Reklama
Nová auta

Spalovací auta přicházejí o největší výhodu, kterou mají nad elektromobily. Důvodem jsou emise

Palivové nádrže se u některých modelů scvrkly i o desítky litrů. Zkracuje se tak jejich dojezd
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Zatímco s modernějšími elektromobily jejich dojezd na jedno nabití pomalu stoupá, u spalovacích aut je tomu zcela naopak. Důvodem jsou zmenšující se palivové nádrže. Dříve bylo naprosto běžné mít 70 i 90litrovou nádrž. Dnes? Čím menší tím lepší, a to nejen z hlediska emisí, ale také jízdních vlastností. U některých aut se dokonce během pár let zmenšila o několik desítek litrů.

Zmenšování dostihlo i škodovky

Nejvýraznější zmenšení palivových nádrží jsme zaznamenali u aut vyšších tříd, takové BMW X5 přišlo během pár let o 12 litrů. BMW řady 3 dokonce o 24 litrů. Obrovské propady jsme postřehli také u vozů značky Audi, u mohutného SUV Q7 se nádrž scvrkla o 15 litrů, u sedanu A4 o 16 litrů a u limuzíny A6 o 7 litrů. Naopak nás překvapilo, že u offroadů jako je třeba Land Rover Defender, se objem palivových nádrží mezigeneračně nezmenšuje, ba naopak.

Podíváme-li se na nejprodávanější vozy v České republice, zjistíme, že u škodovek se nádrže za několik let rovněž zmenšily. Škoda Octavia první generace disponovala 55 litry, přičemž současné vydání nabídne 45 litrů. U Fabie je pak rozdíl o něco menší, během tří generací se nádrž zmenšila o 5 litrů. Za příplatek 1000 Kč lze nyní dokonce dokoupit nádrž o deset litrů objemnější. Fakticky je v obou případech nádrž jako taková velká stejně, pouze v prvním případě dovolí natankovat o deset litrů méně. Takové možnosti však poskytuje většina automobilek.

U mladoboleslavské vlajkové lodi se objem nádrže dokonce zvětšil. Oproti prvnímu vydání o 4 litry. U korejského bestselleru je zase zmenšení jen minimální, pouhé tři litry odlišují první a poslední generaci vozu Hyundai I30. Výrazně hůř je na tom Volkswagen Golf, který během několika let přišel o 15 litrů kapacity. O osm litrů pak přišel světový bestseller Toyota Corolla. Toyota Yaris nebo třeba Dacia Sandero si zase do objemu nádrže nenechají zasahovat a dlouhá léta si drží stejné velikosti.

Ach, ty emise...

Důvodem není to, že by se do aut větší nádrže nevešly, nebo něco výrazně zhoršovaly. Problémem je, že při měření emisí CO2 se do nových aut netankuje určité množství paliva, ale konkrétní procento z celkové kapacity nádrže. Pokud tedy jeden automobil má velikost nádrže 80 litrů, zatímco ten druhý jen čtyřicet, vznikne už rozdíl v hmotnosti. Není sice nijak zásadní, ačkoli drobnou měrou zvyšuje spotřebu paliva, a tedy i emisí CO2.

Jen pro zajímavost, za každý gram je výrobce pokutován neskutečnou částkou 95 eur, v přepočtu asi 2 300 Kč za každý prodaný vůz. Proto automobilky logicky používají nádrže co nejmenší a za větší si nechávají připlácet.

Do budoucna je tak možné, že se kvůli tomuto problému dojezdy elektromobilů a spalovacích aut vyrovnají. Hlavním důvodem budou menší nádrže. Nejde nicméně jen o Evropu, tlaky na snížení spotřeby jsou patrné všude. V neposlední řadě mají menší nádrže vliv na jízdní vlastnosti. Opět tu však hraje hlavní roli hmotnost. Čím je vůz lehčí, tím je samozřejmě ovladatelnější a hbitější.
Reklama

Diskuze

Honza - 11.11.2022 19:39:48
Bohužel dnes platí ,čím novější auto,tím horší. Malá nádrž, vyšší spotřeba, tvary vně i uvnitř jako z počítačové hry. O ceně ani nemluvě. Golf před lety bylo solidní auto a dnes?
Jaromír - 27.02.2022 04:03:59
Chci psát jen o dojezdu na nádrž a mám dotaz. Jak často tankujete plnou nádrž? A nemyslím profi řidiče.

Elektrický karavan ujede skoro 500 kilometrů. Ovládá se přes mobil a má palivový článek

Americká společnost Thor představila obytný vůz, který má zatím nejdelší dojezd na světě
24.01.2022 10:46
|
3
Reklama

Kšefty s letním palivem mohou přijít draho. Jeho vlastnosti se v porovnání se zimním zásadně liší

Občas se objeví „dobrák“, který v zimě nabízí letní palivo za lepší peníze. Od toho ruce pryč!
24.01.2022 07:32
|
7

Palivo s označením E10 bude brzy na pumpách. Pro některá auta ale není a je mezi nimi i škodovka

E10 má být ekologičtější variantou současných paliv. Kvůli biosložce ho některé motory nezvládnou
13.01.2022 18:45
|
28

Škodovka u všech modelů končí s oblíbenou chalupářskou verzí. Existuje ale levnější alternativa

Oplastované provedení Scout bylo například u Octavie v nabídce 16 let. Proč najednou končí?
21.02.2024 07:47
|
6

Moderním chalupářům se splnil sen. Na český trh dorazilo elektrické kombi s obřím kufrem

Volkswagen oficiálně představil druhou karosářskou verzi pro elektrický vlajkový model ID.7
19.02.2024 18:05
|
9
Reklama

Absurdní návrh českého auditora při EU: Zdražte spalovací auta a budou peníze na elektromobily

S příchodem elektromobilů prý konečně dochází ke snižování emisí. Lidé je ale bez dotací nekupují
18.02.2024 18:01
|
116

Jedna z nejdelších dálnic bude uzavřena. Stíhačky na ní budou nacvičovat nouzová přistání

K uzavírce na švýcarské dálnici A1 dojde v červnu letošního roku. Trvat nebude déle než 36 hodin
13.02.2024 08:01
|
8
Reklama
Autosalon TV