Reklama
Řidičův chleba

Celopolepy pro taxikáře a zlaté Audi Q7 sebral čas. Automobilové fólie chrání lak a jsou rafinované

Pepův SsangYong Rexton si před cestou do Turecka vzali do parády opravdoví profesionálové
Zdroj: Josef Vrtal

Všechno to začalo někdy v roce 1993. Právě tehdy bylo v Německu vydáno nařízení, že veškeré vozy taxislužby musí mít jednotný barevný odstín karoserie - pamětníci 90. let si jistě vybavují neurčitě světlé Volkswageny Vento, které jezdily hojně i u nás. Přelakování statisíců aut by ale jejich majitele stálo miliony marek, takže se hledalo řešení jinde. A našlo. Německá asociace taxikářů oslovila britskou firmu KPMF, která se specializovala na výrobu umělohmotných fólií. Angličané následně skutečně vytvořili první wrappingovou vinylovou fólii pro změnu barvy laku auta. Celý obor automobilového wrappingu se od té doby hodně posunul. 

Od zlatých Q7 k detailům

Wrappingové (potahové) fólie lze základně rozdělit na dvě skupiny. Jednak jde o transparentní, tedy průhledné, nebo matné transparentní fólie, které mají auto především chránit přes poškozením laku. Druhou skupinu představují přirozeně viditelnější fólie, které které mění barvu i vzhled vozu. I ony samozřejmě chrání lak.

V případě Pepova expedičního Rextonu se původní grafitová barva celopolepem změnila na bílou s motivy největších tureckých hor a lyžařských středisek. Dnes totiž stačí, aby si člověk přinesl grafické podklady a pro šikovného wrappera je jejich zpracování a aplikace otázkou několika hodin.

Trendem pro rok 2021 je oproti dřívějším bombastickým a do očí bijícím celolakům a celopolepům nikoliv prvoplánová změna barvy vozu, ale zmatnění stávajícího laku. Podle Jakuba Dvořáka, provozního ředitele z wrappingové společnosti SAFEX, která na českém trhu působí jako exkluzivní distributor wrappingových, protislunečních, dekorativních a bezpečnostních fólií již přes 30 let, je dnes wrapping obecně mnohem sofistikovanější a rafinovanější záležitostí než tomu bylo dříve. Zaměřuje se mnohem víc na detaily a drobné nuance designu vozu. Takto upravené auto vypadá zajímavěji při zachování původního základu barvy a lak je navíc ještě chráněn.

Popsané situaci se zaměřením na detaily nahrává i fakt, že spousta lidí má problém měnit barvu auta, která samozřejmě mimo jiné znamená nutnost provést změnu v technickém průkazu vozidla - to u pouhého zmatnění laku není třeba, protože zákon tuto vzhledovou úpravu nijak nerozlišuje.

Ochrana proti upečení

Každé léto se černá kronika pravidelně plní případy dětí nebo domácích zvířat uzamčených v rozpálených autech před supermarkety. Dalším segmentem, kterému se společnost Safex věnuje více jak 30 let, jsou protisluneční okenní fólie.

Termoizolační (protisluneční) fólie nedokáží nárůstu teploty v autě zaparkovaném na slunci úplně zabránit, zvládnou jej však významně eliminovat. Dnes je na trhu spousta společností, které nabízí tyto tzv. protisluneční fólie, se kterými má auto po aplikaci, laicky řečeno, zatmavená skla. Většina z nich ale nemá termoizolační vlastnosti, což na nich je ve skutečnosti to nejdůležitější, neboť odráží infra IR a UV záření a zabraňují prohřívání interiéru.

V případě Pepova expedičního Rextonu jsme i s ohledem na roční období zvolili ale ještě něco jiného, a to sice čiré bezpečnostní fólie, které zabrání snadnému rozbití oken v případě pokusu o vloupání a nebo vysypání střepů v případě autonehody.
Reklama

Jak poznat kvalitu?

Od doby prvního polepování německých taxíků se kvalita a technolgie wrappingu dramaticky proměnila. Kvalitní používané fólie dnes mají 15-20 % průtažnosti při aplikaci. Zatímco dříve mívaly fólie lepidlo jednolité, dnes výrobci kvalitních fólií používají technologii Air Lease, takže se nestává, že by ve fólii vznikaly bubliny, protože vzduch pod jejich povrchem nemá kudy uniknout.

Pokročila také trvanlivost stálobarevnosti fólie a po její deinstalaci nezůstává lepidlo na karosérii, ale na fólii. Životnost dnes může činit až 10 let. To vše samozřejmě za předpokladu použití kvalitní, značkové fólie k polepu – kromě zmíněné KPMF jsou jistotou například italská APA nebo americký Bruxsafol. Po deinstalaci takové fólie bude lak beze změny. "Nedávno jsme deinstalovali wrappingovou fólii po deseti letech a lak vypadal jako nový", říká Jakub Dvořák a dodává: "Máme spočítáno, že kvalitní fólie zvyšuje cenu ojetiny až o 15 % neboť velmi dobře ochrání lak automobilu."

Když člověk přijede do wrappingové firmy nebo garáže, měl by mít vždy možnost zkontrolovat certifikace od dodavatelů fólií, nahlédnout do jejich technických listů apod. Bez nich je totiž původ výrobku prakticky nezjistitelný. Velké množství firem totiž prodává velice levné tiskové fólie, na kterých mají největší marži. Jejich strategie je podobná jako v jiných oborech – fólie za relativně rozumnou cenu a za rok či půlroku opakování polepu. Pozor je potřeba dbát také na výběr kvalitní fólie – na trhu je velké množství tak zvaných ,,wrappingových fólií," které ale vůbec nemají automotive specifikaci a jsou tedy na auta nevhodné. Typicky s tím následně souvisí různé problémy jako degradace materiálu, nestálá barevnost, odlupování, nevratné poškození laku agresivním lepidlem a podobně.

Lidí chtějí vystoupit z řady

Jakub Dvořák ze společnosti SAFEX, která je českým průkopníkem wrappingu, se v oboru pohybuje už pěknou řádku let. Ví o něm tedy své.

Dá se historicky vysledovat nějaká sinusoida zájmu o wraping, tedy polepování aut?
Nedá se říct, že by zájem někdy vyloženě opadl, lze spíše pozorovat jakési tříbení vkusu zákazníků od prvoplánových, někdy i nevkusných forem wrappingu, řekněme před deseti dvanácti lety k mnohem decentnějším a rafinovanějším designům současnosti. Často se aplikují pouze určité konkrétní elementy nebo se mění povrch původního laku. Třeba hodně drahá aut si lidé hned po koupi často chrání transparentními průhlednými fóliemi, kterými tak ochraňují hodnotu své investice. To je třeba aktuální trend.

Kdo je typickým zákazníkem wrappingového studia či garáže?
Obecně jsou to jsou lidé, kteří chtějí nějakým způsobem vystoupit z řady. Od majitelů veteránů, kteří chtějí jen ochránit lak, přes střední třídu po movitou klientelu s drahými nebo sportovními vozy.

Co když přijde zákazník a vymyslí si věc, která není doporučeníhodná?  
Stává se to. Typicky u aut, která nejsou nová a mají už nějaké defekty laku apod. Pokud vidíme, že podklad, tzn. lak nebo karoserie není v dobrém technickému stavu, který nezaručí ideální přilnavost, nemůžeme ani dát patřičné garance na trvanlivost a kvalitu výsledku. Není to o tom, že by to bylo nemožné, ale zákazník si musí být vědom rizik, nebo najít jiné řešení.

Jak je to s bezpečnostní fóliemi?
Čiré bezpečnostní fólie se dělají primárně na stavbách, ale hojně se aplikují i na automobily. Aby se rozbily, musí útočník vynaložit mnohem větší úsilí – u nechráněného skla je to minuta až minuta a půl, u skla s fólií však 8-10 minut. Tyto čiré fólie není v rámci Evropské unie možné aplikovat na přední sklo, je ale zajímavé, že například v USA je to naopak doporučováno – taková bezpečnostní fólie dobře ochrání sklo i před odletujícím kamením.

Existují i bezpečnostní fólie s termoizolační funkcí?
Samozřejmě. Ale pozor, nekvalitní termoizolační folie může kvůli černému lepidlu způsobit i prasknutí skla. Opravdu se vyplatí připlatit si dvě tři stovky více.

Nemůže mít fólie vliv na mlžení skel?
Naopak, kvalitní termoizolační folie mění rosný bod a rosení takřka úplně eliminuje.

Jaký je vlastně technologický postup aplikace polepu?
Fólie se instalují tzv. na vodu, vůz musí být dokonale umyt, lak nesmí být navoskován a jinak chemicky ošetřen. Samotných postupů instalace je poměrně hodně, je to podobné jako s přípravou bramborového salátu – každý ho dělá trochu jinak. Základně se používá voda v určitém poměru s aplikátorem, který vytváří prostředí pro přilnutí fólie, aby šlo vodu dobře zpod fólie vytlačit. Je to obecně záležitost, pro kterou platí okřídlené „tohle doma nezkoušejte“ a rozhodně se vyplatí ji svěřit profesionálům. Laik také využije mnohem víc folie než profesionál, bude mu to místo dne trvat týden a výsledek stejně nebude dostatečně kvalitní. Je to velice přesná detailní práce.

Která místa na karoserii jsou nejnáchylnější na možný defekt polepu?
Pokud je práce dobře odvedená, defekty se neobjevují. Při instalaci jsou ale obecně nejobtížnější malá zaoblená místa, jako zrcátka, masky chladiče, kliky a podobně. Folie se tvaruje pod vlivem tepla, pro zakončení se používá tzv. primer, tedy látka, která chemicky zreaguje s fólií a přechody zahladí do ztracena.

Z toho co jste říkal, to vypadá, že větší část ceny za polep tvoří práce wrappera než samotná fólie.
Ve skutečnosti je to zhruba půl na půl, každopádně platí, že tak jako jinde se ani u fólií přílišné šetření nevyplatí – minimálně z dlouhodobého hlediska.
Reklama

Diskuze

Daniel Kolařík - 18.07.2022 15:29:52
Kam jste ho vezl? Kde si to nechal dělat? A nemůže se při tom auto nějak poškodit?
Vojta - 16.07.2022 07:34:35
To máte dobrou náplň práce… Hele náš šéfík si nechával polepovat X6 kvalitní fólií s luxusní grafikou. Vezl jsem ho tam. Od návrhu to měl za 14 dní hotové a auto vypadá o 100 % líp.

Jak se dělá automobilový striptýz: Při odstraňování polepů z vozu je nejdůležitější přijet včas

Autofólie je designový, ale zároveň i ochranný prostředek. Může zvýšit cenu auta
10.11.2020 21:14
|
10
Reklama

Srovnávací test Škody Kamiq a Scaly Monte Carlo. Sériový tuning povyšuje design, ale ne jízdu

Vyzkoušeli jsme obě škodovky v nejvyšší nabízené výbavě. Porovnali je mezi sebou i s verzí Style
01.10.2020 15:20
|
7

Aurus Senat Larte Design: Tuning ruské prezidentské limuzíny boří všechny hranice

Extrémní úprava Putinova křižníku kombinuje ultraluxusní sedan s SUV a supersportem
22.05.2020 11:56
|
2

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4
Reklama

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2

Retro: Havířovská Gazela byla v 70. letech postrachem domácích závodů. Vypadala jako Porsche

Závodník Zdeněk Válek se nechtěl smířit se škodovkami a žigulíky. Tak se zařídil po svém
09.12.2023 09:45
|
7
Reklama
Autosalon TV