Reklama
Řidičův chleba

Draze vykoupená bezpečnost: Retardéry sice zpomalí auta, ale mají tvrdý dopad na své okolí

V oblastech se zpomalovacími prahy rostou emise a zvyšuje se hluk. Zdržují se záchranné složky
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

S retardéry, zpomalovacími prahy nebo třeba se zvýšenými přechody pro chodce se setkal snad každý motorista, který někdy se svým vozem zajel do města. Radnice je instalují na mnoha místech kvůli jasnému faktu – snížení rychlosti aut rovná se zvýšení bezpečnosti chodců. Jenže do této rovnice zapomínají započítat celou řadu dalších proměnných. Instalace retardérů má tak v mnoha případech negativní dopad pro místní obyvatele, který může převýšit pozitiva.

Problém pro hasiče i záchranku

Že retardéry ničí vozidla, je všeobecně rozšířenou domněnkou mezi řidiči. Když jejich auto nezpomalí na adekvátní rychlost, může dojít třeba k poškození nárazníku. I při doporučené rychlosti se ale více opotřebovávají pneumatiky, tlumiče a další součásti podvozku. Ostatně, když před lety nainstalovali retardéry v americkém městě Tampa, tamní hasičský vůz si během krátké doby zničil zadní nápravu.

„Samozřejmě chápeme, že je jejich účelem zpomalení dopravy. Na druhou stranu také zpomalují náš příjezd k případu,“ postěžoval si tehdy pro tamní server Tampa Bay Online mluvčí hasičů Ray Yakley. Podle něj každý retardér, který hasičské vozidlo musí překonat, prodlužuje cestu o 10 až 15 vteřin. Ke obdobnému zpomalení dochází i při výjezdu záchranky, pro kterou bývají právě vteřiny rozhodující.

Retardéry se ve světě začaly rozšiřovat na konci sedmdesátých let. V Česku je umožnila legislativa v roce 1996. Od té doby ve městech najdeme řadu typů, od kovových příčníků přišroubovaných k vozovce, přes takzvané zpomalovací polštáře až po zvýšené přechody. Například na pražských Vinohradech se v ulicích objevily dokonce schody, z nichž některé radnice později upravila na nájezdy, protože se množil nejen počet poškozených aut, ale byl to problém i pro komunální vozidla.

Až o 80 procent více emisí

Že retardéry přispívají ke zhoršení ovzduší je evidentní. Když řidič brzdí, dochází k emisím prachových částic. Poté, co přejede retardér, se přirozeně zase snaží zrychlit, což přispívá k nárůstu emisí výfukových plynů. Britský úřad National Institute for Health and Care Excellence (zkráceně NICE), který se zabývá životním prostředím, v roce 2016 vydal doporučení, aby města změnila design retardérů a tím ulevila ovzduší.

Britská automobilová asociace totiž předtím provedla výzkum, podle kterého výrazně stoupá spotřeba paliva. Její testovací vozidlo (nespecifikovaný model) mělo při přejíždění retardérů spotřebu spotřebu 9,1 litru proti 4,9 litrům, které zaznamenalo při konstantní rychlosti 48 km/h. Podle britské laboratoře dopravního výzkumu ulice se zpomalovacími prahy zvyšují emise oxidu uhelnatého až o 82 procent a oxidu dusného až o 37 procent.

Ještě podrobnější výzkum udělal Martin Irwing z University of Manchester, který prezentoval na boloňské konferenci Harmo18 v roce 2017. Své testovací auto poháněné naftovým motorem vybavil přístrojem pro analýzu výfukových zplodin a vydal se na projížďku po Londýně a Cambridge. Výsledkem byl masivní nárůst hodnot emisí NOx v místech, kde jsou umístěné zpomalovací prahy, a to až v násobcích proti místům, která se dala projet plynule.

Co s nimi?

Více opotřebená auta, pomalejší dojezd záchranných složek a vysoký nárůst emisí nejsou jedinými negativy retardérů. Podle amerického serveru Radar Sign, který se zabývá bezpečností v dopravě, se dokonce snižuje hodnota nemovitostí, které stojí v ulici s retardéry. Kupující totiž berou v potaz zvýšený hluk od poskakujících či akcelerujících vozidel. „Navíc byly zaznamenány případy, kdy řidiči nezmění své chování a retardéry je motivují k ještě rizikovějšímu řízení. Dělají třeba to, že se jim snaží vyhnout do protisměru,“ komentuje server situaci.

Jaké je tedy řešení? Podle britské organizace NICE je ideální zavést větší počet zón v rezidenčních částech měst s maximální rychlostí 30 km/h, což by mělo pozitivní dopad na plynulost dopravy. Některé retardéry by bylo podle Britů možné přestavět na takzvané „zpomalovací stoly“. Zjednodušeně řečeno jde o retardér s dlouhou podélnou plochou, na který auto najede a pak se několik metrů pohybuje po něm, než zase sjede. To ale není možné všude. Podobné řešení používá například pražská část Řeporyje.

Se zajímavým technickým řešením přitom už před 13 lety přišli korejští designéři Jae-yun Kim a Jong-Su Lee. Vymysleli takzvaný inteligentní retardér, který je spojen s měřičem rychlosti. Pokud řidič jede předpisově, zůstane retardér u země a vozovka je rovná. Pokud ji překročí, spustí se varovná světelná signalizace a retardér se zvedne. To by mělo řidiče v dané oblasti naučit jezdit plynule a bez zbytečných emisí. Problém je v tom, že jde o technicky náročné a tedy drahé řešení.
Reklama

Diskuze

Mirek - 20.08.2021 09:04:11
Retader vymyslel dopravni expert retard, muel zbrzdit auta a to ostati uz jej nezajimalo. Sanitky, hasici, hluk, emise, prach, mnohe nejsou viditelne a auto skace do dalky. Opravy znicenych aut taky neco stoji, i v 50tce auto vyleti kdyz neni retard videt
Martin - 20.08.2021 12:31:17
Ale můžou si za to řidiči chováním zejména svou retardací. Když se něco nehodlá dodržovat tak přijde represe je to tak

Praha chce "radary na kouřící auta." Vozy s vysokými emisemi odhalí bez zastavení přímo v provozu

Systém bude řidič nejprve jen upozorňovat. Později je bude posílat na STK
11.05.2021 11:37
|
2
Reklama

Všechna nová auta mají od ledna papírově mnohem vyšší spotřebu a emise. Elektromobily nižší dojezd

Auta v EU definitivně přešla na přísnější testy spotřeby WLTP. Jak se liší od starších NEDC?
03.02.2021 07:57
|
3

Dacia Duster možná v budoucnu přijde o pohon všech kol i o diesel. Na vině jsou úspory i emise

Příští generace rumunského bestselleru bude stát na nové podvozkové platformě
26.10.2020 16:32
|
0

Startovací kabely jsou pasé. Powerbanka nahodí totálně mrtvé auto. Klidně několikrát

Stačí správně připojit, nastartovat a může se jet. Promyšlená krabička dobije i mobil a má svítilnu
15.09.2021 15:25
|
58

Plošná třicítka v Praze je snem řady aktivistů. Městu by ale přinesla jen absolutní chaos

V Paříži zavedli maximální rychlost 30 km/h. Hned se začalo mluvit o tom, zda by to nešlo i v Praze
14.09.2021 19:43
|
2
Reklama

Porsche má plán na záchranu před vynucenou elektromobilitou. Staví továrnu na syntetické palivo

Dny vozů se spalovacími motory ještě nemusí být sečteny. Umělý etanol bude vznikat ekologicky
14.09.2021 12:49
|
0

Poprvé za volantem nové Dacie Duster. Jediná změna z ní dělá auto, které budete milovat

Duster ukázal adrenalin v terénu. Popasoval se s třicetistupňovým náklonem i křížením náprav
11.09.2021 19:44
|
12
Reklama
Autosalon TV