Reklama
Řidičův chleba

Lásku k autům přenáší na malířské plátno. Mladá umělkyně otevřela novou výstavu v pražské kavárně

Nelly Pacourková vyobrazila na malířská plátna automobilové ikony. Teď je vystavuje v Praze

O mladé talentované Nelly Pacourkové jsme už jednou psali a článek přinesl velké ohlasy. Proto jsme se rozhodli teď už s třiadvacetiletou malířkou opět spojit a zjistit, jak je na tom její současná tvorba. Při rozhovoru nám prozradila, že právě otevřela výstavu v pražské kavárně, kde si veřejnost může prohlédnout sbírku nových obrazů s automobilovými ikonami. Díla jsme si prohlédli zblízka a Nelly nám k nim pověděla velmi emotivní příběhy. 

Malířkou jsem se stát neplánovala

Nelly k malování automobilových skvostů přivedl život. Z počátku se věnovala hlavně tanci a hudbě. Přestože u obou aktivit i do dnešního dne zůstala, nejvíc se našla v malířství. „Už od malička mě bavilo vyjadřovat své emoce skrze umění, je to taková moje forma sebereflexe. Ani ve snu by mě ale nenapadlo, že budu ve svém pozdějším věku tvořit obrazy na zakázku a už vůbec ne s automobilovou tématikou. Malířkou jsem se stát neplánovala, nikdy jsem ani nechodila na uměleckou školu. Vášeň k malování jsem objevila až na střední škole díky naší profesorce, která mi předala nesmírné množství zkušeností a ukázala mi kouzlo tohoto druhu umění,“ řekla Nelly Pacourková v rozhovoru pro Autosalon už minulý rok. A pokud vás zajímá celý příběh o tom, jak se rodačka z Prahy k tvorbě obrazů aut dostala, přečtěte si přiložený článek. 

My minulost přesuneme na vedlejší kolej a podíváme se na to, co mladá umělkyně maluje teď a jaké události chystá pro své obdivovatele. Jak jsme se v rozhovoru s Nelly dozvěděli, není toho málo a veřejnost si už v těchto dnech může prohlédnout řadu úchvatných exponátů na volně přístupné výstavě nazvané Retrovize. 

Zpátky do benzinem provoněné minulosti

V době, kdy je automobilový svět prorostlý elektrifikací, emisními normami a přísnými restrikcemi, není na škodu si zavzpomínat na časy, kdy slovo  „dvanáctiválec" nebylo sprostým výrazem a kdy karoserie vozů nevypadaly jako ocucaný bonbón, nýbrž byly plné exotických tvarů, linií a prolisů. A přesně k tomu slouží Retrovize, expozice, která nadšence do aut přenese do benzinem prosáklé éry.  

„Výstava představuje umělecká díla v retro, avšak moderním stylu, kde se minimalistická elegance snoubí s výraznými liniemi a barvami. Tak jako auta sama, tyto obrazy symbolizují naší touhu po svobodě, rychlosti a dobrodružství. Výstava nás zavádí do světa, kde se křivky aut a myšlenky prolínají, vytvářejí nové perspektivy a inspirace. Je to místo, kde můžeme objevit krásu a hluboké podtexty, skryté za zdánlivě jednoduchými tvary a barvami. Je to příležitost zastavit se a pozorovat, vnímat vizuální kompozice, které nás vtáhnou do světa, kde se setkává elegance minulosti s dynamikou budoucnosti," vysvětluje téma své výstavy Nelly Pacourková. 

My jsme výstavu v pražské kavárně Polibek osobně navštívili a musíme přiznat, že už první obrazy mladé malířky nám vyrazily dech, ale exponáty na Retrovizi nás doslova poslaly do kolen. Mohli jsme si například prohlédnout legendární Mercedes-Benz 300 SL, nezapomenutelný Mercedes-Benz CLK GTR, který se stal jedním z těch nejpozoruhodnějších vozů v dějinách motorsport či naprosto ikonické Ferrari F40, jenž navrhoval sám Enzo Ferrrari na sklonku svého života. Samotný dojem z obrazů nám pak Nelly umocnila svým vyprávěním o hlubším kontextu jejího umění.

Obrazy nejsou balzám jen pro oči, ale i pro srdce

„Moje vášeň pro malování aut trvá už spoustu let. Stejně jako si užívám návaly adrenalinu při řízení, tak ty samé pocity zažívám i před prázdným plátnem. Malování je pro mě v určitém smyslu stejně vzrušující jako jízda na závodním okruhu. Moje obrazy nejsou jen statickými obrazy automobilů, jsou živým vyprávěním o dobrodružství a lásce k řízení. Pomocí štětce a akrylových barev se snažím zachytit nejen fyzickou krásu aut, ale i atmosféru a emoce, které vyzařují. Pro mě je každý vůz uměleckým dílem a do mých maleb se snažím vtisknout všechny ty pocity, které při pohledu na ně vnímám.

Můj umělecký styl je proto charakterizován svou dynamikou a rozmanitostí. To souvisí i s tím, že objevování mého Já, světa a smyslu života je nikdy nekončící cesta a kvůli tomu nechávám svému malování volný průběh. Stále se hledám, učím a hledám nové směry. Jinými slovy, tvorba umění pro mě znamená cestu k vlastním emocím a tvorbě nezapomenutelných příběhů, kdy inspiraci čerpám hlavně z adrenalinových zážitků za volantem a z mé lásky k autům.

Výstava je vždy velkým zadostiučiněním, je to moment, kdy kus sama sebe prezentuji veřejnosti. Když stojím před hotovou expozicí, tak je to mnohem víc než jen prezentace umění, je to oslava všech těch okamžiků, které mě formovaly a také úschovna vzpomínek. Pokaždé, když se na jeden z obrazů podívám, promítnou se mi v hlavě všechny zážitky, které jsem v tom daném období prožívala."

Pokud chcete Nelly a její obrazy vidět naživo, nenechte si ujít vernisáž, která se koná ve čtvrtek 18. dubna od 18 hodin v už zmiňované kavárně Polibek. Výstava samotná pak trvá do konce tohoto měsíce. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
5

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
83

CFMOTO zlevnilo své oblíbené cestovní enduro. Český bestseller se dostal pod hranici 200 tisíc korun

Čínský výrobce přišel s jarními slevami. Ty snížili ceny modelu 800MT Sport a motocyklu 700CL-X
23.05.2024 10:00
|
0

Audi Q8 je nejprodávanější model značky. Po faceliftu stále jezdí báječně a takřka nemá chybu

Otestovali jsem luxusní SUV kupé s oblíbenou naftovou motorizací 50 TDI
20.05.2024 08:24
|
1
Reklama

Legendy jsou zpět. Návštěvníci v Praze uvidí formuli 1, nový Mercedes třídy G či supersport od KTM

Tradiční automobilová slavnost se koná od 31. května do 2. června v prostorách výstaviště Holešovice
16.05.2024 10:01
|
0

Přes 50 let staré MG Midget ujelo 2500 kilometrů za pět dní. Zvládlo to bez sebemenší poruchy

S britským sportovním roadsterem jsem se zúčastnil vytrvalostního závodu Oldtimer Express 2024
14.05.2024 14:03
|
0
Reklama
Autosalon TV