Reklama
Testy

Srovnávací test Škody Kamiq a Scaly Monte Carlo. Sériový tuning povyšuje design, ale ne jízdu

Vyzkoušeli jsme obě škodovky v nejvyšší nabízené výbavě. Porovnali je mezi sebou i s verzí Style
Zdroj: Robin Běhal

Škodovka tento rok začala nabízet vrcholnou výbavu Monte Carlo pro modely Scala a Kamiq. Kromě exteriérových doplňků se zapracovalo i na interiéru, podvozek a motory zůstaly nedotčené. Za provedení Monte Carlo si u Škody Scala připlatíte o 44 tisíc korun více proti výbavě Style. U Škody Kamiq až 55 tisíc korun proti Style.

Porovnání Škody Kamiq Monte Carlo a Škody Scala Monte Carlo naleznete ZDE

Okénko do historie

Modely Monte Carlo vzdávají hold úspěchům značky Škoda dosaženým na slavné Rallye Monte Carlo. 

Rozdíly v exteriéru

Škoda Scala a Kamiq Monte Carlo nabízí nové designové doplňky, které sice nijak neovlivňují jízdní vlastnosti ani nezvyšují aerodynamický přítlak, ale dodávají obou modelům mnohem poutavější a sportovnější vzhled. 

Přední část dostala kontrastní, černě lakované prvky. Předělaný je také nárazník s decentními křidélky, které vůz opticky rozšiřují. Nová je i černá maska chladiče a zatmavené světlomety. Zadek Scaly a Kamiqu se ve výbavě Monte Carlo také dočkal zkrášlení. Krom prodlouženého střešního spoileru zde přibyl mohutný černě lakovaný difuzor a zatmavené zadní světlomety. Pozornost upoutá i černý nápis Škoda. 

Kompletní ceníky Scaly naleznete ZDE a Kamiqu ZDE.

V kabině si hraje na sporťák

Změny se odehrály i v interiéru. Hlavní novinkou jsou dvoubarevné sportovní sedačky, která mají výrazně zvětšené boční vedení. Palubní deska v Monte Carlu dostala nové dekory, na výběr je karbonový nebo leskle černý. V základu naleznete i červené či bílé ambientní osvětlení, sportovní multifunkční volant a panoramatické střešní okno.

Podrobnější informace ke změnám naleznete ve fotogalerii pod tímto textem.

Jízdě zůstalo Monte Carlo stejné

I když Škoda Scala a Škoda Kamiq ve výbavě Monte Carlo vypadají sportovně, nejezdí tak. Veškerá technika zůstala s ostatními stupni výbavy shodná. Ze začátku nám sice přišlo, že podvozky jsou tužší, než u základních modelů, šlo však pouze o placebo efekt, způsobený dynamickým exteriérem a tvrdšími sportovními sedačkami.  

Jízdně jsou na tom oba modely dost podobně, ale každý má oproti druhému nějaké to eso v rukávu. Například Škoda Scala to díky nižšímu těžišti a lehce tvrdšímu podvozku umí lépe v zatáčkách, než malé SUV. Kamiq na druhou stranu rodinný hatchback trumfuje v komfortní jízdě.

Za motor se vyplatí připlatit

Pokud bychom měli mezi sebou porovnávat motorizace, tedy čtyřválec 1.5 TSI v Kamiqu a tříválce 1.0 TSI ve Scale, máme naprosto jasno. Litrový agregát sice stojí o 40 tisíc méně, ale o proti čtyřválci je o 25 kW slabší, hlučnější a překvapivě i žravější. Navíc v kombinaci s 6stupňovou manuální převodovkou dělá neplechy při rozjezdech. Občas měla pohonná jednotka tendenci chcípat a trochu s sebou cukat.

Oproti tomu je motor s označením 1.5 TSI a výkonem 110 kW naprosto skvělý. Není to sice trhač asfaltu, ale potřebná dynamika mu nechybí. Rozjezdy jsou o poznání plynulejší a projev motoru celkově kultivovanější. Kombinovanou spotřebu udávanou výrobcem má o 0,2 litru nižší, ovšem v reálném provozu je ještě o chlup úspornější, než jeho tříválcový kolega.

Když to všechno shrneme, nová vrcholná výbava Monte Carlo má určitě co nabídnout. Oba modely dokázala přenést do jiné designové dimenze a ještě více je zatraktivnit. I když se jedná pouze o vizuální změny a na techniku se v podstatě nesáhlo, ve výsledku to nevadí. Jak Scala tak Kamiq sice mají od sporťáků daleko, ale s nejvýkonnějším motorem 1.5 TSI za to umějí pořádně vzít.
Reklama

Diskuze

PICHAV - 25.11.2020 21:06:47
SLYSTE JAK TO CHODI V MONTE CARLU !!!!!! KDYZ DO DVERI VSTOUPIS V MONTE CARLU !!!!! KRASNE DAMY NAJEDNOU LASKOU VZPLANOU HNED !!!!! PRESTO ZE JSI STARY LEPSI KMET !!!!! JIRKA KORN !!!!! PLAGIAOATORE !!!! FEJKY ALE NEMA RAD CELY SIRY SVET
Pedro - 02.10.2020 20:54:50
na focení bych to auto trochu opláchl.. :(

Nové vozy Škoda Kamiq a Škoda Scala musí do servisu. Epidemie neepidemie

Svolávací akce se týká softwarové chyby systému eCall, vinou které hrozí jeho selhání
24.04.2020 21:03
|
13
Reklama

Před řidičem jsou nachlup stejné, ale jízdně se liší. Škoda Kamiq 1.0 TSI vs. Škoda Scala 1.0 TSI

Porovnali jsme dvě letošní nové škodovky se stejným motorem a převodovkou
07.11.2019 19:05
|
2

Škoda pracuje na pojízdném semaforu a speciální přední masce, která má pomáhat chodcům na přechodu

Robot, který bude zastavovat auta. To není sci-fi, ale blízká budoucnost
24.03.2023 16:53
|
5

Test BMW 230e xDrive Active Tourer: MPV, které jezdí lépe než většina hatchbacků na trhu

Vyzkoušeli jsme kompaktní rodinný vůz s výkonným plug-in hybridním systémem
21.03.2023 17:09
|
2
Reklama

Vyzkoušeli jsme useknutý volant Tesly. Vyjet správně z kruhového objezdu je takřka nemožné

Americký elektromobil nabízí jedinečný tvar volantu, který se má stát revolucí. Není ale ideální
20.03.2023 13:26
|
13

Kvíz pro fanoušky Formule 1. Poznáte závodní okruhy pouze podle jejich mapy?

Vyzkoušejte si znalost tratí formule 1. Podle plánku zkuste uhodnout, o jaký okruh se jedná
19.03.2023 09:46
|
1
Reklama
Autosalon TV