Reklama
Řidičův chleba

Městská policie má omezené pravomoci. Měřit rychlost a udělovat pokuty ale může

K drtivé většině případů si ale musí volat policii státní. Ta vybírá i místa na měření rychlosti
Zdroj: MP Praha

Městská policie sice dohlíží nad bezpečností na silnicích, řeší špatné parkování, přičemž v tomto případ má pravomoc nechat auto i odtáhnout, ale jinak si k většině jiných případů musí volat k součinnosti policii státní. Věděli jste, že pokud se městská policie objeví jako první u dopravní nehody, chová se tam pouze jako jakýkoliv jiný účastník silničního provozu? To a mnoho dalšího si vysvětlíme.

Měří tam, kde určí policie státní

Jaké pravomoci nad řidiči má městská či obecní policie jsme se zeptali Ondřeje Krátošky, tiskového mluvčího ministerstva vnitra: „Zákon o silničním provozu svěřuje obecní policii některá oprávnění a povinnosti v provozu na pozemních komunikacích. V dané souvislosti však platí, že dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu a případný postih řidičů vozidel účastnících se provozu na pozemních komunikacích je svěřen především Policii ČR. Role obecních strážníků je, v tomto případě, pouze podpůrná.“

To ale neznamená, že by strážníci byli jen asistenty státní policie. Jen s ní musejí spolupracovat a ona zase s nimi. Mezi řidiči často koluje fáma, že městská policie například nesmí měřit rychlost. Je to nesmysl, který vysvětluje Ondřej Krátoška: „Obecní policie samozřejmě je oprávněna měřit rychlost vozidel. Nicméně k tomu přistupuje výhradně na místech určených policií a přitom postupuje v součinnosti s policií. To znamená, že obecní policie nesmí měřit rychlost vozidel na jiných místech a zároveň by neměla měřit na jednom místě současně s Policií ČR.“
Reklama

U dopravní nehody

Samotné vyšetření a objasnění dopravní nehody je plně v rukou státní policie. Nikdo jiný k těmto úkonům pravomoci nemá. Konkrétně městské či obecní policii to přímo zakazuje zákon o silničním provozu.

Ondřej Krátoška vysvětluje, jak to probíhá, když na místo nehody přijede jako první, byť třeba náhodou, městská policie: „Pokud dojde k dopravní nehodě, k níž je nutno přivolat státní policii, potom i v případě, že se na místo dopravní nehody jako první dostane obecní či městská policie, chová se zde pouze jako jakýkoliv jiný účastník silničního provozu. To znamená, že dává první pomoc nebo také může dočasně usměrňovat provoz na pozemních komunikacích.“

Zároveň může výrazně pomoci v případě, kdy jeden z účastníků nehody odmítá tomu druhému předložit doklad totožnosti. O ten pak může požádat také svědky nehody. Nicméně pokud jde o dopravní nehodu, kde je přítomnost státní policie nutná nebo pokud účastníci dopravní nehody trvají na její přítomnosti, končí role obecní policie s jejím příjezdem.

Přestupky

V případě přestupků je to trošku složitější. Obecní či městská policie je samozřejmě řešit smí, dokonce musí, ale jen některé. Do kompetence městské policie spadá řešení nedovoleného zastavení a stání, porušení pravidel pro chůzi, jízdu na jízdním kole, jízdu nemotorových vozidel, jízdu na zvířatech, vedení a hnaní zvířat nebo užívání osobního přepravníku nebo porušení místní nebo přechodné úpravy provozu na pozemních komunikacích.

Krom toho ale strážníci také mohou, respektive musí, řešit používání mobilů za volantem, případné překročení rychlosti jak v obcích, tak mimo ně, nezastavení na stopce či jejich nerespektování při řízení dopravy, nedání přednosti chodcům na přechodech nebo jejich ohrožení při přecházení, nedání přednosti v jízdě, nedovolené vjetí na železniční přejezd a také například neoprávněné parkování na místech vyhrazených pro invalidy. Jak vidno, málo toho na práci rozhodně nemají.
Reklama

Povinnost zavolat si státní policii

Jak už jsme výše zmínili, strážníci si v určitých situacích musí k případům volat státní policii. Ta má o poznání více pravomocí. Faktem je, že strážníci by to bez státní policie měli těžké, ale platí to i naopak. Bez strážníků by státní policisté měli práci o mnoho náročnější. O tom, kdy konkrétně strážníci přímo musí volat své státní kolegy, mluví zákon o silničním provozu. Ten říká, že státní policie je na místě nutná, když je řidič podezřelý ze zavinění dopravní nehody s usmrcením nebo těžké újmě na zdraví, z místa nehody ujel, je podezřelý z toho, že je opilý nebo pod vlivem drog nebo řídil bez platného řidičáku nebo přes to, že má řidičák zabavený.

Stejně tak jsou strážníci povinní si státní kolegy volat na pomoc v případě, že mají podezření na ukradené auto, na auto, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, ale jen tak závažně, že ohrožuje ostatní účastníky provozu. Státní policie na pokyn té městské pak řeší i propadlou technickou.

Diskuze

Pandrhola - 22.09.2020 07:25:12
Městská policie je omezená to máte pravdu.ale mozkove hlavně.neznaji zákony, nevědí co mají dělat ale mají odznak a pistoli a jsou, podle chování, nesmrtelní.
PICHAV - 22.09.2020 12:00:02
TAKE CESKE REMAKE !!!!! RIPOUX !!!! REMAKE NEMAM RAD !!!! JSOU STAZENY MOZNA Z NETU !!!! PROTIDROGOVEHO !!!! NEBO Z KALHOT JINYCH !!!! MOZNA I Z TEPLAKU !!!! ALE MYSLI SI ZE JSOU SUPERPROHNILI ORIGINAL !!!! JENZE REMAKE NEMAKE !!!! BUBUZERACE O TO VETSI !

Řidič usnul a sestřelil benzinku i auta stojící u ní. Jednoho ze zákazníků minul jen o vlásek

Jako zázrakem se nikomu nestalo nic vážného. Škoda je předběžně odhadnuta na 300 000 Kč
16.09.2020 07:51
|
4
Reklama

Beranidlo policejní octavie v akci. Podívejte se, proč a jak sestřelili strážníci řidiče citroënu

Ujíždějící šofér se rychle blížil do obce, kde v tu dobu bylo hodně chodců
19.07.2020 08:43
|
10

Městská policie kvůli koronaviru odsouvá řešení pokut za parkování

Pokutovaní řidiči budou moci přestupek řešit až po skončení státních mimořádných opatření
12.03.2020 15:10
|
2

Chceš bydlet v Praze? Dobře, ale zavážeš se, že nebudeš vlastnit auto. I to může být řešení

Noví obyvatelé by totiž mohli zabrat parkovací místa těm stávajícím, kterým se to nelíbí
19.04.2021 17:57
|
0

Stát od dnešního dne vrací peníze za špatně koupené dálniční známky. Jde to ale jen někdy a ztuha

Jsou dva důvody, kdy lze vrátit peníze zpět. Jedním je ten, že registrační značka neexistuje
19.04.2021 10:56
|
0
Reklama

Dětské sedačky na pásy nejsou méně bezpečné než Isofix. Dva řidiči ze tří je však upevňují chybně

Oba systémy jsou propojeny přímo s konstrukcí auta. Isofix je ale jednodušší na manipulaci
19.04.2021 07:09
|
3

Na Brněnsku to prostě žije. Ujíždějícího zastavily až pásy s hřeby, důchodce zase přemíra alkoholu

Řidič hlídce ujížděl rychlostí přesahující 200 km/h. Podle všeho byl pod vlivem drog a bez řidičáku
17.04.2021 18:43
|
0
Reklama
Autosalon TV