Reklama
Řidičův chleba

Policisté budou dohlížet na provoz v luxusních BMW řady 7 v prodloužené verzi částečně na elektřinu

Straážci zákona dostanou limuzíny zapůjčené na rok. Rychlost z nich měřit nebudou
Zdroj: Facebook Stratos Auto

Co je plug-in hybrid?

Plug-in hybrid je vlastně hybridem elektromobilu a hybridu. Kapacita jeho baterií je výrazně větší než u hybridů a výrazně menší než u klasických elektromobilů. Na rozdíl od hybridů a stejně jako u elektromobilů se dají dobíjet i ze zásuvky.

Plug-in hybrid má na rozdíl od elektromobilu pod kapotou i benzinový motor. Po vybití baterie tak auto pokračuje v jízdě jako klasický hybrid.

Během dnešního odpoledne se u dealera BMW, společnosti Stratos Auto sešel policejní prezident Jan Švejdar a zástupci automobilky BMW. Ti policii předali luxusní limuzíny BMW 745Le xDrive s typickými policejními polepy, sirénou a majáky na střeše. Jinak nejsou BMW nijak speciálně vybavená a policie už se s nimi pochlubila na svém Twitteru. Jde o první fázi velké zápůjčky, kdy bylo policistům předáno pět těchto plug-in hybridů. Ti je budou užívat šest měsíců, přičemž mají omezený nájezd 25 000 kilometrů. Po uplynutí této doby budou auta obměněna za totožná a pravidla zápůjčky, tedy kilometrový nájezd, se nemění.

Pětici vozů si převzali policisté z Pardubického, Hradeckého, Libereckého, Jihomoravského kraje a z Prahy. V následující etapě přibyde dalších pět krajů, které ovšem policejní prezident zatím neupřesnil. Dodal ovšem, že za volant se posadí výhradně speciálně proškolení policisté, kteří v sedmičkových prodloužených BMW budou dohlížet na pořádek na silnicích a na ukázněnost řidičů. Podle policejního prezidenta budou tato auta pro policii přínosem hlavně v rámci snížení emisí a úspoře pohonných hmot.

Parádní zrychlení, ale malá nádrž

BMW 745Le xDrive je moderní plug-in hybrid, který je poháněn primárně řadovým šestiválcem. Tomu pak sekunduje elektromotor, který pracuje s lithium-iontovými bateriemi. Čistě na elektřinu je tato limuzína schopna ujet 58 kilometrů a to rychlostí až 140 km/h.

Nejvyšší výkon hybridní soustavy pak je 394 koní, přičemž zrychlit z klidu na 100 km/h umí za 5,1 sekundy. Maximální rychlost se díky elektronickému omezovači zastaví na hodnotě 250 km/h. Zajímavá je také spotřeba benzinu této opravdu velké limuzíny. Ta se papírově pohybuje mezi 2,3 a 2,5 litry na 100 ujetých kilometrů, ale za předpokladu, že se budou baterie každých 100 km dobíjet. Spotřeba elektrické energie pak je 16,2–15,8 kWh/100 km. Ovšem palivová nádrž je opravdu malá, má jen 46 litrů, což se dá přirovnat například k "bandě" u Škody Fabia.

Před hybridem měla policie i elektromobily

Policie s automobilkou BMW nespolupracuje poprvé. Před dvěma lety převzala pro městský dohled elektromobily i3 a pro dálniční dohled hybridní BMW i8. S tím se policie neslavně proslavila, když v něm svezla šéfa hradního protokolu Vladimíra Kruliše a havarovala. Kruliš i policista za volantem skončili v nemocnici a BMW i8 na dlouhou dobu v servisu.

Policie nakonec případ odložila. „Nebylo zjištěno podezření ze spáchání trestného činu ani jiného protiprávního jednání ze strany příslušníka Policie České republiky,“ uvedla tehdy mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů Radka Sandorová. Automobilka nakonec policistům zapůjčila jiné, nehavarované. Stejně jako v případě dnešní zápůjčky 745Le xDrive, byly i všechny ostatní zdarma.
Reklama

Diskuze

Honzax - 31.10.2019 14:49:00
Je to holý nesmysl, aby měli policisté tak luxusní auta jenom na dozor nad silničním provozem, na to bohatě stačí Octavia RS nebo Superb v lepší motorizaci. Firma BMW si tímto jen dělá reklamu a zřejmě doufá ve státní zakázku. Nic víc, nic míň.
Lukin - 03.11.2019 10:36:42
Naše dálniční policie je ta nejzoufalejší policie. Stačí si vzpomenout na zimu u Humpolce. Svojí neschopnost hodili na ŘSD. Ale v létě jsem byl svědkem jak u exitu stáli dva u suberbu a o 2km dál couval bus kilometr do vesnice pře kamionem protože sevešly

Test nového BMW 330i: Kouzlo zadního pohonu přístupné všem. Stačí zaplatit, netřeba umět řídit

Podívejte se na klady a zápory nové generace BMW řady 3 v provedení sedan
24.10.2019 16:05
|
0
Reklama

Dva dětské sny se proměnily v realitu. Osedlali jsme nejatraktivnější hřebce z celé stáje BMW

Srovnali jsme dva čistokrevné německé sporťáky. Superrychlé BMW M5 a zábavné M2 Competition
17.10.2019 17:24
|
1
Reklama

Logo BMW nesymbolizuje leteckou vrtuli. Jeho skutečný význam vás možná překvapí

Legenda o roztočené modrobílé vrtuli je nesmrtelná, ale také nesprávná. Zapříčinily ji staré reklamy
25.08.2019 08:40
|
0

Výmluvy a tajnosti. Případ zničeného policejního BMW i8 se zamotává

Hlavním tématem loňského týdne bylo nabourané BMW i8, které čeští policisté jen krátce předtím dostali do užívání. Údajné zdravotní problémy řidiče totiž nemusely být skutečnou příčinou nehody, kolem které panuje řada otazníků.
05.06.2017 04:15
|
0

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
3

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
12
Reklama

Kamioňák nepochopitelně předjížděl. Porušil, co mohl a v protisměru ohrozil řadu dalších řidičů

Řidič na místě zaplatil kauci 10 000 Kč. S největší pravděpodobností přijde o řidičák
24.11.2021 09:50
|
5

Kamionu za jízdy na dálnici explodovala pneumatika. Následný náraz do osobáku byl devastující

Neovladatelný náklaďák vymrštil osobní auto do vzduchu. Nehoda dálnici D52 zcela paralyzovala
23.11.2021 10:28
|
4
Reklama
Autosalon TV