu pilotního projektu projevila Praha 11
  • materiál Dobré cesty do ZŠ (byl vytvořen a poprvé využit pro školní ulici v Praze 20) si v rámci osvětové kampaně vytvořila ZŠ Kutnohorská, Praha 15
  • dopravní projektant Květoslav Syrový toto opatření doporučuje do některých svých studií zklidnění ulic v okolí škol (např. Dolní Počernice)

Na Praze 6 se projekt osvědčil

Jednou ze škol, která je do projektu úspěšně zapojena, je Základní škola Hanspaulka, která sídlí v ulici Na Čihadle. I tam se v hojné míře před začátkem vyučování srocovalo velké množství rodičů s auty, což bylo pro pohyb dětí kolem školy nebezpečné. Jiří Hannich, tiskový mluvčí Prahy 6 praktické fungování projektu Školní ulice popisuje takto: „Půl hodiny před začátkem vyučování do ulice před školou nesmí vjíždět žádná motorová vozidla. Na zákaz upozorňují dopravní značky a kužely a dodržování pravidel přímo na místě kontrolují strážníci městské policie. Cílem projektu je zklidnění dopravy okolo školy a zajištění větší bezpečnosti všech, kteří se zde ráno pohybují. Pro rodiče byly připraveny také materiály, které jim poradí, jak jinak dopravu do školy pojmout.“

Místostarosta pro dopravu Jiří Lála nás pak upozornil, že proti stále narůstajícímu počtu aut v ulici, kde škola sídlí, se ohrazovali i samotní rodiče. „Projektem jsme reagovali na připomínky mnohých rodičů k stále intenzivnějšímu rannímu provozu u školy. Odbor dopravy městské části Praha 6 tak provedl důkladné místní šetření. Z něj vyplynulo, že ačkoliv je okolí školy po většinu dne klidné a bezpečné, situaci před začátkem vyučování skutečně lze považovat za nevhodnou,“ vysvětlil.

Dodal také, že pokud se projekt osvědčí, bude standardem. „Přece jen v České republice nejde o obvyklé řešení, se školními ulicemi se setkáme v daleko větší míře v zahraničí. V našem případě jde o pilotní projekt, který je naplánován do letošního 8. října. Pokud se ovšem úprava v ulici Na Čihadle osvědčí, počítáme s tím, že ji přeměníme na trvalé řešení,“ vysvětlil.

Marie Kubíková, radní Prahy 6 pro školství nám pak řekla, že dosavadní zpětná vazba je jak od školy, tak od rodičů žáků, pozitivní. Doprava před školou se výrazně zklidnila, a proto radnice uvažuje o zavedení projektu i na další školy. „Již nyní jsme v kontaktu s rodiči žáků jiných škol v naší městské části, kteří by o projekt také měli zájem. Právě iniciativu ze strany rodičů, kteří sami v rámci komunity šíří pozitiva projektu a mají tendenci změnit většinový přístup k věci, považuji za zásadní. Postupně tedy budeme prověřovat dopravní situaci u dalších škol a vyhodnotíme, kde by bylo možné projekt rozšířit s ohledem na okolní dopravu,“ řekla.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Pomatený chodec si v Ostravě zahrál na kaskadéra. Skočil na kapotu auta a pak ležérně odešel

Policisté z Ostravy pátrají po muži, který poničil kapotu auta a vyděsil řidičku
21.09.2021 07:38
|
1
Reklama

Až pětina chodců při nehodách zemře na přechodu. Nejlepší přítel zubaté se jmenuje mobilní telefon

Chodci by i na osvětlených přechodech měli nosit reflexní prvky. Řidičům by to tak hodně ulehčili
19.10.2020 19:56
|
4

Rada pro bezpečnost nabádá k zákazu SUV ve městech. Jsou prý nebezpečná pro chodce a cyklisty

Alternativou by mohlo být snížení rychlosti na maximálních 30 km/h, nebo zpoplatnění vjezdu
12.02.2020 07:20
|
4

Retro: Volkswagen Transporter T4 se stal mezi dodávkami stejným snem Čechů jako Octavia v osobácích

Německý všdudybyl v kombinaci s nesmrtelným pětiválcem TDI byl a je zárukou nezničitelnosti
16.03.2024 08:46
|
3

Retro: Škoda 130 RS A5 byla okřídleným agresorem, který moc krásy nepobral. Vznikl jediný kus

Přísně aerodynamický sportovní prototyp sloužil jako pojízdná laboratoř závodních škodovek
09.03.2024 08:29
|
3
Reklama

Brněnský Motosalon trhal návštěvnické rekordy. V tlačenici na stánku CFMOTO se skoro nedalo dýchat

Čínský výrobce předvedl několik horkých novinek v čele s lehkým endurem 450MT
07.03.2024 12:02
|
0

Retro: České kloubové autobusy neměly na růžích ustálno. Uzurpoval je Ikarus i západní konkurence

Ve Vysokém Mýtě vzniklo několik nadějných protoypů autobusů s kloubem, ujal se až ten nejobyčejnější
02.03.2024 08:46
|
4
Reklama
Autosalon TV