Reklama
Řidičův chleba

Plošná třicítka v Praze je snem řady aktivistů. Městu by ale přinesla jen absolutní chaos

V Paříži zavedli maximální rychlost 30 km/h. Hned se začalo mluvit o tom, zda by to nešlo i v Praze
Zdroj: TSK Praha

„Je to příšerné,“ posteskla si zástupkyně automobilky Dacia, která bydlí na okraji Paříže. Francouzská metropole na konci srpna přijala plošnou maximální rychlost 30 km/h (až na okruh a několik hlavních bulvárů), a tak jsme se během mezinárodní prezentace ve Francii zeptali, jak se změny tamním obyvatelům líbí. A jak je patrné, tahle odpověď rozhodně nepatří k ojedinělým.

Vypukl chaos

Důvodů pro snížení maximální povolené rychlosti našla pařížská radnice hned několik. Jsou jimi zejména bezpečnost chodců a cyklistů a pak také nižší zátěž pro životní prostředí. S prvním argumentem se dá souhlasit, ten druhý je už ale poněkud sporný. Auta jedoucí nízkou rychlostí mají zařazený nižší převodový stupeň, motor točí víc a také konzumuje více paliva. Že by příprava na elektrickou budoucnost?

„Je dobré si uvědomit, že třicítka není jediným krokem. Paříž se snaží vyhnat řidiče z města a tak spolu s tím začala rušit i tisíce parkovacích míst,“ dodala zástupkyně Dacie. Ta jezdí do práce z předměstí a cesta hromadnou dopravou je proto časově výrazně delší než autem. Vůz je tedy jasná volba. A tak nyní trpí, cesta podle ní zabere delší čas a kolony zatím neubyly.

Jak před několika dny upozornil francouzský list Le Figaro, 30 km/h přineslo do metropole chaos. Vznikl totiž tlak mezi řidiči, kteří se snaží maximum dodržovat a těmi, kteří se rozhodli jezdit dál 50 km/h. Vzhledem k rozsahu města je málo pravděpodobné, že je za to bude policie pokutovat. Vzájemně na sebe troubí, auta se štosují, vznikají kolony. Taxikáři si stěžují, že na ně tlačí zákazníci, aby jeli rychleji. Zejména ve chvíli, kdy vyjedou ze zácpy a mají možnost trochu dohnat ztracený čas. Podle všeho také stihnou za den méně zakázek než předtím.

Limit vs. realita

Fakt, že byla v Paříži zavedena třicítka, neznamená, že budou auta pohybovat touto rychlostí. V polovině srpna jsme psali o fenoménu fantomové zácpy. Ta vzniká bez zjevné příčiny, kdy jedno auto mírně přibrzdí a další za ním musí přibrzdit víc a další ještě víc. A nakonec vozy stojí. To se výrazněji děje právě při nižších rychlostech, které jsou pro řidiče hůř udržitelné než ty vyšší. Zkrátka se najde vždy někdo, kdo pojede pod 30 km/h a další za ním budou muset zpomalovat ještě víc. To neprospěje ani dopravě, ani ekologii.

Snížení na nízký limit také s sebou přináší vysokou míru stresu. Řidič jednak musí víc hlídat jakou rychlostí se pohybuje, jednak se na něj častěji tlačí „nezdvořák“, který se rozhodl, že se limitu nepodrobí, protože právě pospíchá. Lidský faktor je zásadní. Přidejme k tomu beznaděj, kdy z dálky láká semafor na zelenou, ale než k němu dojedeme, už je červený. A stres je na světě. Vystresovaný řidič pak dělá více chyb.

V zónách ano, jinde ne

Nicméně přínos bezpečnosti je neoddiskutovatelný. Řidič má více času na reakci, auto dříve zabrzdí. To by ale přineslo i snížení na 40 km/h, ale také na 20 km/h. Hodí se jízlivě poznamenat, že silnice budou nejbezpečnější, když se auta budou pohybovat rychlostí chůze. Přesto - třicítka má v tomto ohledu smysl v zónách, kde se ve větší míře pohybují chodci. Ostatně, ty už na řadě míst fungují. A nejde jen o 30 km/h v Karlíně nebo na Letné, ale i o obytné zóny řady dalších městských částí.

Zavést ale třicítku plošně i na ulice, kde není opodstatněná, by byla chyba. I když se to z prázdninového provozu se všemi těmi uzavírkami nezdá, Praha není vyloženě ucpaným městem. Průměrná rychlost aut tu je 32 km/h, v Paříži je to pouhých 15 km/h. Zavedením a dodržováním třicítky by u nás výrazně klesla a ve městě by se kupilo více aut.

Dobrou zprávou je, že i když by se plošná třicítka líbila řadě aktivistů, zavést ji v Praze zatím není možné. Magistrát totiž na něco takového nemá pravomoc. „Magistrát rozhoduje o rychlosti jen na hlavních tazích. Menší ulice řeší jednotlivé městské části,“ odpověděl v pondělích Událostech, komentářích pražský primátor Zdeněk Hřib na otázku, zda něco podobného Praha chystá. Za pozornost stojí fakt, že ale ve své odpovědi nezmínil, zda by pro plošnou třicítku byl či nikoliv.
Reklama

Diskuze

Frank - 09.12.2021 08:03:03
Já jen čekám, až ty aktivisty napadne že nejbezpečnější rychlost pro automobily je 0 km/h.
Hujer - 15.09.2021 07:25:54
Teď nás předjede i elektrokoloběžka

Zpackané pruhy v Podolí ukazují, jak Praha tlačí cyklistiku. Po kritice je opět přemalovala

Značení vzniklo jen několik metrů od oblíbené cyklostezky. Zmateni jsou řidiči i cyklisté
01.08.2021 08:19
|
23
Reklama

Sdílená auta štvou rezidenty, zabírají téměř bezplatně místa v zónách. Praha jim zpřísní fungování

Carsharingové firmy mohou fungovat jako skryté autopůjčovny. Zájem Pražanů o sdílená auta ale roste
28.07.2021 10:36
|
6

Praha přemalovala jízdní pruhy na výjezdu z Blanky. Mělo by to prý zmenšit kolony

Jde o testování možných trvalých změn, které by zmírnily zavírání tunelu. Řidiči je ale ignorují
14.06.2021 09:59
|
9

Kia XCeed překvapuje zábavným řízením. Benzinový motor má dost síly a rozumný apetit

Vyzkoušeli jsme povedený crossover z novou výbavou GT-Line. Trápilo nás jen škubání automatu
07.02.2023 17:34
|
2

Lamborghini dává sbohem čistému benzinu. Představilo dva poslední modely s motorem V12

Žádná elektrifikace, jen dvanáct válců. To je krédo nových vozů. Příště už bude jen hybrid
06.02.2023 18:15
|
1
Reklama

Kvíz: Stěrače stírají, klakson troubí. Znáte automobilové hlášky z českých filmů?

Vybrali jsme české filmy od poloviny 70. let až po rok 2003. Odpovíte na všechny otázky správně?
05.02.2023 09:41
|
2

Navzdory potížím s čipy a válkou porosteme, věří Škoda. Chce být autem nového prezidenta

Mladá Boleslav doufá, že se prodeje aut vylepší. Letos ukáže hned čtyři nové modely
03.02.2023 17:54
|
7
Reklama
Autosalon TV