Reklama
Řidičův chleba

Radar v malé obci u Brna už nebude takovou pastí na řidiče. Zmizí značka, která sváděla ke zrychlení

Kradar vydělával miliony a pomohlo k tomu i jeho neférové umístění přímo před "sedmdesátkou"
Zdroj: Robin Běhal

Koncem ledna letošního roku jsme varovali před radarem v malé obci Holasice. Celý článek i naši osobní zkušenost s měřícím zařízením si můžete připomenout v odkazu umístěném níže. Radar je v Holasicích umístěn u přechodu pro chodce, což sice na první pohled působí jako vhodná lokalita z hlediska bezpečnosti, ale ve skutečnosti je jeho umístění velkou pastí pro motoristy. Naštěstí pro ně se ale v nejbližší době věci změní.

Měří se na padesátce před sedmdesátkou

O radar, jeho provoz i výběr pokut se nestarají Holasice, ale několik kilometrů vzdálené Židlochovice. Ty pak za umístění radaru a jeho výdělky recipročně Holasicím poskytují policejní hlídky. Obecní úřad v Židlochovicích tedy také rozhoduje o dopravním značení, které v tomto případě hraje velkou roli. Jen pár metrů za radarem je totiž umístěna značka povolující rychlost 70 km/h. A právě tato značka řadu řidičů sváděla k pozvolnému zrychlování a to přesně ve chvíli, kdy je na povolené padesátce vyfotil radar.

Web iDnes.cz nedávno informoval, že se vedení Židlochovic rozhodlo dopravní značku umožňující rychlost 70 km/h zrušit. Potvrdila nám to tajemnice mětského úřadu v Židlochovicích Ivana Kejřová.
Reklama

Pomohly nové domy

Ivana Kejřová tvrdí, že značka není žádnou schválně narafičenou novinkou. Na místě byla údajně ještě předtím, než byl k přechodu instalován radar. Radar prý na místo úřad nechal dát hlavně proto, že zde řidiči nedodržovali rychlost ve velkém a ohrožovali chodce nejen na přechodu pro chodce, ale také na blízké autobusové zastávce.

„Ve směru z Brna se začala realizovat výstavba rodinných domů. Proto byla nejvyšší dovolená rychlost 70 km/h ve směru od Brna ponechána, aby řidiči nebyli „šikanováni“ požadavkem dodržovat 50 km/h i v úseku, kde v jejich směru nebyla žádná výstavba a historicky se jednalo o jednostranně zastavěné území. Výstavba rodinných domů ale byla ukončena, proto bylo na základě podnětu Policie ČR rozhodnuto o zrušení zvýšené nejvyšší dovolené rychlosti, oproti obecné úpravě provozu,“ popsala Ivana Kejřová důvody, proč sedmdesátka ve vesnici stála a nyní zmizí.
Reklama

Slibují si konec stížností

Umístění radaru za přechodem pro chodce a před značkou povolující vyšší než měřenou rychlost byl pro řidiče velmi nepříjemný koktejl. Lépe řečeno to byla dokonalá past. Ostatně obec Židlochovice na téma tohoto radaru eviduje celou řadu stížností řidičů, které ze zákona musela řešit a odpovídat na ně. A to je velká administrativní zátěž.

Ivana Kejřová k tomu dodala: „Kritériem úpravy dopravního značení bylo nejen zvýšení bezpečnosti silničního provozu, ale rovněž snaha o snížení hluku v dotčené lokalitě. Slibujeme si od ní také ustání stížností řidičů, které značka 70 km/h svádí k přidání rychlosti ještě v měřeném prostoru, tedy mezi přechodem pro chodce a autobusovou zastávkou. V nejbližší době bude tedy výše zmíněná značka 70 km/h demontována a v daném úseku, po poslední odbočku v obci Holasice, bude platit obecná úprava rychlosti v obci, tedy 50 km/h.“

Diskuze

Marek - 07.11.2020 10:55:44
Já naopak nechápu, která chytrá hlava tam vymyslela tu 70 (čili tam reálně stejně každej jede 90), vzhledem k tomu, že to je normálně v zastavěné části obce, kde žijí lidi, po chodníku kousek od silnice běhají děti...
Marek - 07.11.2020 10:47:29
Ten radar je uprostřed obce, u silnice je odjakživa normální zástavba řadovek i bez té nově vzniklé části. Vyjet na tuhle silnici autem od domu je hazard se zdravím. Koneckonců tam už bylo několik smrťáků, kdy "závodník" nestihl zareagovat na situaci.

Na Slovensku chytili fabii. Policie jí naměřila rychlost, které teoreticky nemůže dosáhnout

Auto ze současné generace jelo rychlostí 214 km/h. V tehnických datech má ale maximálně 195 km/h
24.05.2020 08:20
|
198
Reklama

Německé úřady dnes zdvojnásobily pokuty za rychlost. Náklaďáky nesmějí ve městě předjíždět cyklisty

Zvýšil se i postih za nevytvoření uličky pro průjezd záchranářů. Nově se za to obebírá řidičák
28.04.2020 13:11
|
7

Nizozemí snižuje dálniční rychlost na 100 km/h. Budeme kvůli emisím jezdit po Evropě jako šneci?

Nikomu se to nelíbí, ale slouží to vyššímu zájmu, uvedl nizozemský premiér Rutte
07.12.2019 17:50
|
15

Nejdřív drifty u obchoďáku, pak zběsilé ujíždění policii. Řádění řidiče ukončily až namířené zbraně

Řidič byl přitom střízlivý, nebyl pod vlivem drog a ani neměl problém s řidičákem.
17.06.2022 10:03
|
4

Auta se po silnici rozsypala jako hračky. Řidič kamionu totiž nedodržel zásadní pravidlo

Převrácená souprava zablokovala silnici na několik hodin. Škoda se vyšplhala do milionů korun
15.06.2022 09:30
|
13
Reklama

Vlakový přejezd ve Studénce přitahuje problémy. Řidič dodávky na něm předvedl něco nepochopitelného

Udělal špatně vlastně úplně všechno. Když už na koleje vjel, měl závory prorazit
14.06.2022 10:25
|
2

Povinné ručení kryje jen obvyklé užívání auta. A následky sexu v něm opravdu nejsou

V Americe se ale jedna žena soudí o miliony za to, že se při sexu v autě nakazila HIV
13.06.2022 17:05
|
6
Reklama
Autosalon TV