Reklama
Řidičův chleba

Kdo dobrovolně sedne vedle opilého řidiče, neriskuje jen zdraví. Při nehodě může přijít i o peníze

Pojišťovny často výrazně krátí plnění i tehdy, když zjistí, že pasažér v autě nejel připoutaný
Zdroj: pxhere.com

V roce 2010 rozhodl český Nejvyšší soud, že spolujezdec, který dobrovolně sedl do auta k opilému řidiči, načež byl následně při nehodě zraněn, může od pojišťovny čekat krácení plnění. A to ať měl jakékoliv pojištění. Řešil tehdy případ ženy, jejíž manžel zemřel při dopravní nehodě. Jenomže jel s řidičem, který vůbec neměl řidičský průkaz a navíc při následné kontrole nadýchal bezmála tři promile. Jemu samotnému se při nehodě nic nestalo. Ačkoliv měl muž, který při nehodě zemřel, sjednáno životní pojištění, jeho manželka nakonec místo 250 000 Kč od pojišťovny dostala jen 150 000 Kč. Pojišťovna plnění krátila právě proto, že muž sedl k opilému řidiči dobrovolně. A soud jí dal za pravdu.
Reklama

Za dospělou posádku už není odpovědný řidič

Podobně je to v případě celé posádky také při nepoužití bezpečnostních pásů. Řidiči za tento přestupek mohou vyfasovat tři trestné body a na místě pokutu až do 2000 Kč. Ve správním řízení pak až do 2500 Kč. Nepřipoutanou posádku čeká pokuta.

Dnes už neplatí, že za nepřipoutanou posádku zodpovídá řidič. Dle rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2012 totiž platí, že: "Povinnost připoutat se bezpečnostním pásem je zákonem primárně uložena přepravované osobě, která je odpovědná za svou bezpečnost."

Ve výjimečných případech by bylo možné dospět k závěru, že řidič je povinen poučit přepravovanou osobu o její povinnosti připoutat se bezpečnostním pásem (zdravotní stav, věk…). Pokud takové výjimečné okolnosti dány nejsou, řidič vozidla zásadně za porušení povinnosti přepravované osoby připoutat se za jízdy na sedadle bezpečnostním pásem neodpovídá.“

I v tomto případě, pokud dojde ke zranění či smrti posádky, platí, že pojišťovna může a nejspíš i bude výrazně krátit případné plnění. Pojišťovny totiž usoudí, že se člověk zranil právě v důsledku ignorování pravidel a za svůj úraz si tak do určité míry může sám.

Případ z praxe uvádí Tomáš Beck, specialista na odškodnění společnosti Vindicia: „Náš klient z jižních Čech měl během posledních dvou let dvě vážnější nehody, při kterých nebyl připoután. Kvůli tomu mu bylo v prvním případě odškodnění sníženo o 30 procent. A protože pásy nepoužil ani u druhé nehody, přišlo ještě výraznější krácení částky. Celkem se tak připravil o 720 tisíc korun“.
Reklama

Češi porušují pravidla jako na běžícím pásu

V roce 2018 proběhl průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Vindicia, který se věnoval tomu, jak moc a jak často Češi porušují pravidla silničního provozu. Průzkumu se účastnilo 1000 lidí a výsledky jsou velmi zajímavé. Každý pátý se totiž přiznal, že alespoň někdy porušil pravidla silničního provozu. 15 % řidičů pak sedlo za volant pod vlivem alkoholu, čtyři lidé z deseti alespoň někdy nepoužívají bezpečnostní pásy.

„Je alarmující, že se každý šestý respondent přiznal k řízení po konzumaci alkoholu. Jen za loňský rok zavinili opilí řidiči přes 4 500 nehod, které si vyžádaly 53 obětí na životech. Viníky pak čeká další kruté vystřízlivění. Pojišťovny totiž vyplatí odškodnění zraněným či pozůstalým a následně pak částku vymáhají po řidiči, protože alkohol je považován za velmi přitěžující okolnost,“ vysvětluje Beck.

Diskuze

Marek - 07.02.2020 20:55:56
ale hlavne ze si pojisteni platime že ? a daňe taky zajimave byt to cigan dostane vse ze ?? ***** černááá
Věra - 10.02.2020 09:57:41
Krátí pojišťovny i plnění životního pojištění kuřákovi po rakovině plic? Ten jedná úplně stejně.... s tím systémem souhlasím, je to spravedlivé

Řidiči kamionů neodklízí led z návěsů. Způsobují pak zbytečně vážné nehody

Velký kus ledu spadlý z kamionu u Znojma vážně poškodil auto jedoucí za ním. Řidič měl velké štěstí
07.01.2020 16:07
|
9
Reklama

Příliš pomalá jízda se ve Velké Británii stala bodovaným přestupkem. Způsobuje stále více nehod

Šnečí řidiči porušují pravidla i v České republice. Hrozí za to několikatisícová pokuta
30.12.2019 09:00
|
13

Dítě v zimní bundě do autosedačky nepatří! Při nehodě může vypadnout

Ani dospělá posádka by se neměla v autě poutat v několika vrstvách oblečení. Pásy pak nefungují
16.12.2019 07:15
|
0

Majitelé naftových aut skupují AdBlue ve velkém. Ministerstvo si chce udělat zásoby

Poptávka po močovině vzrostla i o 100 procent. Cena stoupá, někde už hlásí vyprodáno
22.10.2021 11:20
|
0

Vyhrazené pruhy pro cyklisty jsou pomocí i pro řidiče. Nemusí řešit žádný bezpečný odstup

Pokud je na silnici vyznačen cyklistický pruh, mění se předjíždění na míjení
22.10.2021 07:53
|
2
Reklama

V Praze měří rychlost přes 100 kamer. Jedna z nich hlídá přestupek, který policie nevidí

Okamžitá i průměrná rychlost nebo jízda na červenou. Kamery ale zjišťují i další chyby řidičů
21.10.2021 18:45
|
5

Důchodce za volantem bojoval s mouchou. Vyhrála, auto skončilo ve škarpě a muž v nemocnici

Řidič způsobil škodu za desítky tisíc korun. Naštěstí s sebou „nevzal“ jiného účastníka provozu
21.10.2021 09:28
|
0
Reklama
Autosalon TV