Reklama
Řidičův chleba

Policista v doprovodném autě mířil na řidiče střelnou zbraní. Nechtěl se nechat podjet

Video zachycující nebezpečnou situaci už se dostalo k nadřízeným policisty, kteří jej řeší
Zdroj: dopravator.cz/Facebook

Na sociálních sítích se objevilo video, zachycující takřka neuvěřitelnou situaci, ve které chybovali úplně všichni účastníci, kteří jsou na něm zachyceni. Hlavními aktéry je posádky policejního auta, které pod majáky jede v levém pruhu dálnice. To se ale nelíbí řidiči, který celou situaci natáčí a chce ho podjet. V tu chvíli se ale stáhne okno policejního auta a v rukou spolujezdce se objeví střelná zbraň.

K žádné střelbě naštěstí nedošlo. Spolujezdec z policejního auta zbraň zase schoval a řidič, z jehož auta je vše natáčeno, se zase vrátil zpět za policejní auto. Celá ta situace je nesmírně problémová a dá se říct, že vše, co se tam odehrálo, bylo špatně. Vezmeme to ale postupně a zároveň si vysvětlíme, jak se chovat v případě, kdy narazíme na kolonu vozidel složek IZS.

Chybovali všichni

Situace zachycená ve videu se dá označit jako tu, kdy je všechno špatně. Začneme u řidiče auta, z jehož výhledu je vše nahráváno. Z videa je patrné, že je se svým autem výrazně rychlejší než policejní vůz jedoucí v levém jízdním pruhu. Proto se rozhodl spáchat přestupek a policejní auto podjet. Jenomže to podjíždění je jen jeden z přestupků, ke kterému měl nakročeno.

Z videa je patrné, že policisté jedou pod majáky a jsou součástí kolony, protože několik metrů před nimi jede další auto s majáky. A ve chvíli, kdy na silnici narazíme na kolonu vozidel složek IZS, musíme se tomu přizpůsobit. Paragraf 41, odstavec 7 zákona č. 361/2000 Sb. totiž říká: „Řidiči ostatních vozidel musí vozidlům s právem přednostní jízdy a vozidlům jimi doprovázeným umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a jestliže je to nutné, i zastavit vozidla na takovém místě, aby jim nepřekážela. Do skupiny tvořené vozidly s právem přednostní jízdy a vozidly jimi doprovázenými se řidiči ostatních vozidel nesmějí zařazovat.“
Reklama

Do kolony se nelze zařadit

Důležitá je hlavně poslední věta. V případě, že kolonu vozidel s právem přednosti jízdy chcete předjet, nikdy se mezi ně nesmíte zařadit. Vždy ji musíte předjet najednou. A když už jsme u předjíždění, samozřejmě je k tomu potřeba jezdit vlevo. Ne vpravo, jak to chtěl udělat řidič z videa. Navíc je potřeba brát v potaz, že pokud jede vozidlo s právem přednosti v jízdě pod majáky, neplatí pro něj pravidlo o správném využívání jízdních pruhů. Řidič je může použít tak, jak uzná za vhodné a jak potřebuje k výkonu své práce. Co tedy dělat, když na takovou kolonu narazíme? Pokud jedou v levém pruhu, nezbývá nic jiného, než jet za nimi. Pokud v pravém nebo na okresce, pamatujte, že se mezi ně nikdy nesmíte zařadit.
Zdroj: dopravator.cz/Facebook
Policista mířil na řidiče střelnou zbraní.

Velká střelná zbraň

Překvapivou částí videa je chvíle, kdy policista namíří na řidiče opravdu velkou střelnou zbraní. Není se co divit, že se řidič zase rychle zařadil zpět. Zeptali jsme se Evy Kropáčové, pražské policejní tiskové mluvčí, co nám k takovému chování policisty může říct a zda to budou jeho nadřízení nějak řešit.

Odpověděla nám: „Zveřejněným videem se již z vlastní iniciativy zabýváme. Veškeré okolnosti v současné chvíli prověřuje Odbor vnitřní kontroly. V případě zjištění porušení platných právních norem bude věc s policisty řešena v kázeňském řízení.“
Reklama

Diskuze

Spf - 02.10.2020 11:27:04
Chtelo by, aby pan ve sportaku zverejnil to video cele a netahal si tricko pouze uryvkem, ktery se mi dle jeho nazoru hodi do kramu. Porusuje nekolik predpisu a ohrozuje kolonu vezouci ceniny. Ovsem vystrcit hlavu z okna bez helmy, taky neni chytre.
Tom - 02.10.2020 13:28:38
Boreček co to točil by měl dostat pořádnej flastr, asi to bude pěknej *****.

Městská policie má omezené pravomoci. Měřit rychlost a udělovat pokuty ale může

K drtivé většině případů si ale musí volat policii státní. Ta vybírá i místa na měření rychlosti
22.09.2020 06:05
|
10
Reklama

Víte, kdo všechno může řidiči udělit pokutu? Možná budete překvapeni, zdaleka to není jen policie

Pokutovat řidiče smí i celníci a lesníci. Požádat o udělení trestu mohou také hasiči nebo záchranáři
17.09.2020 09:12
|
6

Upozornil na sebe agresivní jízdou po D1 a zakrytou značkou. Policii na něj zavolali sami řidiči

Volající upozorňovali na nebezpečnou jízdu Škody Octavia. Její řidič přijde až na rok o papíry
15.09.2020 07:33
|
51

Řidička v Chudenicích měla šokující zážitek. Na čelní sklo jejího renaultu přistál opilý popelář

Při dopadu se zranil a auto poškodil. Dostal pokutu a může se stát, že přijde o práci
23.01.2021 07:24
|
2

Při opravě prasklé pneumatiky ho kolemjedoucí řidič srazil a z místa ujel. Hledá ho policie

Při poruše nebo defektu je spíše než na opravu potřeba myslet hlavně na své bezpečí
22.01.2021 13:50
|
1
Reklama

Do jízdního pruhu pro autobusy můžete i přes zákaz. Má to ale jednu podstatnou podmínku

Pruhy smí využívat i složky IZS, cyklisty nebo vozy taxislužby. Pravidla však platí i pro ně
21.01.2021 11:51
|
21

Řítil se po mokré D1 v SUV od Mercedesu skoro dvoustovkou. Už dříve přišel čtyřikrát o řidičák

Podle policie je tak vysoká rychlost na dálnici extrémně nebezpečná. Obzvlášť v zimním období
20.01.2021 17:59
|
5
Reklama
Autosalon TV