Reklama
Řidičův chleba

Slečna z Česka ve 22 letech maluje obrazy aut za desítky tisíc. Svým uměním vyráží autíčkářům dech

Nelly Pacourková svou vášeň pro automobily vyjadřuje pomocí malířského plátna

V Česku máme spoustu nadaných lidí, kteří svými zlatými ručičkami dokáží ohromit veřejnost. Spousta z nich je ale ukryta ve stínu pozornosti. Příkladem je dvaadvacetiletá Nelly Pacourková z Prahy, která pomocí štětce a malířského plátna vyobrazuje automobilové legendy v celé jejich kráse. Obrazy, které by chtěl mít doma snad každý milovník aut, Nela začala tvořit náhodu. Spíše než plán jí k tomu přivedl sám život. Kolik času malby zaberou a jestli se dá v dnešní době uměním vydělávat, se dozvíte v rozhovoru. 

Rozhovor s Nelly Pacourkovou

Jak jsi se k malování obrazů dostala?

Už od malička jsem byla dost kreativní a zkusila jsem snad všechno od keramiky, po hudbu, tanec a malování. Bavilo mě vyjadřovat své emoce skrze umění, je to taková moje forma sebereflexe. Ani ve snu by mě ale nenapadlo, že budu ve svých 22 letech malovat obrazy na zakázky a už vůbec ne s automobilovou tematikou. Malířkou jsem se stát neplánovala, nikdy jsem ani nechodila na uměleckou školu. Vášeň k malování jsem objevila až na střední škole díky naší profesorce, která mi předala nesmírné množství zkušeností a ukázala mi kouzlo tohoto druhu umění. 

Jak tě jako ženu napadlo malovat právě auta? Není to spíše mužský obor?

Vyrůstala jsem se dvěma bratry, takže v naší rodině se často řešily chlapské záležitosti a auta nevyjímaje. Zároveň mě neskutečně naplňují aktivity, kde je vysoký level adrenalinu. Dříve jsem se věnovala akrobatickému rock and rollu, kde jsem doslova létala vzduchem. Po skončení mi chyběla euforie z nebezpečí, proto jsem vstoupila do světa sportovních automobilů a motocyklů. Opravdu silnou lásku k autům jsem si vybudovala až později, a to díky bývalému příteli, kterému „v žilách koloval benzin" a já se od něho v dobrém slova smyslu nakazila. 

Kde hledáš inspiraci pro své obrazy? 

Inspiraci hledám v samotných autech, jelikož jsou sama o sobě uměleckými díly. Já se jen snažím vyjádřit jejich silný charakter a pomocí štětce ho ještě více umocnit. Zároveň tím, že maluji obrazy na zakázku, tak se snažím ve svých dílech promítnout i zákazníkovy preference, aby pro něho byla kresba symbolická. Často dostávám za úkol nakreslit konkrétní auto, nicméně já sama si určuji finální podobu díla. 
Zdroj: Tiskový servis Lamborghini

Jaká auta máš nejraději a jakým to na plátně sluší nejvíc?

Moje srdcovka je určitě Fiat Abarth 595, který sama vlastním. Co se týče malování, tak na plátně úžasně vypadají starší exotické supersporty, jako třeba Ferrari F40, Ferrari Enzo nebo Lamborghini Countach. Z nových aut se pak na obrazech nejvíce vyjímá Porsche 911. Každý vůz má ale své lepší a horší úhly a vždy může být zpracované tak, aby vypadalo skvěle.

 Jak dlouho v průměru obrazy maluješ?

Tuto otázku slýchám velmi často a pořád na ní nemám přesnou odpověď. Kdybych to ale měla zprůměrovat, tak jeden obraz mi zabere kolem 80 hodin čistého času. Je to ale samozřejmě velice individuální, jelikož toto číslo nezohledňuje dobu, po kterou vymýšlím podobu díla. Někdy dostanu vizi během několika minut, občas ale nad návrhem strávím i pár týdnu. To samé platí i o samotném malování. Když mám náladu a inspiraci, dokážu stát u plátna se štětcem v ruce dnem i nocí. Potom zvládnu díla dokončit klidně během jednoho týdne. Jsou ale obrazy, na kterých pracuji i několik měsíců, třeba například proto, že mám tendenci si s finální podobou neustále pohrávat a upravovat ji. Na rozdíl o jiných druhů povolání je problém v tom, že na tvorbu umění musí být člověk v určitém rozpoložení, jinými slovy se do malování nejde donutit silou, jinak je to na obrazu vidět a přináší to více škody než užitku. 

Kolik tvé obrazy stojí?

Opět je to dost orientační, nicméně moje obrazy se cenově pohybují ve vyších řádech desetitisíců. Záleží na velikosti a náročnosti díla. 

Jaké své dílo máš nejraději?

Jelikož každý obraz má pro mě určitou váhu a význam, je těžké určit, jaký mám nejraději. Samozřejmě ale mám své oblíbence. Jedním z nich je například závodní speciál z LeMans Porsche 917 s barvami společnosti Gulf, legendární Ferrari Enzo a nebo také obraz s detaily světlometů modelu Ferrari 812.

Jaké jsou tvé výhledy do budoucna?

Před pár dny jsem vystavovala obrazy vozu BMW XM v Renocaru u příležitosti jeho české premiéry. Takže doufám, že podobných příležitostí bude více. Na jaře pak plánuji expozici v pražském Vnitroblocku nebo také výstavu na srazu automobilky Mini. Další plány si zatím nechávám pro sebe. 
Reklama

Diskuze

Horvath Marian - 27.03.2023 05:42:53
A co takhle malovat koncepty, automobily které neexistují?
PICHAV - 06.03.2023 17:24:26
KOMU SE TO NELIBI !!!! AT SI POLIBI !!!! MUZU SVOU !!!! A KDYZ SE TO BUDE LIBIT MUZE !!!! TAK SI KAZDY MUZE !!!! KDYZ PATRI K LUZE !!!! POLIBIT TREBA RAMPOUCH !!!! CO NA TO PAK KUZE ???? OUCH

Zlaté ručičky se opět projevily. Česko má druhého nejlepšího wrappera na světě

Vyzpovídali jsme nejúspěšnějšího českého wrappera. O titul mistra světa přišel kvůli maličkosti
23.06.2022 15:33
|
4
Reklama

Rozhovor: CFMOTO už dávno nejsou jen čtyřkolky, konkurenci zatápí i motorky. Zdaleka ne jen cenou

Český dovozce značky CFMOTO nejen o tom, jaké je možné prodávat kvalitní stroje za pár korun
12.07.2021 09:37
|
8

Nabouraný Ford Mustang už jen tak nepotkáte. Ten nový se naučil zatáčet a drží jako přibitý

Vyzkoušeli jsme si novou generaci Fordu Mustang ve verzi Dark Horse s manuální převodovkou
20.06.2024 08:19
|
2

Tohle jsou nejlevnější skútry na trhu. Stačí vám na ně řidičák na auto a méně než 40 tisíc korun

Našli jsme cenově dostupné mopedy s benzinovým motorem. Jsou hlavně z Číny
19.06.2024 16:50
|
3
Reklama

Mazda MX-5 slaví 35 let. Jako dárek dostala módní kabát, ale emise ji obraly o dvoulitr

Vyzkoušel jsem nový modelový rok japonského roadsteru a rozloučil jsem se s vrcholným motorem
18.06.2024 12:14
|
1

Pepa Vrtal v čínském Dongfengu U-Tour objevil záhadnou schránku. Bojuje proti smradu

Čínské automobilky umí být velmi podivné. Podívejte se, co Pepa našel v levném sedmimístném MPV
12.06.2024 17:08
|
4
Reklama
Autosalon TV