Reklama
Řidičův chleba

Renault Duster dostal v nárazovém testu nula hvězdiček, došlo i na únik benzinu z nádrže

Model pro méně náročné trhy Jižní Ameriky či Indie by v Evropě neměl šanci
Zdroj: Tiskový servis LatinCAP

To, co je standardem v Evropě, USA nebo Japonsku, je sci-fi na trzích, kde o úspěchu rozhoduje především nízká cena. Dokazuje to nejnovější test Renaultu Duster, tedy přebrandované staré známé Dacie Duster, organizací Latin NCAP. Ta je jihoamerickou odnoží Euro NCAP a zabývá se hodnocením bezpečnosti aut. Zatímco v Evropě má jakýkoliv Duster alespoň tři hvězdičky, v jihoamerické verzi naprostou vybouchl - skoro doslova. Nejen, že nezískal ani jednu hvězdu, ale málem došlo i na požár.

Jde o život

Výsledky crashtestů byly katastrofální. Levná verze Dusteru totiž vůbec nenabízí boční airbagy. Při čelním nárazu Duster ukázal nestabilní konstrukci karoserie a dokonce mu začalo unikat palivo. Při bočním nárazu došlo k výraznému průniku B sloupku do prostoru pro posádku a dokonce se otevřely dveře, což se neodpouští.

Dobrá nebyla ani ochrana krku hlavovými opěrkami. Hlavy figurín dětských pasažérů přišly při nárazu do kontaktu s konstrukcí vozidla. Navíc chybělo výrazné označení kotvících bodů Isofix pro dětské sedačky a výstraha trvalého odpojení airbagu spolujezdce. Renault Duster měl obstojné výsledky jen v ochraně chodců a dobře byla hodnocena činnost stabilizačního systému.
Reklama

Odpad pro chudé?

Latin NCAP apeluje na výrobce, aby urychleně zlepšily bezpečnost aut prodávaných v tomto regionu. "Základní bezpečnost vozidla, která je standardem na trzích vyspělých ekonomik, by měla být právem i spotřebitele v Jižní s Střední Americe, aniž by za ni museli platit navíc. Tyto bezpečnostní prvky působí jako očkovací látky pro jednu z nejvážnějších pandemií, kterou jsou jí zranění a úmrtí při dopravních nehodách," řekl Alejandro Furas, generální tajemník Latin NCAP.

Ještě tvrdší byl ve svém vyjádření Stephan Brodziak, předseda Latin NCAP. "Je absolutně diskriminační, že po více než 10 letech hodnocení bezpečnostních vlastností vozidel prodávaných v našem regionu se nadále setkáváme s 0-hvězdičkovým auty. Pokud jde o bezpečnost vozidla, stále jsme považováni za lidi druhé třídy jen proto, aby někteří globální výrobci ušetřili peníze na výrobě vozidel.. Latinská Amerika si nezaslouží více 0-hvězdičkových automobilů." Dlužno podotknout, že podobné "bezpečnostní úrovně" dosahují i nová auta prodávaná v Rusku, Africe a některých asijských zemích. Lze tedy říci, že s nimi jezdí většina světové populace.

Samozřejmě, Renault Duster je jen jedním z mnoha příkladů diskriminační politiky globálních výrobců. Podobně špatné výsledky má například Suzuki Swift prodávaný v jihoamerickém regionu a také Hyundai HB20, Kia Picanto, Ford Ka, BYD F0 nebo Chery Tiggo. A to mluvíme o autech, které testovala organizace Latin NCAP v tomto a minulém roce. Je zde také plejáda Jednohvězdičkové aut a aut, které mají sice více hvězdiček, ale jen za cenu příplatků. Podobný scénář se odehrává iv Indii. I když bezpečnost cenu aut zvyšuje, povinné zavedení bezpečnostních prvků je pro spotřebitele levnější, než když je najdou na seznamu volitelného příslušenství.


Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Vylepšená Dacia Duster dává konkurenci lekci z cenotvorby. Kéž by všechny značky zdražovaly takhle

Inovovaný duster je sice o něco dražší, nabízí ale citelně lepší výbavu. Základní cena je 284 900 Kč
02.08.2021 20:01
|
1
Reklama

Test Dacie Duster TCe 130 4x4 N1: Obětovala jednoho člena posádky za zajímavý motor a lepší cenu

Vyzkoušeli jsme populární rumunské SUV homologované jako malý náklaďáček
29.06.2021 11:55
|
6

Laciné SUV za 230 tisíc korun? Bývávalo, Dacia Duster tiše zdražila

Duster je nyní nejlevněji k dostání za 279 900 korun. Bez klimatizace a na ocelových kolech
16.01.2021 18:13
|
2

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV