Reklama
Řidičův chleba

Nedostatek aut? V rumunské továrně Fordu dokážou produkovat jeden vůz za minutu. Byli jsme u toho

Navštívili jsme fabriku Ford ve městě Craiova, kde se vyrábějí modely Puma, EcoSport a litrový motor
Zdroj: Tiskový servis Ford

Když se v automobilovém světě řekne Rumunsko, všichni si ihned vybaví značku Dacia, nejlevnější a pro někoho i nejlacinější auta na trhu. Málokdo ale tuší, že v rumunském městě Craiova se také nachází fabrika proslulé americké automobilky Ford, která tu vyrábí jedny ze svých nejprodávanější a nejlépe zpracovaných modelů Puma a EcoSport. Krom těchto automobilů se ve zdejším závodě ještě staví velmi oblíbené benzinové tříválcové turbomotory 1.0 EcoBoost. My jsme továrnu osobně navštívili, důkladně jsem si prohlédli celý proces výroby aut i pohonných jednotek a zjistili jsme mnoho zajímavých informací. 

Dříve se tu vyráběl Daewoo nebo Citroën

Začneme samotnou historií fabriky v Craiově. Ta se začala psát už v roce 1976, kdy se zde rumunská automobilka Oltcit společně s Citroënem rozhodla postavit výrobní závod pro modely Oltcit Club a Citroën Axel hatchback. O 15 let později francouzská automobilka ze společného podniku odstoupila a zůstala zde pouze značka s rumunskými kořeny.

Po necelých třech letech (v roce 1994) fabrika uzavřela partnerství s Daewoo Heavy Industries a Rodae Automobile, přičemž zde započala výroba modelů Tico, Cielo a Espero. Došlo také k přejmenování továrny na Daewoo Automobile Romania. V roce 1997 se v craiovské fabrice otevřena nová hala na výrobu motorů a převodovek. O čtyři roky později na montážní linku přijíždějí nové modely Daewoo Matiz a Nubira II.

Velký převrat přišel až v roce 2008, kdy výrobní závod přebrala automobilka Ford a začala zde od roku 2009 produkovat užitkový vůz Transit Connect. Ten o tři roky později nahradil model Ford B-Max. Ve stejný čas se v Craiově začal sestavovat benzinový tříválec 1.0 EcoBoost. Od roku 2017 až do současnosti se v rumunské fabrice vyrábí SUV Ford EcoSport a od roku 2019 také Ford Puma, což je aktuálně vůbec nejprodávanější model značky na starém kontinentě. 

Miliardové investice se vyplatily

Od té doby, co továrnu vlastní společnost Ford, se do rozvoje a modernizace výrobních hal investovalo kolem dvou miliard amerických dolarů, což je v přepočtu bezmála 44 miliard korun. Z poměrně zastaralé fabriky se tak stal moderní komplex, ve kterém dnes pracuje přes šest tisíc zaměstnanců a rozkládá se rozloze více než milion metrů čtverečních. Součástí areálu je také 10 kilometrů železničních tratí a rozsáhlý testovací okruh určený pro vývoj a ověřování spolehlivosti vozů. 

Aby výrobní závod dokázal splnit stanovenou lhůtu tisíc automobilů za den (přibližně jeden vůz za 67 sekund), pomáhají zaměstnanců na montážních linkách supermoderní roboti, kterých je v celém areálu víc než 600. Jak jsme již zmínili, krom modelů Puma a EcoSport se v továrně vyrábějí také litrové benzinové tříválce 1.0 EcoBoost, které za svou existenci dostaly hned několik možných ocenění. Místí motorárna dokáže jeden takový agregát sestavit každých 47 vteřin. Za jeden den se tak v Craiově vyrobí přes 1 400 pohonných jednotek Ford. 

Budoucnost v Craiově bude elektrizující

Jelikož se nezastavitelně blíží doba elektrická, Ford se na ni začíná připravovat. Důkazem je loňské vyjádření, ve kterém automobilka oznámila, že se v roce 2023 v Craiově chystá výroba nového lehkého užitkového vozu, včetně jeho plně elektrické verze. Premiéra práceschopného elektromobilu se plánuje na rok 2024 a bude se jednat o první bezemisní vůz Ford vyráběný v Rumunsku. 

Nasazení plně elektrického vozidla ve fabrice Craiova je jasným důkazem toho, že Ford je do budoucna odhodlán vyrábět další užitková auta s nulovými emisemi. Společnost by chtěla celou svojí řadu "užitkáčů" do roku 2024 elektrifikovat, a to buď za pomoci hybridních nebo čistě elektrických pohonů. Automobilka Ford nám v továrně také prozradila, že do roku 2030 chce, aby dvě třetiny prodaných užitkových vozidel Ford byly elektromobily nebo plug-in hybridy. 

Zajímavosti z fabriky Ford

  • Zaměstnanci v továrně jsou genderově vyvážení (54% muži / 46% ženy)
  • Platy zaměstnanců v craiovském závodě Ford se pohybují kolem tamního průměru (Mzda v Rumunsku činí 14 900 korun). Pro představu, ve fabrice Škoda Auto si běžný zaměstnanec vydělá kolem 58 215 Kč, přičemž v Česku je průměrná mzda 37 tisíc korun.
  • Lidé pracující v továrně mají za směnu 20 minut na oběd a pak dvě osmiminutové pauzy na svačinu. Své jídlo si uchovávají v ledničkách přímo ve výrobní hale a ohřívají si ho v mikrovlnných troubách.
  • Vůz při výrobě projde více než čtyřmi tisíci procesů. 
  • Kromě konvenčního modelu Ford Puma se na stejné lince vyrábí také sportovní verze ST. 
  • Tvary hlav pístů se liší podle výkonnosti litrových tříválců. Motor s výkonem 125 koní tak má ve svých útrobách jiný píst než slabší agregáty. 
  • Automobilka Ford investuje miliony korun na podporu místního vzdělání a zdravotnictví. Údajně prý dotuje i stavbu dálnice z města Craiova do Bukurešti. 
Reklama

Diskuze

Aaa - 07.03.2022 11:28:09
Titulek hovoří o autech a v textu je jen nějaký ford…
PICHAV - 26.02.2022 20:35:12
NEDOSTATEK KAR ??? MOC JE ZERETE !!! JAKO PUTINOVI VOJACI PUTINA !!!! PROTOZE BY PRO NEJ NEJELI !!!! SNAD HO BUDE TAKE BRZY NEDOSTATEK PZE BUDE SEZRANEJ VOZRALEJ !!!! JA ZERU JENOM ELEKTRIKU !!! A TECH JE DOSTATEK ASI PROTO ZE JE MOC MALO TECH CO JE ZEROU

Ford zákazníkům nedodá již objednané naftové motory v oblíbených rodinných modelech. Řeší to i Češi

Automobilka aktuálně ruší auta objednaná už od léta 2021. Zákazníkům se snaží nabídnout alternativu
09.02.2022 11:32
|
7
Reklama

Fordovy užitkové vozy loni Čechům voněly, byť jeho vítězství je sporné. Letos ještě přitlačí na pilu

Na trh se chystá nová generace Tournea Connect, elektrický Transit i zcela nový pickup Ranger
31.01.2022 14:32
|
1

Ford je výjimka v době zdražování. Na své největší SUV nabízí slevu 200 tisíc korun

Největší model americké automobilky pluje proti proudu a dostává se na vůbec nejnižší ceny
21.01.2022 11:12
|
11

Benzín se dostal pod 40 Kč/l, jen je nutné vědět, kde natankovat. Většina pump totiž dál „rejžuje“

V síti u nás tradičně nejlevnějších pump mohou řidiči natankovat Natural 95 za 39,90 Kč/l
05.08.2022 07:44
|
14

Tip na trip: Nejvyšší horská dráha v Evropě a atrakce simulující zrychlení vozu Bugatti Veyron

Navštívili jsme Europa-park, ve kterém si najde zábavu každá věková skupina
04.08.2022 11:09
|
1
Reklama

Test Hyundai Santa Fe PHEV: Nejdostupnější sedmimístný plug-in hybrid na trhu

Vyzkoušeli jsme modernizovanou vlajkovou loď korejské automobilky s plug-in hybridním pohonem
02.08.2022 07:41
|
8

Američané představili Ford Mustang s naftovým motorem. Díky mamutí síle utáhne i loď

Takto upravený sportovní vůz by v Evropě emisními normami určitě neprošel
27.07.2022 10:43
|
3
Reklama
Autosalon TV