Reklama
Řidičův chleba

Některá auta nemají a ani nemohou mít zadní stěrač. Důvod je praktický i estetický

Některé automobilky zadní stěrače nabízí za příplatek, jiné na ně zcela rezignovaly
Zdroj: Tiskový servis Mercedes-Benz

Jestli něco k autu neodmyslitelně patří, pak jsou to stěrače. Ovšem zatímco ty přední jsou nedílnou součástí každého auta, ty zadní už takovým standardem nejsou. Existují dokonce modely, které zadní stěrače vůbec mít nemohou, jiné je mají jen za příplatek. Nutno ale dodat, že vždy je to jen v případě některých konkrétních typů vozidel, především pak sedanů a kupé.

Stěrač vlastně není potřeba

Zadní stěrače najdeme u řady aut, od SUV, přes kombíky až po liftbacky. Tyto typy vozidel mají kolmé zadní okno, což znamená, že aerodynamika vozidla přenáší špínu a prach ze silnic a cest přímo na něj. Děje se tak kvůli podtlaku, který z důvodu kolmého okna za autem vzniká, přičemž ten následně vytváří vír špíny. Auta s kolmým zadním oknem navíc mají díky své konstrukci dostatek místa na to, aby mohla pojmout poměrně velký mechanismus zadního stěrače.

Ovšem vozy kupé nebo sedan mají zadní okna s nízkým sklonem za nimi ještě celý zavazadelník. Právě díky němu ono víření špíny nedosáhne až na okno, ale usazuje se v zadní části zavazadelníku a na zadním nárazníku. Proto tyto typy vozidel zadní stěrače prakticky nepotřebují. Důvodů je ale víc. Například už zmíněný mechanismus stěrače, který by se pro své rozměry buď v některých případech nevešel, nebo vešel, ale ne úplně komfortně, do zadního prostoru auta.

Zatímco například u SUV se mechanismus umístí právě do pátých dveří, v případě kupé na něj není dost místa tak, aby zároveň nenarušoval prostor kufru. Ne, že by to nešlo, jen to není zrovna elegantní řešení. A tím se dostáváme k dalšímu důvodu, proč některá auta zadní stěrač nemají. Prostě by to nevypadalo tak hezky. Konstruktéři si u právě sedanů a kupé hrají s každou linkou a narušení jejích práce zadním stěračem by nebylo to pravé ořechové.

Reklama

Někde vůbec není, jinde za příplatek

A u jakých modelů dnes nedostanete zadní stěrač ani v rámci příplatkové výbavy? Například u BMW řady 4 Coupé. I u značky Mercedes-Benz platí, že standardní kupé zadní stěrač nemají, ani mít nemohou, ovšem SUV kupé už ano. Samozřejmostí pak jsou kabriolety, které zadní stěrač také nemají.

Existují nebo existovaly ale výjimky mezi liftbacky, které zadní stěrač mohly mít. Takovým modelem byl například SEAT Toledo, který už se nevyrábí, ale ve své poslední generaci měl zadní stěrač jen za příplatek nebo v rámci některého z akčních balíčků. A například i nová Škoda Octavia jej má jen za příplatek, přesněji za 2700 Kč.

Co když vám chybí?

Jsou situace, kdy by se i na kupé zadní stěrač hodil. Stačí, aby více nasněžilo nebo jen hodně pršelo a rázem není přes zadní okno nic vidět. I tento problém má řešení. Jedním je občas zastavit a okno třeba na čerpací stanici umýt a utřít, druhým třeba vychytávka, která se jmenuje tekuté stěrače. Jde o produkt, který už dnes nabízí řada firem. Jeho pořízení vyjde zhruba na několik stokorun, přičemž funguje na principu nanotechnologie, která nedovolí vodě, ale třeba i hmyzu, aby se na skle usazovala.

Po aplikaci tak voda během jízdy odtéká z okna pryč a bere s sebou i případnou špínu. Z vlastní zkušenosti ale nedoporučuji pořídit si tu nejlevnější verzi tohoto produktu. Se značkovými a tedy i dražšími se lépe pracuje a i jejich výdrž bývá zpravidla mnohem delší.


Diskuze

Richard - 10.12.2023 18:53:16
Tady někdo psal, že u dnešních nových aut být už ABS musí, ale já mám základní verzi Fabia 3. Gen a ABS nemám, ani klimatizaci, autorádio nebo vyhřívání oken.
Neuvedu - 02.10.2021 09:53:18
Auto bez zadního stěrače bych si zkrátka nekoupil. Měl jsem možnost několikrát jet s autem bez zadního stěrače, resp. s nefunkčním zadním stěračem, je to vyloženě NEBEZPEČNÉ. Vyhřívání zadního skla stěrač nenahradí.

I sportovní značka Cupra přechází na elektřinu. Umí z ní vymáčknout 231 koní

Auto Made in German bude první 100% elektrickou cuprou
29.09.2021 11:00
|
5
Reklama

Řidiči proti horku v autě zkoušejí tradiční trik se škvírami v oknech. Dělat by ale měli něco jiného

Úmorná vedra a žhnoucí sluneční paprsky dokáží proměnit stojící auto v pekelnou výheň
21.06.2021 07:25
|
40

Tahle drsná nehoda se stala v mlze. Děláte při špatné viditelnosti vše správně? Zjistíte v článku

Spousta šoférů používá automatické svícení a tím pádem nemají viditelnou zadní část vozu
25.10.2019 07:15
|
0

Retro: Zachovalá Jawa Pionýr dnes stojí nesmysl. Kdysi to byl nejrozšířenější dopravní prostředek

Malá padesátka od Jawy bývala snem mladých kluků několika generací. Její kult trvá dodnes
08.06.2024 09:54
|
15

Retro: Karosa Š 11 byla nástupkyní kulatého RTO a předvojem hranaté řady 700. Jezdila i v Mongolsku

V polovině 60. let přinesla „ešema“ či „ešela“ na československé silnice novou kulturu cestování
25.05.2024 09:18
|
4
Reklama

Nová generace čtyřkolek CFMOTO nastavuje měřítka třídy. Velkolepá evropská premiéra se konala v Brně

Novinky CFORCE 850 Touring a CFORCE 1000 Touring jsme otestovali v extrémním terénu i na silnici
20.05.2024 10:09
|
2

Retro: Lancia Thema 8.32 byla Roccem Siffredim mezi důstojnými sedany. Servisovat ji je za trest

Tuctovou čtyřdveřovou limuzínu změnil motor z Ferrari v divoké zvíře. Dnes by tohle nikdo neudělal
18.05.2024 09:33
|
1
Reklama
Autosalon TV