Reklama
Řidičův chleba

Konec jedné éry. Právě dnes musí z oken všech aut zmizet nalepovací dálniční známky

Papírové kupóny byly v Česku v platnosti čtvrt století. Ode dneška za jejich použití hrozí pokuta
Zdroj: edalnice.cz

Je tomu 25 let, kdy byly v Česku zavedeny papírové dálniční kupóny ve formě, jaká byla pro řidiče ještě v neděli 31.1 2020 standardem. Ovšem v pondělí 1.2. definitivně skončila platnost papírových kupónů a také jejich prodej. Česká republika, stejně jako další evropské státy, přešla jen na prodej elektronických dálničních známek, kterých bylo od spuštění online eshopu prodáno více než 1,1 milionu. Pokud řidič nechá na okně neplatný dálniční kupón, hrozí mu při policejní kontrole několikatisícová pokuta.

Výhodou je klouzavá platnost

Prodej elektronických dálničních známek byl spuštěn 1. prosince loňského roku a provázela jej řada problémů. I přesto ale ministerstvo dopravy k 29.1.2020 eviduje 1 179 337 prodaných známek, z čehož 1 086 419 je ročních, 20 356 desetidenních a 72 562 je třicetidenních.

Možnost koupit známku online s sebou nese řadu výhod, ale také problémů. Mezi velké výhody patří klouzavá platnost známky. To znamená, že na rozdíl od starých kupónů už neplatí kalendářní rok, ale 365 dnů. „Řada řidičů vyjíždí na dálnice až později než k 1. únoru. Mohou si tedy elektronickou dálniční známku pořídit třeba až na Velikonoce či letní prázdniny a nekrátí si jako dřív její využití,“ upozornil Martin Opatrný, mluvčí společnosti Cendis, který má elektronické dálniční známky na starosti.
Reklama

Stát se bojí zneužití

Nákup známek rozhodně není bezproblémový. Motoristé při tom hodně chybují, nejčastěji při zadávání registrační značky. Problém ale je, že takovou chybu je možné napravit jen při koupi známky na čerpacích stanicích EuroOil či ve speciálních kioscích a to pouze do 15 minut od zaplacení. „Aby lidé předešli případným chybám s vyplňováním SPZ, je praktické vzít si k ruce malý techničák. Zdá se to možná nešikovné či úsměvné, ale je to užitečné. Pokud si koupím elektronickou známku s platností ihned a udělám chybu, opravy či kompenzace nejsou možné,“ doporučuje Opatrný.

V případě online nákupu je změna registrační značky možná, ale jen jednou a jen v případě, že známka ještě neplatí. „Pravidla se možná zdají tvrdá. Jsou ale od toho, aby lidé systém nezneužívali. Někdo by si ráno koupil známku, přes den využíval dálnice a večer by požádal o stornování platby. Samozřejmě chápu, že lidé mohou dělat chyby z nepozornosti. Nicméně je takřka nemožné rozlišit mezi skutečnou chybou a snahou to zneužít,“ vysvětlil Opatrný.
Reklama

Pozor na pokuty

Elektronické dálniční známky mají jednu velkou výhodu. Prakticky ruší otravné odlepování neplatných známek z čelního okna. Motoristé tak přijdou o jednu nepříjemnost a o jednu možnost dostat pokutu. Za neplatnou známku totiž můžou od policie na místě dostat pokutu až 5000 Kč, ve správním řízení až 100 000 Kč. A tyto pokuty mohou policisté rozdávat už od dnešního dne, kdy končí platnost loňských ročních kupónů.

Diskuze

Petulin - 04.02.2021 11:13:28
To mi hlava nebere proč za neplatnou dálniční známku je taková výše pokuty..asi opravdu vysoká míra nebezpečnosti dopravního provozu !

Rakousko zvýhodňuje elektromobily výrazně vyšší rychlostí na dálnicích. Nově to mohou využít i Češi

Elektroauta nemusí respektovat ekologický rychlostní limit IG-L. S cizinci byl ale problém
23.01.2021 17:33
|
27
Reklama

Nové elektronické dálniční známky mohou být pastí. Překlep při zadání RZ je může znehodnotit

Elektronické kupóny zvýhodňují elektromobily. Za některé se nebude platit ani koruna
26.11.2020 15:09
|
2

Celníci se zaměřili na dálniční známky. Jen za víkend na pokutách vybrali milion

Šlo o celorepublikovou akci, které se účastnilo 177 hlídek. Chybovali i plátci mýta
17.07.2020 08:36
|
6

S prázdnými pneumatikami, bez řidičáku a úplně na mol projížděl cizinec Brnem. Ohrozil několik lidí

Skončilo to nehodou. Policii k hazardérovi přivolal řidič, který jel celou dobu za ním
10.05.2021 07:01
|
0

Nové světelné technologie aut mohou zachránit život. LED zrychlí reakční schopnost při brzdění

Rychleji se rozsvítí, takže řidič vzadu jedoucího auta může ušetřit metry na brzdné dráze
09.05.2021 15:29
|
0
Reklama

Srna Index informuje, kde se řidiči nejčastěji střetávají se zvěří. Jsou to frekventované silnice

Počty nehod se díky omezením snížily. Nejvíce peněz pojišťovny vyplácí za srážky zvěře a SUV
09.05.2021 07:36
|
1

Kamioňák nejdřív bránil předjetí, pak po škodovce hodil visací zámek a rozbil jí okno

Podle jeho výpovědi ho řidič škodovky chtěl potrestat vybrzděním. K nehodě naštěstí nedošlo
07.05.2021 16:55
|
23
Reklama
Autosalon TV