Reklama
Řidičův chleba

Od prosince končí papírové dálniční známky. Ty elektronické někteří vůbec nebudou potřebovat

Ministerstvo dopravy u nich změnilo platnost. Ceny ale zůstaly stejné, někteří dostanou i slevu
Zdroj: edalnice.cz

Od 1. prosince, tedy za necelý měsíc, začnou v Česku platit elektronické dálniční známky. Kromě toho, že se řidiči definitivně rozloučí s lepením známek na okno a vypisováním registračních značek, musí se připravit i na další změny, které s sebou tato elektronizace nese. A není jich málo.

Na 365 dnů

Elektronické známky s sebou přináší mimo jiné změnu jejich platnosti. Nově totiž nebudou platit kalendářní rok, jako ty současné, ale 365 dnů. „Roční známka bude platná klouzavě 365 dní a půjde ji koupit kdykoliv během roku,“ řekl k tomu před časem ministr dopravy Karel Havlíček. Pokud tedy koupíte roční známku v listopadu jednoho roku, bude platná do listopadu roku dalšího.

Ministerstvo dopravy navíc řidičům umožnilo si novou elektronickou známku pořídit s až 90denním předstihem s tím, že při nákupu označí datum, od kterého bude známka platit. Pokud to zjednodušíme, když si známku koupíte začátkem ledna, ale víte, že dálnici budete potřebovat až v únoru, není to problém. Toto opatření bylo zavedeno proto, aby řidiči měli na nákup známek dost času a koncem ledna nezahltili systém. Po zadání telefonního čísla nebo mailu do systému navíc řidič dostane pár dnů před skončením platnosti známky upozornění.
Reklama

Někteří je nepotřebují

Už v loňském roce ministerstvo zavedlo pravidlo, které některé řidiče oprostí od povinného používání známek. Zcela bez poplatku budou moci dálnice využívat řidiči čistokrevných elektromobilů, vodíkových aut nebo hybridů. Ty ale musí mít emise nižší než 50 gramů na jeden ujetý kilometr. Již je pravidlem, že známky nepotřebují držitelé průkazů ZTP a ZTP/P a motocyklisté.

Elektromobily a hybridy však k volnému užívání dálnic potřebují registrační značku EL. Vodíková auta a ti, kteří sice mají hybrid nebo elektromobil, ale nemají speciální značku, mohou svá auta registrovat na webu edalnice.cz. Formulář tam umístěný je potřeba odeslat buď přes datovou schránku nebo poštou, zatím i s úředně ověřeným podpisem. Je také možné jej odevzdat osobně přímo ve Státním fondu dopravní infrastruktury.

Nové slevy, ale ceny stejné

Kromě úplného zrušení dálničních poplatků pro některé skupiny vozidel si ministerstvo připravilo také výrazné slevy pro majitele vozidel na zemní plyn nebo biometan. Ty vyjde roční elektronický kupon na 750 Kč, měsíční na 220 Kč a desetidenní na 155 Kč.

Standardní ceny zůstávají stále stejné. Roční poplatek tedy činí 1500 Kč, měsíční 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Každá dálniční známka bude vázána na registrační značku, která se bude nahrávat do systému. Fungovat to bude podobně, jako online placení parkování v zónách placeného stání.
Reklama

To důležité, co by nemělo zapadnout

  • Ministerstvo dopravy upozornilo, že je nutné mít elektronickou známku už před tím, než řidič vjede na dálnici.
  • Registrace do samotného systému elektronických kupónů bude trvat jen pár minut.
  • Policisté plánují nepřetržitý dohled nad tím, jestli mají řidiči známky. Speciální mobilní systémy dostane více než 50 hlídek.
  • Dohled nad zaplacením bude probíhat v rámci běžného dohledu nad provozem. 

Kde koupit?

Elektronickou dálniční známku bude od 1.12. možné koupit primárně na webu edalnice.cz. Ministerstvo dále zřídí několik samoobslužných kiosků, především pak v okolí hraničních přechodů a koupit "dálničné" bude možné na vybraných pobočkách České pošty nebo v síti státních čerpacích stanic EuroOil. Na jiných čerpacích stanicích už to možné nebude. V budoucnu by se do prodeje měly zapojit i další soukromé subjekty. 

Pokud se řidič nebo obsluha prodeje splete při zadávání registrační značky, bude mít 15 minut na opravu. Ovšem na eshopu to nepůjde. Řidič nesmí při zadávání udělat chybu. Pokud pochybí a do systému zadá špatnou registrační značku, bude si buď muset koupit jinou dálniční známku nebo na něj bude pohlíženo jako na toho, kdo známku uhrazenou nemá. 

Kdo bude známky kontrolovat?

Doposud dálniční známky společně s policisty fyzicky kontrolovala Celní správa. To se nezmění. Známky budou nadále kontrolovat nejen policisté, ale i celníci a to pomocí mobilního přístroje, který bude umístěn ve vybraných policejních autech. Bude jim stačit jen jezdit po dálnici, přičemž systém bude schopen detekovat ta auta, která poplatek zaplacený mít nebudou. V tuto chvíli se jedná o tom, jestli budou auta určená ke kontrole známek nějak speciálně označena. Kromě toho bude ke kontrole využíván systém mýta, tedy stacionární kamery umístěné na mýtných branách, které "poberou" drtivé množství vozidel na dálnicích.

Kontroly z mýtných bran ale nebudou automatické. Systém sice detekuje auto bez zaplaceného kupónu, ale nebude schopen automaticky vygenerovat pokutu, což funguje třeba na Slovensku. Ministerstvo dopravy počítá se zapojením úředníků, kteří detekci auta bez známky budou řešit a řidiče obesílat. Úplná automatizace vyřizování přestupku je ale nejspíš jen otázkou času, takže se dostane na každého.

Diskuze

Pandrhola - 03.11.2020 15:00:25
A už jsme zase u toho... dálnice rozbité, věčně stojící, služby na benzínových stanicích na dálnicích nesmyslně předražené,ale jediné do čeho se investuje jsou poplatky za užívání dálnice.kdybych jel vedle po poli, možná lepší.
PICHAV - 04.11.2020 05:09:46
VITE VO VODIKOVY VOVCI VOSVOBOZENY VOD VELKY VOLOVINY VOLEPENYHO VOKNA ????? VE VLASTI VELKOMORAVSKOCESKE ?????

Řidič s vozíkem se při napojování na dálnici nesmyslně otočil do protisměru. V tu ránu o něj přišel

Jen shodou šťastných náhod se nikomu nic vážného nestalo. Zmatenému šoférovi bylo 67 let
29.09.2020 11:22
|
3
Reklama

Na dálnicích jsou nejnebezpečnější řidiči náklaďáků a dodávek. Nejvíce ti ve středním věku

Mezi nejčastější příčiny usmrcení vinou řidičů náklaďáků a dodávek patří nevěnování se řízení
27.09.2020 19:55
|
16

Senátoři dali elektronickým dálničním známkám zelenou

Dálnice zdarma budou mít auta na vodík, elektromobily a většina plug-in hybridů. Úlevy má i CNG
14.08.2019 14:01
|
2

Veřejná poprava supersportů. Bagry bez milosti sešrotovaly zabavené sporťáky za miliony

Některá auta byla do Filipín dovezená nelegálně, jiná byla zabavena za daňové podvody
20.06.2021 08:09
|
2

Řidič náklaďáku několikrát naboural do fabie před sebou. Z místa vážné nehody pak ujel

Osobní auto skončilo v příkopu na střeše se zraněným cestujícím. Po řidiči policie pátrá
17.06.2021 11:56
|
7
Reklama

Žena s mercedesem vjela v Lázních Bohdaneč na hřbitov. Popojížděla mezi hroby

Jejím chováním se nikdo nebude zabývat, žádná pokuta jí nehrozí
16.06.2021 08:00
|
4

Výsledek jízdy formule po Karlově mostě vypadá skvěle. Hvězdou videa je i Rytmus

Video společnosti Red Bull má kromě formule ukázat krásy Česka a Slovenska
15.06.2021 14:34
|
5
Reklama
Autosalon TV