Reklama
Řidičův chleba

Ve Varnsdorfu na pokutách z radaru vydělávala soukromá firma. Město teď bude pokuty nejspíš vracet

Případ měření rychlosti skončil u soudu, který rozhodl, že bylo nezákonné. Případ dál řeší policie
Zdroj: Robin Běhal

Varnsdorfské radary patří mezi ty nejznámější v Česku. Do povědomí stovek tisíc řidičů se dostaly ve chvíli, kdy jim za průjezd pod jejich bedlivým okem začaly chodit pokuty. Problém ovšem byl, že pokuty byly často na té nejvyšší možné hranici za takový přestupek, radary byly umístěny na místech, které se daly označovat jako pasti na řidiče, a navíc je provozovala soukromá firma, která měla z každé pokuty jistý desátek. Proto na město Varnsdorf podalo ministerstvo vnitra žalobu a před několika dny uspělo.

Zvláštní spolupráce

Žaloba na město směřovala hlavně kvůli dvěma usnesením městské rady z jara roku 2019, na jejichž základě město podepsalo smlouvu se společností Water Solar Technology. Ta radary instalovala, spravovala a také z každé jedné pokuty dostávala odměnu. Šlo tedy o porušení v zadávání veřejných zakázek, na což už v roce 2018 upozornilo trestní oznámení na tuto firmu, po kterém ji policie začala vyšetřovat.

Výsledkem spolupráce města a společnosti Water Solar Technology je podle policie nezákonné získání 23,4 milionu korun jen z provozu radarů. Ačkoliv bylo spojení obou subjektů vyšetřováno a město Varnsdorf za to, jakým způsobem radary fungují, dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže začátkem roku pokutu 650 000 Kč, smlouvu s firmou radnice ukončila až k 31. lednu letošního roku.dodatečně se také zjistilo. že město s Water Solar Technology spolupracovalo opakovaně.
Reklama

Verdikt soudu

Žaloba ministerstva se dostala nejprve na Krajský soud v Ústí nad Labem, který ji ale shodil ze stolu s tím, že není oprávněná. Až následně byla postoupena ke správnímu soudu, jehož soudkyně Markéta Lehká rozhodla opačně a původní rozhodnutí krajského soudu zrušila. K případu ČTK řekla: „Pokud provádí radarové měření soukromá osoba, je vyloučeno, aby tato osoba jakkoliv participovala finančně na výsledcích radarového měření a zároveň je vyloučeno, aby mohla spravovat i ten systém radarového měření.“

Stanislav Horáček, bývalý starosta města skončil za podepsání smlouvy na dva měsíce ve vězení, přesto ale kritiku i žalobu celou dobu odmítal. Dále bude vyšetřován na svobodě. 
Reklama

Vracení pokut

Na jednu stranu je verdikt soudu důležitý pro radnici, ale ještě důležitější pro řidiče. V tuto chvíli se totiž řeší vracení pokut, které byly prakticky vybírány nezákonně. A vypadá to, že je to na dobré cestě. Server liberec.rozhlas.cz informoval o případu řidiče, kterému přišla pokuta právě z jednoho z varnsdorfských radarů. Řidič se proti pokutě odvolal ke krajskému úřadu, který ji ale potvrdil. Právě až další odvolání ke správnímu soudu jej podpořilo a pokutu zrušilo.

Mluvčí soudu Jiří Barč pro rozhlas řekl: „Udělení pokuty bylo shledáno nezákonným. Porušovalo zákon o silničním provozu, kdy vzhledem k hmotné participaci společnosti Water Solar Systém došlo k nezákonnému vyměření nebo udělení této pokuty.“ Navíc je mluvčí přesvědčen, že soud bude takto rozhodovat u všech, kteří se proti pokutě odvolají. A to i zpětně, což by znamenalo vracení milionů, které radary za poslední roky vybraly. A nejde o malé částky. Podle serveru iDnes.cz radary od dubna 2018 do května 2019 vybraly na pokutách 50 milionů korun.
Reklama

Vyšetřování pokračuje

Zastupitelka Varnsdorfu Lenka Lanková rozhlasu řekla, že pokuty lidé většinou platili, především pak ti z blízkého Německa. Ovšem vyšetřování celého případu nezákonných radarů je stále ještě v běhu a to, že je starosta na svobodě nic neznamená. Policií je v tuto chvíli kvůli kauze stíhán kromě starosty také jeho dnes už bývalý místostarosta Josef Hambálek, firma Water Solar Technology a také zvlášť její jednatel Miloš Schubert.

Podle dozorujícího státního zástupce Jana Veslého se také čeká na to, jak dopadnou žádosti o právní pomoc podané v právě v zahraničí. O vrácení pokuty si totiž mohou zažádat i zahraniční řidiči. Případné hromadné vracení všech vybraných financi ale bude nejspíš ještě řešit soud a to jako samostatný případ.

Tomáš Secký, tiskový mluvčí radnice ve Varnsdorfu nám k tomu řekl: „Město Varnsdorf se po konzultaci s právními zástupci rozhodlo využít všech opravných prostředků, proto proti rozhodnutí soudu podalo kasační stížnost.“ Pokud by radnice uspěla, bude celý případ s radary, výběrem pokut a jejich provozovatelem vrácen na úplný začátek.

Reálný příběh jednoho z pokutovaných řidičů

Jeden z našich kolegů měl s radary ve Varnsdorfu osobní a ne úplně příjemnou zkušenost, kterou popsal následovně: „Každý týden jezdím po silnici č. 9 přes Studánku, místní část Varnsdorfu. Na třech místech se před časem objevily obousměrné kamery, působící dojmem úsekového měření. Dvě z nich byly na sloupech umístěných sice za značkou začátku obce, ovšem daleko před začátkem skutečné zástavby. Zejména směrem od Varnsdorfu to bylo do očí bijící. V souladu s okolním provozem jsem pod první kamerou, daleko před souvislou zástavbou, míval na tachometru o něco více než 50 km/h s vědomím, že následné zpomalení výsledný součet bohatě srovná.

Jaké však bylo mé překvapení, když mi s téměř ročním zpožděním začaly chodit obsílky od varnsdorfské radnice. A žádné vstřícné sumy v řádech stokorun, které rozesílá pražský magistrát, pěkně maximální čtyřmístné sazby i za překročení o 2-3 km/h nad limit. Ve skutečnosti snímaly radary už na vjezdu do vesnice, což není žádnou omluvou, jen ilustrací, oč Varnsdorfským šlo. Protože jsem se mezitím doslechl o nekalosti varnsdorfské radnice, spojil jsem se s právníkem specializovaným dopravní právo, a měl jsem neuvěřitelné štěstí, protože už jeden související případ řešil. Tak jsem na jeho radu odepsal, že s usnesením nesouhlasím a vzhledem k obecně známým podivným okolnostem případu nehodlám cokoliv platit. Už se mi znovu nikdo neozval.

Diskuze

PICHAV - 12.08.2020 19:29:37
BUDOU VRACET AZ Z TOHO BUDOU ZVRACET !!!!! DOUFAM I S UROKY !!!!! KDE NA TO VARNSDORF VEZME ????? MUZOU SI OTEVRIT VE VARNSDORFU VARNU !!!! A V TOMHLETOM PARNU PRODAVAT MISTNIM F KVALITNI M !!!!! TEN NAZEV VARN S DORF MUZE BYT DOBROU O ZNACKOU !!!! MUSLIM
alan - 13.08.2020 07:45:39
pichave ty jsi *****

Nepřipoutaný řidič při nehodě u Lázní Bělohrad vypadl z auta. Vezl s sebou dítě

Zraněného řidiče musel do nemocnice transportovat vrtulník. Nezletilý spolujezdec dopadl lépe
11.08.2020 21:25
|
1
Reklama

Celníci se zaměřili na dálniční známky. Jen za víkend na pokutách vybrali milion

Šlo o celorepublikovou akci, které se účastnilo 177 hlídek. Chybovali i plátci mýta
17.07.2020 08:36
|
6

Na Slovensku chytili fabii. Policie jí naměřila rychlost, které teoreticky nemůže dosáhnout

Auto ze současné generace jelo rychlostí 214 km/h. V tehnických datech má ale maximálně 195 km/h
24.05.2020 08:20
|
192

Nejen škody na autě. Viník nehody musí zaplatit třeba i zraněné zvíře nebo zrušenou dovolenou

Pomůže pojištění, ale i to funguje jen v některých případech. Rozhodují podmínky pojišťoven
06.03.2021 07:06
|
2

Dálnice zdarma nebudou. Jako kompenzace ale příští rok nezdraží

Aby známky neplatily, musel by být zcela změněn zákon, nebo by to musela rozhodnout vláda
04.03.2021 14:24
|
4
Reklama

Ledová silnice potrápila řidiče u Plzně. Dvě octavie skončily v příkopu, jedna málem srazila hasiče

Zatímco prvního šoféra už vyprošťovali, druhý do příkopu zapadl jen pár metrů od nich
04.03.2021 07:27
|
4

Absolutní nezodpovědnost řidiče náklaďáku. Ohrozil policisty, kteří si pro něj ihned dojeli

Nehodě zabránila jen velmi rychlá reakce policisty za volantem. Řidiči náklaďáku hrozí vysoký postih
03.03.2021 16:11
|
13
Reklama
Autosalon TV