Reklama
Řidičův chleba

Řidiči kamionů neodklízí led z návěsů. Způsobují pak zbytečně vážné nehody

Velký kus ledu spadlý z kamionu u Znojma vážně poškodil auto jedoucí za ním. Řidič měl velké štěstí
Zdroj: Policie ČR

V pondělí 6.1. 2020 museli policisté z Jihomoravského kraje řešit velmi nebezpečně vyhlížející dopravní nehodu. Zavolal jim řidič osobního auta, na které spadl velký kus ledu z návěsu kolem něj jedoucího kamionu. Stalo se to mezi obcemi Kuchařovice a Suchohrdly, přičemž ledový masiv doslova proletěl celým autem. Prorazil čelní sklo, naštěstí jen lehce zavadil o hlavu řidiče, částečně zůstal na zadním sedadle a zbytek vyletěl zadním sklem. 19letý řidič se vlastně podruhé narodil.

Problém ale je, že řidič kamionu z místa nehody ujel. Je možné, že ani nevěděl, co se stalo. Je také možné, že to ignoroval. Ať už to bylo jakkoliv, policie po něm vyhlásila pátrání. Bude ale velmi těžké jej najít a hlavně mu dokázat, že je viníkem této vážné nehody. Řidič osobního auta, ač může být rád, že se mu nic nestalo, bude na opravu auta sám. Tedy pokud nemá havarijní pojištění. To jediné mu může opravu zaplatit. Pojďme si vysvětlit, co dělat, když se vám něco podobného stane, kam volat a také proč mít v autě kameru.
Reklama

Zákon hovoří jasně

Ačkoliv je letošní zima zatím celkem mírná, jsou dny a noci, kdy se teploty dostanou pod nulu. Právě v takových chvílích by se měli mít na pozoru hlavně řidiči kamionů. Na jejich návěsech se totiž často drží větší množství vody, které v teplotách pod nulou zmrzne a mění se ve velké kusy ledu. Každý řidič má před cestou dle zákona povinnost zkontrolovat své auto a takový led, ale i sníh nebo jiné nečistoty uklidit. Konkrétně se tomu věnuje paragraf 5 Zákona o silničním provozu. Ten říká: „Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ 

Pokud policisté na takového řidiče narazí, mohou mu na místě nadělit poutu až do výše 2000 Kč. Pamatujte ale, že se to týká všech řidičů a všech aut, tedy i těch osobních. Neplatí to jen pro led, ale také pro sníh!

Řidiči to ignorují

Pokud si k tomuto tématu otevřete diskuzi třeba na sociálních sítích, od některých řidičů nákladních aut se dozvíte, že nemají prostředky, kterými by se ledu na přívěsu zbavili. To ovšem zákon nezajímá. Naopak stanoví, že mají povinnost si auto před jízdou důkladně zkontrolovat. Některé přepravní společnosti už řidičům v depech nabízejí možnost si auto uklidit pomocí rampy, jinde musí stačit obyčejný žebřík.

Co dělat?

Co vlastně dělat, když vám na auto spadne kus ledu z kamionu? V prvé řadě zjistěte, jestli se někomu něco nestalo. Auto, pokud je to možné, odstavte u krajnice a postupujte jako při jakékoliv jiné dopravní nehodě. Pak už záleží na okolnostech, které nám popsala Veronika Nová z České kanceláře pojistitelů: „Pokud je někdo zraněn, volejte okamžitě policii a záchranku. Jestliže řidič kamionu na místě zůstal, sepište s ním protokol o nehodě a následně postupujte dle instrukcí pojišťovny. Škoda na autě bude zaplacena z jeho povinného ručení.

Problém ale je, když řidič na místě, úmyslně či neúmyslně, nezůstane. „Znovu platí, že v případě zranění okamžitě volat policii. Pokud má řidič takto poškozeného auta sjednáno jen povinné ručení, pojišťovna mu škodu neuhradí. I kdyby policisté řidiče kamionu našli, bude totiž velmi těžké mu to prokázat. V takové chvíli může pomoci jen kamera, která celou situaci zaznamenala. To je pro pojišťovnu a nakonec i policii pádný důkaz“, doplňuje Veronika Nová. A dále pokračuje: „I když řidič kamionu odjede, celou situaci může zachránit havarijní pojištění. Právě z toho se takové škody hradí.“

Zeptali jsme se Lenky Drahokoupilové, mluvčí Jihomoravské policie, jestli případné přivolání hlídky může celou situaci nějak ulehčit. „Řidič má samozřejmě právo si policii k takové situaci zavolat. Policie pak má povinnost po řidiči pátrat, ale jeho nalezení bývá velmi složité. Následné prokazování jeho viny pak také,“ řekla.
Reklama

Diskuze

Martel - 07.01.2020 18:37:39
Redaktor je asi retardovaný. V zákoně je jasně napsáno, „Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ O sněhu tam není ani zmínka.
Michal - 08.01.2020 09:03:07
Retard jsi jedině ty,zkus jet za kamionem který má na navesu smích který se rozprasi,tak neuvidíš ani na metr.Ať už je to jakékoliv auto měli by si lidé uvědomit co mohou zpusibit,trochu sněhu odklidit snad nikomu neublíží a po ránu skvělá rozcvička ?

Ministr dopravy rozšířil od ledna zákaz předjíždění pro kamiony na dálnicích. Trvale bude na 145 km

Jde o první etapu. Další úseky budou postupně přibývat, nejdříve na jaře 2020
03.12.2019 11:20
|
11
Reklama

Ministři mají lék na přetížené dálnice - zákaz předjíždění kamionů a jejich nedělních jízd

Nový návrh zákona ještě musí schválit Senát i Sněmovna a vyjádřit se k němu musí také policie
27.08.2019 10:29
|
4

Řidič kamionu předjížděl na železničním přejezdu. Pak havaroval, ujel a hledá ho policie

Velmi nebezpečný manévr předvedl řidič nákladního auta kousek od Svitav. Podívejte se na video
01.07.2019 19:00
|
8

Řidiči se snaží za každou cenu nezasahovat do pruhů pro cyklisty. Je to nebezpečný nesmysl

Po zakreslení cyklistického pruhu má pruh pro auta zůstat stejně široký, ale někde to neplatí
20.10.2021 07:23
|
10

Neviditelní chodci, mlhovkáři a cyklisté "sebevrazi". Podzim je na silnicích náročný

Řada chodců si neuvědomuje, že když vidí světla auta, neznamená to, že je řidič registruje
19.10.2021 11:25
|
0
Reklama

Povinný odstup od cyklisty budou muset řidiči jen odhadovat. Policie ale využije soudní znalce

Na širších silnicích stačí předjíždět zhruba středem vozovky, na úzkých okreskách protisměrem
18.10.2021 07:31
|
13

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6
Reklama
Autosalon TV