Reklama
Řidičův chleba

Dacia a Renault chtějí odsunout zákaz spalovacích motorů. Musely by zdražit

Manažer obou automobilek chce povinné nasazení elektromobilů odložit na rok 2040
Zdroj: Dacia

Stojíme na prahu doby elektrické, která všaknení přirozeným vývojem, ale spíš povinností, kterou z důvodu redukce emisí prosazuje Evropská unie. Jakkoliv je pravdou, že potřeba něco udělat s ovzduším je naprosto pochopitelná, Ovšem zákazníci, ale i samotné automobilky z tohoto tlaku moc nadšení nejsou. Evropská unie rozhodla, že od roku 2035 nebude možné vyrábět a tedy i prodávat nová auta se spalovacími motory. Některé automobilky na to reagují oznámeními o nových elektromobilech, jiné mají s tímto datem problém a snaží se nové nařízení alespoň odsunout. Přesně mezi takové značky patří Renault a hlavně Dacia, která pro to má velmi dobrý důvod.

Technologie existuje, ale je drahá

O důvodech pokusu o odsunutí povinného zavedení elektrických aut se pro magazín Auto Express rozpovídal jeden ze šéfů Renault Group Gilles Leborgne. Oznámil, že koncern bude usilovat o prodloužení celoevropského zákazu vozidel se spalovacími motory alespoň do roku 2040. Důvodem je hlavně cena. Elektromobily a jejich technologie jsou poměrně drahé a koncern by rád svým zákazníkům stále nabízel cenově dostupná auta.

„Budeme bojovat za to, abychom i po roce 2035 udrželi v prodeji alespoň hybridy. Ideálně tak do roku 2040,“ řekl magazínu. Dále vysvětlil, že nejde o to, že by snad koncern neměl technologie pro elektrická auta. Ostatně, Renault bude do roku 2030 elektrický až z 90 %, značka Alpine, která do koncernu také patří, dokonce ze 100 %. Jenomže do koncernu patří také Dacia, která je známá pro své cenově dostupné vozy. A právě cena by se s tak rychlým nástupem elektromobility jistě změnila.

„U Dacie bude podíl elektromobilů do roku 2030 asi 10%. Můžeme pro ni sice použít technologie Renaultu, to není problém, ostatně, podívejte se na Sandero. Ale kvůli nákladům s tím chceme počkat. U Dacie ten přechod na elektromobilitu bude postupný, nejdřív ponecháme LPG, pak přejdeme na mild-hybridy, pak na hybridy a až poté na plně elektrické modely,“ dodal.

Reklama

Jde o zákazníky i zaměstnance

Leborgne má za to, že především pro Dacii jsou důležité tři důvody pro posunutí nástupu elektromobility. „Za prvé je nezbytné zajistit lepší infrastrukturu. Za druhé nesmíme zapomenout na to, že sice máme nutné technologie, ale nevíme, jestli pro ně máme zákazníky. A za třetí je potřeba upravit také výrobu, zaměstnáváme tisíce lidí, které budeme muset vše naučit,“ vysvětlil.

Dodal také, že v žádném případě není proti elektromobilitě a nechce vývoj tlačit zpět. Jen zdůraznil, že je potřeba myslet také na lidi a na svobodu mobility. „To znamená nabízet cenově dostupná auta, protože lidé potřebují jezdit. A aby byla dostupná auta, děláme vše pro to, aby byly náklady na ně, i na elektromobily, co možná nejnižší. Zatím ale není možné ignorovat skutečnost, že u elektromobilů je jeden zásadní prvek, který cenu velmi zvyšuje – baterie,“ uzavřel svůj názor na elektromobilitu Gilles Leborgne.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Renault Duster dostal v nárazovém testu nula hvězdiček, došlo i na únik benzinu z nádrže

Model pro méně náročné trhy Jižní Ameriky či Indie by v Evropě neměl šanci
02.09.2021 13:04
|
0
Reklama

Černá kola, na palubě WiFi. Dacia už dávno není jen pro chudé, ukázala luxusně pojatý Duster

Oblíbené SUV ve vysoké výbavě přijede během příštího roku. Duster Extreme dostane unikátní vzhled
31.08.2021 07:07
|
4

Srovnání dne: Renault Clio vs. Peugeot 208. Dvě oblíbená francouzská auta se utkala ve třech verzích

Porovnání nejlevnějších provedení, zlaté střední cesty i sportovních variant. Který vychází lépe?
15.06.2021 06:39
|
0

Záběry, ze kterých mrazí: Řidič srazil tři mladé ženy na přechodu, když jim jiný dával přednost

Chodkyně počkaly, až jim auto v levém pruhu zastaví a pustí je. S dalším ale už vůbec nepočítaly
18.09.2021 18:05
|
4

Bizár ze Zlínska. Koupil si v bazaru auto a po pár metrech ho přetočil na střechu

Řidič ujel jen asi 200 metrů. Podle policie byl pod vlivem alkoholu
17.09.2021 17:53
|
1
Reklama

Poslanci schválili výši pokuty při povinném objíždění cyklistů. Platit bude od ledna

Poslanecká sněmovna původně navrhovala postih podobný jako u alkoholu. Senátu se to nelíbilo
16.09.2021 13:01
|
47

Za nezaplacené pokuty botička nebo zabavená značka. Poslanci schválili přísnou páku na řidiče

Ten, kdo nebude mít uhrazenou starší pokutu, dostane nejprve možnost ji ihned uhradit
16.09.2021 07:36
|
1
Reklama
Autosalon TV