Reklama
Řidičův chleba

Němečtí zelení střílí do vlastních řad. Chtějí dražší parkování pro SUV i elektromobily

Více za parkování by mělo zaplatit každé auto, které váží více než 1800 kg. A to nejsou jen SUV
Zdroj: Tiskový servis BMW

Vozy typu SUV jsou mezi zákazníky stále oblíbenější a tak je automobilky posledních pár let uvádí na trh jako na běžícím páse. Jenomže co se líbí zákazníkům, to se nelíbí některým politikům. Především pak těm německým, kteří už před časem otevřeli debatu, zda jsou SUV vhodná a bezpečná do města. Často upozorňují na jejich rozměry, kvůli čemuž zabírají více místa při parkování a podle některých navíc představují velké riziko pro chodce a cyklisty. Zákaz vjezdu SUV do center německých měst zatím zaveden nebyl, ale i tak přišel jeden německý starosta na způsob, jak jejich majitelům znepříjemnit život. Zajímavé je, že ačkoliv je členem tamních Zelených, brojí i proti elektromobilům.

Tentokrát jde o hmotnost

Tím starostou je Boris Palmer z německého města Tübingen. Tam, stejně jako v jiných německých městech, řidiči za rezidenční parkování platí 30,7 eur ročně, tedy asi 780 Kč. Jde o poplatek, který odpovídá administrativním úkonům s vydáním parkovací karty. Jenomže Palmer se rozhodl, že ceny několikanásobně navýší. Jeho původní návrh počítal s tím, že se pro rezidenty a zároveň majitele SUV či těžkých elektromobilů zvedne roční poplatek na 360 eur, tedy asi 9200 Kč. Tento návrh ale podporu stranických kolegů nezískal. Nakonec se dohodli na kompromisu, který dle podle magazínu Stuttgarter Zeitung už nejspíš projde.

Tamní zastupitelstvo bude nakonec hlasovat o tom, že poplatek za rezidenční parkování bude zvýšen na 120 eur, tedy asi 3000 Kč. Ovšem majitelé aut, především SUV, která jsou těžší než 1800 kilogramů a elektromobilů, jež jsou těžší než 2000 kilogramů, si budou muset ročně připravit 180 eur, tedy asi 4600 Kč. Sociálně slabší obyvatelé by pak měli platit polovinu. Palmer k tomu řekl: „Měl by být patrný rozdíl mezi malými městskými vozidly a velkými terénními vozidly, která ve městě opravdu nejsou potřeba.“

Jakkoliv starostovi hodně vadí právě SUV, nápadem na hodnocení aut dle hmotnosti možná naštve i řadu těch, kteří SUV nemají. Ostatně, třeba BMW řady 5, kromě verze 520i, daný limit 1800 kilogramů hravě přeskočí. Přitom není zase o tolik větší než třeba Škoda Superb, takže místa na parkování zaberou oba modely zhruba stejně. Byť superb se s hmotností do limitu vejde. Nevejdou se do něj ale také některé verze prémiových sedanů jako je Audi A6, nebo třída E značky Mercedes-Benz.

Reklama

Peníze město potřebuje pro MHD

Město Tübingen chce být do roku 2030 klimaticky neutrální. Aby toho bylo dosaženo, musí se podle starosty Palmera masivně rozšířit a hlavně zlevnit městská hromadná doprava. Zvýšené poplatky za parkování mají podle něj pomoci zafinancovat plánované snížení cen za hromadnou dopravu, především pak za autobusy.

Město pak z vyšších cen za parkování očekává roční příjem 576 000 eur, tedy asi 14,6 milionu korun. Starosta dále dle Stuttgarter Zeitung plánuje postupné masivní rozšiřování zón placeného parkování. Nutno ale dodat, že Tübingen není jediným německým městem, které zvažuje velké zvýšení cen za parkování. Město Freiburg uvažuje o zavedení oněch 360 eur ročně, další města jako Stuttgart, Ulm nebo Reutlingen zatím jen přiznávají, že ceny budou stoupat. Nejčastěji se pak hovoří o zhruba 200 eurech (5000 Kč) za rok.

Ještě dodáme, že zvýšení parkování v jednotlivých městech umožnila novela silničního zákona z roku 2020, která zrušila celostátní poplatek za parkování, který byl a někde stále je výše zmíněných 30,7 eur ročně.


Diskuze

Vik - 05.10.2021 14:39:44
Já v Praze platím 60 000,- Dřív jsem parkoval zadarmo, pak přišli piráti a já platil za nejlevnější zónu v Praze cca 30 000,- ročně. Nyní mi to zdražili na těch "krásných" 60 000,- Takže 13 000,- za parkovací místo v Německu je vlastně velmi výhodnácena
Jan Pogoda - 30.09.2021 13:28:39
Nevídaný autokreténicmus vládne světem a to na mnoha frontách. Holt budeme zase jezdit na koních, pokud se nám u nich podaří eliminovat metan. Špunt to nevyřeší, tak zřejmě kat., filtr pevných částic a ještě ušetříme za metaře. A místo u žlabu zdarma?

Dacia a Renault chtějí odsunout zákaz spalovacích motorů. Musely by zdražit

Manažer obou automobilek chce povinné nasazení elektromobilů odložit na rok 2040
09.09.2021 12:06
|
1
Reklama

V Česku se množí zákazy vjezdu elektromobilů i vodíkových aut. Je to z lenosti, tvrdí ministerstvo

Místo, aby garáže plnily podmínky i pro vjezd vozů na CNG či LPG, raději jim ho nepovolí
13.05.2021 14:33
|
7

Praha chce úplně zakázat užívání autobusových pruhů auty. Bude to prý bezpečnější pro cyklisty

Dosud je možné v některých autobusové pruzích jezdit v hodinách mimo dopravní špičky
26.08.2020 07:15
|
6

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
12
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
3
Reklama
Autosalon TV