Reklama
Řidičův chleba

Dovoz levného auta ze zahraničí se může prodražit. Pokud nesplňuje emisní normy, proděláte kalhoty

Číslo emisní normy určuje výši ekologické daně. Některé vozy se tak vůbec nevyplatí přepisovat
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Ekologická daň je v podstatě poplatek, který musí zaplatit každý, kdo si chce ze zahraničí dovézt starší auto, které nesplňuje novější emisní normu. Daň se odvádí pouze při prvním přepisu do českého registru vozidel a existují i osoby, které poplatek platit nemusí. Jak se v tom všem tedy vyznat?

Aktuálně je emisních norem šest. Zpoplatněné jsou zatím pouze první tři (včetně normy EURO 0), což se může velmi brzy změnit. Ostatně není to tak dávno, kdy Evropský parlament odhlasoval zákaz výroby nových aut se spalovacími agregáty po roce 2035. Automobilky tak budou muset po tomto roce prodávat pouze čistě elektrické vozy. Z toho důvodu lze očekávat brzké zpoplatnění vyšších norem, které jsou zatím od poplatku osvobozeny. 

Hradí se pouze jednou

Netřeba se bát, že byste každý rok museli něco platit. Ekologická daň se platí vždy jen jednou a to u prvního přepisu auta na nového majitele v Česku. Daň je tedy uvalena výhradně na vozy do 3,5 tuny, které byly zakoupeny v zahraničí nebo je prodává první majitel v Česku, netýká se ani motocyklů. Placení se řídí podle novely zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech.

Zprvu se tak může jevit jako výhodná koupě auta ze zahraničních bazarů, kde bývalo vždy o něco levněji a s lepším výběrem. Ovšem pokud si pořídíte například ojetinu starší 20 let, která žádným ze způsobů nesplňuje emisní normu, dost možná na celém nákupu proděláte. Totéž platí pro auta z dovozu. Kdo chce ušetřit, měl by si zjistit veškeré informace.

A aby toho nebylo málo, tak emisní normy se v technickém průkazu – v tom velkém – značí docela podobně, ačkoli jsou odlišné. Níže v tabulce jsme přichystali nejen poplatky za normy, ale také příkladné alfanumerické značení emisních norem. Je ale možné, že vy v techničáku v kolonce „Emise“ či „Směrnice EHS/ES nebo EHK“ budete mít i jiná značení. Pak se stačí dojít zeptat například na registr vozidel nebo na stanici technické kontroly, o jakou přesnou normu se jedná.

Ekologická daň - emise

Emisní norma Eko daň Alfanumerický kód - příklady
EURO 0 10 000 korun 15 R 02, R 83 00, 49 R 03 A
EURO 1 5 000 korun 83 R01 B, 94/12/EHS
EURO 2 3 000 korun 96/44/ES, 49 R 02 B
EURO 3 nic se neplatí, v budoucnu hrozí, že ano 2005/55/ES
EURO 4 a vyšší nic se neplatí 2006/96/B
Zdroj: MÚ Registr vozidel

Pozor na prázdnou kolonku

Občas se může stát, že nějaký úředník v minulosti nebyl zrovna pečlivý, a tak se v technickém průkazu v příslušné kolonce nenachází vůbec nic (nesplňuje žádnou emisní normu). To by ale znamenalo, že byste za případnou ekologickou daň museli zaplatit nejvyšší částku. Naštěstí se můžete bránit, tedy jen v případech, pokud auto disponuje řízeným katalyzátorem. Pak můžete zažádat o zapsání vyšší normy (EURO 1) a uhradit poplatek výrazně nižší.

Aby se tak stalo, je nutné vše samozřejmě dokázat. To ve své podstatě znamená, že si musíte najít firmu, která vám doklad poskytne. Je nutné s autem dojet na STK, kde proběhne evidenční kontrola. Získaný doklad zašlete firmě, kterou jste si vybrali a pak už jen čekáte, až pošle vyjádření zpět. Pokud je pozitivní, pak už jen zajdete na registr vozidel spolu s dokladem a vyřešíte věc na místě. Nutno podotknout, že tato možnost vás na nějakou tisícovku také vyjde.

Kdo je od placení osvobozen?

Samozřejmě existují výjimky, které jsou od placení daně osvobozeny. Na to ale může narazit další majitel, který by mohl být překvapený, že se po něm nějaká ekologická daň požaduje. Při výběru automobilu si tak bedlivě čtěte inzeráty nebo se ptejte dovozce, jak je to s minulostí vozu.

Poplatek nemusí platit držitelé průkazů ZTP a ZTP/P a majitelé veteránských vozů. Osvobozena jsou také auta, která byla nabyta z dědictví nebo se stala předmětem majetkového vyrovnání, či jsou vyvážena z Česka do zahraničí.

Reklama

Diskuze

Jarmil - 21.06.2022 07:54:36
U zachovalého atmosferického motoru s dobrou karoserii se Vám nějakých 10 tis vrátí za úsporu na sertvisu oproti těm moderním tabletům na kolečkách ani né za rok. A hlavně auto s karburátorem proleze emise vždy, kdyžto auto s obd zásuvkou bude mít problém
Pandrhola - 20.06.2022 19:30:14
No, minulý týden byly u nás v Kolíně veteráni.radost pohledet, to je fakt.ovsem když tam pán nastartoval trabanta, mladší ročníky utirali uslzené oči a nevěřili co mu to jde z výfuku.my co jsme tím odkojeny, nám to nevadilo.

Spalovací auta přicházejí o největší výhodu, kterou mají nad elektromobily. Důvodem jsou emise

Palivové nádrže se u některých modelů scvrkly i o desítky litrů. Zkracuje se tak jejich dojezd
22.02.2022 07:26
|
34
Reklama

Všechna nová auta mají od ledna papírově mnohem vyšší spotřebu a emise. Elektromobily nižší dojezd

Auta v EU definitivně přešla na přísnější testy spotřeby WLTP. Jak se liší od starších NEDC?
03.02.2021 07:57
|
3

Ekolog s osmiválcem pod kapotou: Obří SUV Volkswagen Touareg V8 TDI má nizoučké emise oxidu dusíku

Prokázala to tři certifikovaná měření v reálném provozu
08.04.2020 14:15
|
1

Je rok 2024 a lidé stále vyhazují pneumatiky k popelnicím. Přitom kamery jsou všude

Pokud se najde viník, může ho jeho pohodlnost stát i několik desítek až stovek tisíc korun.
01.03.2024 11:52
|
2

Uzavřený sjezd a hrozící kolaps dopravy. Za pár dní se znovu začne opravovat Barrandovský most

Součástí další etap stavby bude kompletní uzavření už opravené rampy do Strakonické ulice
28.02.2024 13:42
|
1
Reklama

Ojeté škodovky se u nás neprodají tak rychle. Prvenství si drží jiná zahraniční automobilka

Průměrná doba, za kterou se ojetina prodá, je 66 dní. Nejdéle v bazarech zůstávají luxusní auta
28.02.2024 08:10
|
0

Za řízení pod vlivem alkoholu se budou zabavovat auta. Nová pravidla platí u našich sousedů od března

Řidič, který v Polsku spáchá závažný přestupek, riskuje propadnutí vozu státu
23.02.2024 16:49
|
3
Reklama
Autosalon TV