Reklama
Autopunk

Zlaté ručičky se opět projevily. Česko má druhého nejlepšího wrappera na světě

Vyzpovídali jsme nejúspěšnějšího českého wrappera. O titul mistra světa přišel kvůli maličkosti
Zdroj: Tiskový servis Wrap-Masters

Carwrapping neboli polepování aut fóliemi se za poslední desetiletí stalo celosvětovým trendem. Ať už jde o reklamní či čistě designové polepy vozů na přání soukromníka, setkáváme se s nimi čím dál častěji. V naší zemi máme několik firem a v nich spoustu šikovných wrapperů. Avšak jeden Čech nad ostatními vyčnívá. Vítek Šimek patří v car wrappingu mezi světovou elitu a letos se mu dokonce povedlo vybojovat druhé místo na mistroství světa. 

Wrapping je jeho život

34letý letý Vítek Šimek pochází z města Kolín. Car wrappingu se věnuje více než 13 let. Před dvěma lety si ve svém rodném městě otevřel vlastní firmu Autopolepy Kolín. První soutěže se Vítek zúčastnil v roce 2018. Jednalo se o mistrovství České republiky, na kterém se umístil na druhé příčce. Velkým milníkem v jeho kariéře se stalo druhé místo na evropském finále, díky kterému se kvalifikoval na mistroství světa. I přes obrovský tlak a konkurenci dokázal jako jeden z málo dokončit svůj vůz ve stanoveném čase a dosáhnout tak na druhý nejcennější kov. 

Rozhovor s Vítkem Šimkem

Ahoj Vítku, ty jsi se jako jediný z Česka dostal do světového finále v car wrappingu, můžeš nám soutěž nějak přiblížit? 

„Ano, je to tak. Světové finále je jednou za rok a kvalifikoval jsem se do něj díky tomu, že jsem letos skončil mezi třemi nejlepšími na mistrovství Evropy (postupují první tři). Soutěž probíhala tak, že pořadatelé rozdělili 24 účastníků do čtyř skupin. Každé z nich vybrali různé části auta, které museli do časového limitu 40 minut polepit. Například moje skupina měla za úkol nalepit folii na blatník a dveře (včetně zrcátek a klik). Důležité je zmínit, že nevyhraje ten, kdo vůz polepí nejrychleji, ale hodnotí se kvalita wrapu. Takže každá bublinka, smítko nebo jakákoliv nedokonalost znamená trestné body."

Na jakém místě jsi na mistroství světa skončil? 

„Nakonec jsem se umístil na příčce druhé. Mohl jsem být i první, jenže jsem na konci časového limitu udělal špatné rozhodnutí a vítězství mi jen o fous uteklo. Abych to vysvětlil. V průběhu soutěže jsem tak nějak vypozoroval, za co kolik bodů porotci udělují. Třeba klika dveří je za pět bodů, umytí (finish vozu) a úklid materiálu kolem auta je oboje za 10 bodů. Takže v poslední minutě jsem místo dodělání kliky raději začal vůz utírat a uklízet nepořádek kolem sebe. Myslel jsem si, že ve finále díky tomu získám větší počet bodů. Bohužel jsem se přepočítal a na konci jsem zjistil, že kdybych raději kliku dveří dokončil, tak získám lepší hodnocení a celé finále vyhraji."

Pomohl ti nějakým způsobem úspěch na světové úrovni v tvém profesním životě?

Ano i ne. Čekal jsem, že druhé místo na mistrovství světa bude pro mou wrappingovou firmu v České republice skvělá reklama a že se ke mně nové zakázky poženou rychlostí blesku. Paradoxně to tak vůbec není. Na druhou stranu mi úspěch otevřel dveře úplně jinde. Začali mě oslovovat dodavatelé folií a společnosti z celého světa, že by se mnou chtěli začít spolupracovat. Budu tak mít možnost cestovat po světě a předávat své cenné zkušenosti ostatním wrapperům. 

Co by jsi doporučil začínajícím "lepičům" aut? 

„Ze začátku bych přemýšlel o nějakém výcvikovém kurzu, kde se lidé naučí základní práci s wrapem. Ono to totiž není vůbec tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. No a pak je asi nejlepší si domů pořídit nějaký kus fólie a třeba si zkoušet oblepit své vlastní auto. Právě trénink a praxe je v tomto oboru to nejdůležitější. Například skoro všichni, co soutěžili na mistrovství světa, se car wrappingu věnují deset až patnáct let."

Mohou se car wrappingu věnovat i ženy? 

"Rozhodně ano, dokonce na mistrovství světa jsem proti jedné soutěžil a dala mi teda pořádně zabrat. Slečna pocházela z Dánska a lepila teprve čtyři roky. Přesto dokázala porazit výrazně zkušenější wrappery a skončit na celkovém třetím místě. Není ale jediná holka, co takhle ze soutěží znám. Například na evropském finále jsem ještě potkal jednu Dánku a Finku. Na rozdíl od mužů ženy lepí výrazně pomaleji. Na druhou stranu mají mnohem větší cit pro detail a díky tomu dokáží chlapům pořádně zavařit."

Jaké jsou tvé plány do budoucna a kam se hodláš ještě posouvat? 

„Moje plány do budoucna jsou jasné. Chci své kvality a know-how předávat dalším lidem. Vyloženě kvalitních wrapperů v České republice je jen hrstka a cítím, že je s tím potřeba něco udělat. Tudíž plánuji stát se trenérem a vyučovat "lepiče" v různých tuzemských společnostech, jako je například pražský Safex. V poslední řadě se chci opět zúčastnit mistrovství světa a konečně získat nejcennější kov."

Diskuze

David - 17.02.2023 22:26:53
Popravdě, shodou náhod jsem viděl jeden dvoubarevně podlepený vůz v Safexu s nějakými pruhy na kapotě, který dodelaval.Texty u pruhů křivé, některé obřezy u blatniku a dveří u hrany málo,zadní ukončení zadních dveří a boku u oken prosvítal lak.
Daniel - 13.08.2022 07:42:52
U koho jste to nechal dělat?

Kvalita populárního carwrappingu záleží na přípravě vozu před polepem. Když se podcení, fólie nevydrží

Televizní Autosalon si vyzkoušel polepování auta fólií. Jak to dopadlo, se dozvíte už ve středu
31.05.2022 16:44
|
3
Reklama

Celopolepy pro taxikáře a zlaté Audi Q7 sebral čas. Automobilové fólie chrání lak a jsou rafinované

Pepův SsangYong Rexton si před cestou do Turecka vzali do parády opravdoví profesionálové
11.01.2021 17:43
|
8

BMW M3 Touring je moje nové nejoblíbenější auto. Je zábavnější než M4 a má kufr o objemu 500 litrů

Vyzkoušel jsem nadupaný kombík se střešním boxem, který poutá pozornost více než kdejaký supersport
11.04.2024 18:02
|
0

První dojmy: Škoda Kodiaq jezdí pohodlněji než dříve. Naftové motory se zbavily nepříjemné prodlevy

Poprvé jsme usedli za volant dlouho očekávaného mladoboleslavského SUV s cenovkou milion korun
10.04.2024 12:15
|
0
Reklama

První dojmy: Aprilia RS 457 je tou nejzábavnější motorkou pro 18leté. Na závodním okruhu umí divy

Italský výrobce představil svůj první motocykl kategorie A2. Vypadá a chová se jako dospělá mašina
08.04.2024 10:00
|
0

Český závodník Filip Mareš vyměnil Škodu Fabia za novou Toyotu GR Yaris Rally2

V Plzni se poprvé objevil nejnovější rallyový speciál od Toyoty. Bude s ním jezdit český talent
04.04.2024 18:25
|
0
Reklama
Autosalon TV