Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Ničit kradary by byla dobrá reakce. Ale v totalitě, nikoli v demokracii a právním státě

Zlu v podobě radarů, které slouží k plnění obecní kas, nikoli bezpečnosti, je ale nutné se bránit
Zdroj: Robin Běhal

Nedávno jsme psali o radaru v Holasicích u Brna. Vydělává milióny obci Židlochovice, která ho tu provozuje. Radar řidiče snímá na padesátce za přechodem pro chodce těsně před značkou umožňující zrychlit na 70 km/h a mimo zástavbu. To je naprostá prasárna, protože i slušný řidič dodržující předpisy se tu lehce nachytá. Mine prázdný přechod a směrem k té sedmdesátce už začne mimoděk zrychlovat. Autor tohoto komentáře tu platil pětistovku za 64 km/h. Dobře si přitom pamatuji, jak jsem se až k přechodu soustředil, abych rozhodně nejel ani tou padesátkou. Je to prostě kradar. Radar, který okrádá motoristy.
Reklama

Je tam padesátka, tak je měření v pořádku. Ne!

Překvapil mne ohlas, jaký článek měl. Jde o suverénně nejčtenější materiál na našem webu v historii a přečetlo si ho téměř půl miliónu lidí. V diskuzi u článku i na facebooku se objevily stovky příspěvků. A k některým se chci vyjádřit tímto komentářem.

Drtivá většina souhlasila s tím, že takové umístění radaru je prasárna. Přesto se našla i skupina diskutérů, kteří tvrdí opak. V tom místě, kde radar měří, je podle nich prostě povolena maximálně padesátka. Je naprosto v pořádku tuto rychlost kdekoli kontrolovat a ty, kteří předpisy nedodržují, tak trestat.

Svým způsobem mají pravdu. Ale podle takové pravdy bylo v pořádku střílení lidí, kteří se pokoušeli dostat za totáče přes hranice na svobodu. Podle takové pravdy se obhajovalo rozhánění demonstrací. Podle takové pravdy bylo kdysi v pořádku, že se ve volbách směli nominovat a volit jedině komunisti.

Litera zákona nesmít mít přednost před jeho duchem

Doslovná litera zákona nikdy nesmí mít přednost před jeho duchem, vyšším morálním principem. Princip zákonů v demokratické a humanistické společnosti je ten, že chrání občany, ale zároveň je co nejméně omezuje na svobodě. Zákon nařizující maximální rychlost 50 km/h má chránit zranitelné účastníky provozu, zejména chodce. Radar, na základě jehož měření se udělují pokuty, má být krajním projevem represe v místech, kde hrozím těmto slabším účastníkům vážné nebezpečí.

Kradar v Holasicích a na spoustě dalších míst v Česku ale slouží k obohacování konkrétních obcí. A to je naprosto proti principu toho, k čemu mají radary sloužit.
Reklama

Neničte je! Donuťte poslance, ať je obcím zakáží

Na druhém okraji názorového spektra byli lidé, kteří navrhovali kradary systematicky ničit. Takovou cestu násilného odporu proti zlu bych schvaloval, kdybychom žili v totalitě. V demokracii je to ale špatně, protože v demokracii lidé dokáží změnit špatné zákony i zneužívání a ohýbání těch dobrých prostřednictvím svých volených zástupců. A nabádání k podobným partyzánským akcím podrývá právní stát i demokratický systém samotný.

Souhlasím, že proti zlu je nutné bojovat a kradary jsou zlo. Pišme o nich našim voleným zástupcům. Vyviňme na ně tlak, aby změnili zákony a předpisy. Ať obcím zakáží radary provozovat, když je zneužívají. Nebo by stačilo, aby příjmy z nich plynuly třeba do rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Ani korunu obcím! Uvidíte, jak rychle kradary zmizí.

Budu moc rád, když mě o boji proti kradarům budete informovat. Také s tím zkusím něco dělat.

Diskuze

michal - 17.08.2020 07:09:12
moje zkušenost z Valašského Meziříčí v kopci je radar , vím o něm , jedu 45 / hod a copak se stalo , přišlo mi že jsem jel 72/ hod. dal jsem to do diskuzní skupiny a ejhle , všichni jeli 72/ hod asi univerzální rychlost
medabeda - 16.08.2020 09:44:27
Tak koukám, jakej sajrajt sedí za volantama. Jezdím skoro padesát let a nikdy mě nezajímalo, kde se čím měří, nebo fotí, ale číslo na značce a poloha rafičky na tacháku. Mám najeto kolem 3/4 milionu km a pokutu jsem od svých patnácti platil jen párkrát.

Oprava dálnice D1 znovu odstartovala. Na řidiče čekají rekordně dlouhé uzavírky i radary

Rekonstruovat se bude 71 kilometrů. Jde o největší délku omezení od zahájení oprav
22.02.2020 18:35
|
2
Reklama

Nizozemí snižuje dálniční rychlost na 100 km/h. Budeme kvůli emisím jezdit po Evropě jako šneci?

Nikomu se to nelíbí, ale slouží to vyššímu zájmu, uvedl nizozemský premiér Rutte
07.12.2019 17:50
|
15

Video: Po dálnici D4 jela formule. Řidič zjevně dodržoval rychlost, přesto po něm policie pátrá

Strážci zákona zatím nevědí, ani kdy se celá projížďka odehrála
12.09.2019 13:59
|
16

Čínský Dongfeng chce být dvojkou na českém trhu hned za Škodou. Přiveze monstra i levná elektroauta

Už teď máme pokrokovější technologie než zdejší značky, tvrdí jejich evropský šéf
10.04.2024 07:33
|
2

Názor: Nulová tolerance vůči alkoholu u řidičů je falešná anomálie, kterou nedodržují ani policisté

Komu naměří při dechové zkoušce do 0,3 promile, ten se trestu vyhne. Pokud neřekne, že požil
13.03.2024 19:26
|
23
Reklama

Nový hybrid od Citroënu označují za zabijáka dieselu. Platí to jen částečně, zjistili jsme

Otestovali jsme rodinné SUV Citroën C5 Aircross Hybrid 136 ë-DCS6 Ë-SERIES
09.03.2024 18:53
|
3

Není allroad jako allroad. Otestovali jsme lepšoaudi s plnohodnotným quattrem a sametovým automatem

Test Audi A6 allroad 50 TDI quattro: Největším plusem je všestrannost, minusem chudá základní výbava
18.02.2024 08:34
|
0
Reklama
Autosalon TV