Reklama
Řidičův chleba

Počet zraněných či usmrcených dětí v autech neklesá. Mohou za to hlavně rodiče

Řidič má za nezletilé spolucestující absolutní zodpovědnost. Za jejich nepřipoutání hrozí pokuty
Zdroj: SEAT

Děti jsou nejohroženějšími účastníky silničního provozu. Problém je, že samy nejsou schopny správně vyhodnotit nebezpečnou situaci a reagovat na ni. Neumí předvídat rychlost aut, nechápou, že bez autosedačky nebo bezpečnostního pásu jsou ve smrtelném nebezpečí. Nerozumí ani tomu, že když vyběhnou na silnici, může se jim něco stát. Od toho jsou tu rodiče, aby na ně dávali pozor a v autech je poutali.

Jak ale ukazují statistiky, v péči o bezpečí mladých spolucestujících mají jejich rodiče a opatrovníci stále velké rezervy. V loňském roce bylo na českých silnicích usmrceno 16 dětí a těžce zraněno 113 dětí. Vlastním zaviněním zemřely dvě děti a 47 bylo těžce zraněno. Jde o případy, kdy je dítě chodcem nebo cyklistou. Pokud se přesuneme do aut, kdy jsou děti v pozici spolujezdců, bylo usmrceno 12 dětí, 42 bylo zraněno těžce a 1 199 lehce.

Pozor na krátké vzdálenosti

Ačkoliv odborníci neustále upozorňují na nutnost vozit děti připoutané a v autosedačkách, ne každý to bere vážně. Za loňský rok byly dvě děti z důvodu nepřipoutání usmrcené, pět těžce zraněných a 178 lehce zraněných. Největší nárůst lehce zraněných dětí po nehodách, při kterých nejsou v autě správně připoutáni, byl zaznamenán především v obcích, což může ukazovat na fakt, že rodiče děti na krátké vzdálenosti nepoutají. Ale i cesta z domova do školky může být nebezpečná. Právě v obcích bylo za loňský rok zraněno o 42 dětí více, což je meziroční nárůst o 40 %.

„Je nutné si uvědomit, že lehká zranění nejsou jen odřeniny a modřiny, ale často také zlomeniny. Je zarážející, že osoby odpovědné ze připoutání dítěte, paradoxně nejčastěji rodiče, tyto povinnosti nerespektují. Nejen jako člověk, který se v oblasti dopravy dlouhodobě pohybuje, ale především jako rodič, nemám pro takové jednání absolutně pochopení,“ říká Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu, které se tomuto tématu věnovalo.

Podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého, je řidič ze zákona povinen zajistit, aby byly děti v autě správně připoutány. Dodal: „V případě nepřipoutání dítěte, nese za toto jednání odpovědnost právě řidič, vyjma případů, cestuje-li ve vozidle i rodič dítěte, tam přechází odpovědnost na něj. Porušení této povinnosti speciálně u dětí považujeme za jedno z nejrizikovějších, se kterým se na silnicích, bohužel, dnes a denně setkáváme. Proto chci zdůraznit, že na takové jednání zaměřujeme v rámci dohledu zvýšenou pozornost. Je nutné, aby si lidé primárně uvědomili, že takové jednání může mít klíčový vliv na následky případné dopravní nehody.“

Druhý nejčastější bodovaný přestupek

Jak už jsme řekli výše, na použití pásu myslí i zákon. Za jeho porušení mohou policisté na místě udělit pokutu až do výše 2000 Kč, ve správním řízení je to pak částka mezi 1500 a 2500 Kč. Navíc jde o bodovaný přestupek, ohodnocený třemi body do karty řidiče.

Podle policie jde o druhý nejčastěji evidovaný přestupek v rámci bodového hodnocení řidičů. Jen za první pololetí uplynulého roku bylo evidováno přes 35 000 takových přestupků, přičemž jen v 5500 případech se ho dopustily ženy.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 29.02.2020 19:42:17
POCET USMRCENYCH CI ZRAN DETI NEKLESA !!!! PROTOZE ANI KLESAT NEMUZE !!!! INTELIGENTNI CLOVEK VYZAVODI (((RYCHLE ODVODI))) !!!!! ZE LOGICKY PROTI DOSPELIM TO MUSI BYT ZANEDBATELNA CISLA !!!!! PROTOZE DETI JSOU ZDRAVE A MALE !!!! **** SE LAMOU !!!! A SPIS
PICHAV - 29.02.2020 19:43:44
SE NEKAM ZAKUTALI NEBO SCHVALNE SCHOVAJI !!!! A JE OD NICH ASPON KLID !!!! JSOU TO PROSTE NECO JAKO !!!! KOCICKY !!!! MIN 9 ZIVOTU !!!! ALE SPIS NA DEN !!!!!

Kdo dobrovolně sedne vedle opilého řidiče, neriskuje jen zdraví. Při nehodě může přijít i o peníze

Pojišťovny často výrazně krátí plnění i tehdy, když zjistí, že pasažér v autě nejel připoutaný
06.02.2020 14:30
|
3
Reklama

Volvo má tlačítko na zlobivé děti. I to se dozvíte ve čtvrtečním Autosalonu

Vyzkoušíme také hravou motorku KTM SMC 690 nebo Seat Leon na zemní plyn
08.10.2019 12:59
|
0
Reklama

Vozit tři děti v sedačkách vedle sebe? Čtrnáct z osmnácti testovaných rodinných aut nevyhovělo

Rakouský autoklub potvrdil, že plnohodnotně pětimístných vozů je na trhu minimum. Ale existují
25.09.2019 15:50
|
0

Volvo Cars investuje do společnosti provozující sdílené jízdy pro děti

Automobilka Volvo Cars získala prostřednictvím Volvo Cars Tech Fund podíl v rychle se rozrůstající společnosti Zūm, která se soustředí na zajištění sdílené jízdy pro děti.
01.03.2019 07:18
|
0

Blikají na opačnou stranu, než by měla. Kia a Hyundai svolávají svá auta kvůli kuriózní chybě

I když se to na první pohled zdá směšné, jde o nebezpečný problém. Zatím se ale nestala žádná nehoda
15.10.2021 11:31
|
6

Výmluvy o rozbitém pravém pruhu už dávno neplatí. Zbytečná jízda vlevo pomáhá tvořit kolony

Jde samozřejmě o přestupek, protože podle zákona se v Česku jezdí vpravo. Pokuta je ale stále malá
15.10.2021 07:14
|
5
Reklama

Auto jako zbraň: Banální hádka sousedů skončila tím, že jeden na druhého nacouval

Jeden překážel, druhý mu něco řekl a nepohodli se. Pak přišel útok, za který muži hrozí 10 let
14.10.2021 13:38
|
6

Stát plánuje podmínky pro autonomní vozy. Musí vyřešit i to, koho má auto případně srazit

Nejde jen o to, aby auta uměla jezdit sama. Jde také o etiku nebo odpovědnost v případě nehody
13.10.2021 19:23
|
0
Reklama
Autosalon TV