Reklama
Řidičův chleba

Radar nejdřív třikrát varuje, až pak pokutuje. V Prachaticích se snaží řidiče vychovat, ne trestat

Na silnici je teprve asi 3 měsíce a už nese své ovoce. Řidiči nedostávají tolik pokut a zpomalují
Zdroj: Ministerstvo dopravy

Ve všech městech či obcích po celé republice jsou rozesety stovky radarů. Některé opravdu měří rychlost, jiné jen upozorňují projíždějící řidiče na možné chodce, děti či jeho až příliš vysokou rychlost. V Prachaticích ale vsadili na kombinaci obojího, tedy radar, který řidiče nejprve několikrát důrazně varuje a ve chvíli, kdy šofér vůbec nereaguje a jede stále až příliš rychle, vygeneruje pokutu. Jde o novinku, která může řadu řidičů zmást, protože radary ukazující varování většinou rychlost neměří, ale zároveň jim férově dává šanci na úpravu své rychlosti.

Chytrý radar

Některé obce v Česku mají z radarů celkem výnosný byznys. Případ radarů ve Varnsdorfu měl a ještě bude mít i soudní dohru. A až příliš "šikovně" umístěný radar v Holasicích plnil obecní pokladnu až do doby než náš článek přispěl k přesunu dopravního značení tak, aby řidiče nesvádělo až příliš brzy zrychlovat a následně řešit vysoké pokuty.

To v Prachaticích na to šli úplně jinak. Pro tamní radnici je důležitější řidiče vychovávat než je hned trestat. Proto se spojila se společností Gemos, která tamní radnici dodala chytrý radar.

Ten pracuje na principu několikerého varování, kdy je řidič o své rychlosti nejprve informován a to už v úseku 100 až 70 metrů před samotným radarem. Má tedy dost času na to, aby svou rychlost upravil. Pokud se tak nestane, rozsvítí se na radaru nápis „Zpomalte“ nebo „Pozor děti“. Pokud ani na to řidič nereaguje, zobrazí radar jeho registrační značku, což má být poslední zdvihnutý prst, který má řidiče donutit dodržovat předepsanou rychlost. Pokud ovšem nereaguje ani na to, přejde systém radaru ve vzdálenosti 23 metrů před samotnou kamerou k té represivní části měření. To znamená, že vygeneruje přestupek a odešle ho k vyřízení na městskou policii města Prachatice.
Reklama

Od instalace radaru je větší klid

Radar je v Prachaticích instalován od letošního červa a jeho fungování už se projevilo. Vedoucí odboru kanceláře starosty Prachatic Milan Batysta řekl: „Dosavadní měřiče rychlosti zaznamenaly za letošní červenec jen na obchvatu města a před Základní školou ve Vodňanské ulici na 3 600 přestupků. Najdou se ovšem i nepoučitelní, které radar změří i několikrát do měsíce“. V minulosti tamní starší radary naměřily některým řidičům i rychlost vyšší než 90 km/h.

Ovšem červencové statistiky z místa, kde je nový chytrý radar ukazují, že je rozhodně k užitku. „Z letošních červencových statistik v jediné prachatické ulici, kde je instalován jeden z našich inteligentních ukazatelů, vyplývá, že bylo napočítáno 165 přestupků s rychlostí nad 58 kilometrů v hodině. Kolem projelo 97 239 vozidel, účinnost zpomalení je 99,83 %,“ vypočítává Michal Sedlák, místopředseda představenstva Gemosu.
Reklama

Prevence je důležitější než pokuty

Problémy s řidiči, kteří jezdí až příliš rychle, jsou všude. Jak se ale ukazuje, to velká chuť úřadů po tom je trestat možná není správnou cestou. To zdůrazňuje také Michal Sedlák, který řekl: „Jsme přesvědčeni, že prevence je proti neukázněným řidičům nejúčinnější. Máme podklady o tom, že funguje dokonce lépe než úsekové radary, a přitom pro ně není prioritou pokuta, ale zklidnění dopravy v dané lokalitě cestou prevence. Navíc umí sledovat zákazy vjezdu pro nákladní vozidla, počítat volná parkovací místa, sledovat telefonování za jízdy, vychovávat řidiče na železničních přejezdech a případně dokumentovat jejich přestupky, hlásit teplotu na vozovce nebo hrozící námrazy.“

Diskuze

Petr P. - 11.09.2020 19:46:25
a je pro ně snažší zadat firmě požadavek na výstavbu elektronického výběrčího a tak se vlk nažral a koza zůstává celá. A my řidiči si můžeme nechat jen zdát jezdit po obchvatě větší rychlostí než v obci.
Petr P. - 11.09.2020 19:45:56
silnici a tak lidé stěžující si a petice píšící si skrze volené zástupce vymyslí řešení, které bude levné a účinné zároveň, nó a tím je právě onen nástroj k plnění peněz řidiči. Město nemusí budovat na svoje náklady podchody, nadchody, nebo podobné

Zdvihl prostředníček na radar. Místo pětistovky zaplatil skoro čtyřicet tisíc a dostal zákaz řízení

V Německu jsou sprostá gesta za volantem nezákonná. Stejně tak nadávání ostatním řidičům
06.08.2020 18:06
|
12
Reklama

Komentář: Ničit kradary by byla dobrá reakce. Ale v totalitě, nikoli v demokracii a právním státě

Zlu v podobě radarů, které slouží k plnění obecní kas, nikoli bezpečnosti, je ale nutné se bránit
08.03.2020 21:35
|
62

Radar v malé moravské obci už vydělal milióny. Jeho umístění řidiče vytáčí do běla

Měření rychlosti zde navíc neprovádí obec, kde je radar umístěn, ale úplně jiná
21.01.2020 18:50
|
553

Retro: Horský autobus Karosa T 500 HB se moc neosvědčil. Místo do zatáčky jezdil rovně

Dobrou myšlenku se nepodařilo dotáhnout k funkčnímu celku. Dnes jde o velmi vzácného veterána
24.02.2024 09:48
|
16

Retro: Škoda Garde žije ve stínu populárních kupé 110 R a Rapid. Přitom je to mnohem vzácnější auto

Nástupce „erka“ neměl lehký život. Pověst mu pokazila i nekvalitní výroba v Bratislavě
17.02.2024 07:53
|
4
Reklama

Retro: Ukrajinská Tavria byla nejlevnějším autem v Česku, mizerná kvalita ji zahnala zpět na východ

Malý hatchback mohl trumfnout Samaru, místo toho zůstal jen ubohým mementem centrálního plánování
10.02.2024 10:34
|
10

Rolbou jsem nejel a ta částka taky nesouhlasí aneb Pavel Liška v roli fantoma českých hor

Enfant terrible Autosalonu způsobil na Klínovci poprask, na jaký budou místní dlouho vzpomínat
07.02.2024 12:11
|
6
Reklama
Autosalon TV