Reklama
Řidičův chleba

Nové elektronické dálniční známky mohou být pastí. Překlep při zadání RZ je může znehodnotit

Elektronické kupóny zvýhodňují elektromobily. Za některé se nebude platit ani koruna
Zdroj: edalnice.cz

Ministerstvo dopravy připravilo, co se týká dálničních známek, výraznou změnu. Od 1. prosince letošního roku se definitivně rozloučíme s lepením standardních kupónů na čelní okno a jejich následným otravným a složitým sundáváním. Dálniční známky vstupují do doby elektronické, což s sebou přináší řadu změn. Všechny jsme pro vás shrnuli. Ceny dálničních známek se každopádně pro příští rok nemění.

Od kdy bude platit?

Jednou z velkých novinek je nastavení jejich platnosti. Zatímco roční papírové kupóny byly vázány na konkrétní datum, v případě elektronických to bude 365 dnů. Zní to podobně, ostatně, v obou případech jde o roční platnost. Jenomže nově bude platit, že když si roční kupón koupíte například v březnu, neskončí jeho platnost se začátkem nového roku, ale až v březnu dalšího roku. Takže novinka je výhodnější.

V nabídce zůstanou kupóny platné po dobu 10 nebo 30 dnů. Každý druh elektronické dálniční známky má své barevné logo, což zjednoduší orientaci při jejím pořízení. Nové dálniční kupóny je možné si pořídit, stejně jako v předchozích letech už od 1. prosince letošního roku.
Reklama

Jak a kde koupit?

Až doposud jsme známky kupovali na všech čerpacích stanicích nebo třeba na poštách. To se ale částečně mění. Nejjednodušší způsob, jak si půjde elektronickou dálniční známku koupit, bude prostřednictvím eshopu. Ten bude dostupný jak z počítače tak z chytrého telefonu. V systému zadáte registrační značku, druh vybrané známky a vyberete platnost. Stejně jako na jiných eshopech následně zaplatíte a počkáte, až vám do mailu přijde potvrzení o zaplacení. Pak teprve můžete na dálnici vyjet. V případě, že budete chtít koupit více dálničních známek najednou, třeba jako dárek pod stromeček, stačí se v menu eshopu přepnout do hromadného nákupu. Následný postup je stejný.

Ministerstvo dopravy taky připravilo několik samoobslužných kiosků, kde si bude možné známku pořídit ve stejném režimu, jako právě přes telefon nebo počítač. Kiosky budou umístěné hlavně  v příhraničních oblastech před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice a bude možné v nich platit jen bezhotovostně.

Kupóny budou k dispozici i na čerpacích stanicích, ale výhradně  v síti Euro Oil, které provozuje státní distributor paliv Čepro.
Reklama

Jak funguje?

Elektronická dálniční známka bude vázáná k registrační značce. Může se stát, že při nákupu známky zadáte registrační značku špatně. Stačí jen překlep. Pokud se tak stane při pořizování známky na obchodním místě, tedy u kiosku nebo na čerpací stanici, máte 15 minut na to chybu napravit. Pokud ale známku objednáte přes eshop a zaplatíte, máte smůlu. Chyba nejde opravit a vy budete muset koupit další známku.

Když při nákupu v eshopu zadáte svůj email nebo telefon, přijde vám upozornění na končící platnost známky. U všech druhů známek je pak možné je koupit až s tříměsíčním předstihem.

Kdo platí a kolik?

Roční známka vyjde jako dosud na 1500 Kč, měsíční na 400 Kč a 10denní na 310 Kč. Vozidla s ekologickým pohonem jsou cenově zvýhodněna. Auta poháněná plynem nebo biometanem mají roční známku za 750 Kč, měsíční za 220 Kč a 10denní za 150 Kč.

Elektromobily nebo hybridy, jejichž hodnota emisí CO2 nepřesáhne 50 g/km, dálniční známku nepotřebují vůbec a jsou od placení poplatku zcela osvobozené.
Reklama

Nárok na osvobození není automatický

Automaticky osvobozen od placení dálničních poplatků je každý majitel elektromobilu, hybridů a vodíkových aut, ovšem jen v případě, že jeho auto má speciální přidělenou značku pro elektromobily. Krom toho také majitel historického auta, které má veteránské registrační značky a k tomu průkaz historického vozidla. Automaticky jsou osvobozeni také ti, kteří přepravují držitele průkazů ZTP nebo ZTP/P a také vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Žádost o osvobození od dálničních poplatků ale musí podat ti, kteří mají auto na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon a zároveň nemají elektrickou registrační značku. Zažádat také musí ti, kteří provozují auto v domovech pro osoby se zdravotním postižením. Ale jen ve chvíli, kdy takové auto slouží k přepravě těchto osob.

Žádost o osvobození je na webu edalnice.cz. Po jejím vyplnění je nutné ji buď odeslat přes datovou schránku, nebo poštou. V tom případě ale musí být její podpis úředně ověřen. Je také možné ji odevzdat ve Státním fondu dopravní infrastruktury.

Kdo bude známky kontrolovat? A co pokuty?

Kontrolu platnosti elektronických dálničních známek bude v silničním provozu zajišťovat Policie ČR a Celní správa ČR. Budou k tomu využívat kamery ve vozidlech nebo na kontrolních branách. Na ovládacím tabletu ihned uvidí informaci o tom, zda má vozidlo zakoupenou platnou elektronickou dálniční známku, nebo je osvobozeno.

Podle ministerstva dopravy bude probíhat také kontrola případného zneužití osvobození. V případě, že někdo zneužije buď snížení poplatku, nebo osvobození, může dostat pokutu až 100 000 Kč. Dále ministerstvo vysvětlilo: „Pokud bude zpoplatněný úsek dálnice užívat vozidlo, na které se osvobození vztahuje, ale řidič oznámení o osvobození nepodal, přestože to zákon vyžaduje, hrozí mu pokuta až 5 000 Kč. Stejná výše pokuty hrozí těm, kteří Státnímu fondu dopravní infrastruktury do deseti pracovních dní nenahlásí, že pominuly důvody pro osvobození.“

Řidiči, kterého policisté nebo celníci odhalí na zpoplatněném úseku dálnice bez platné elektronické dálniční známky, hrozí pokuta až 20 000 Kč. Samotné kamery u dálnice nebudou schopny pokutu vygenerovat.

Co se starou známkou na okně?

Platnost posledních kusů papírové dálniční známky skončí nejpozději 31.1.2021. V případě, že si na okně ponecháte starý a neplatný kupón, dopouštíte se přestupku. Není sice bodovaný, ale výše pokuty značně převyšuje cenu známky.

Policie může na místě za neplatnou známku nadělit pokutu až do výše 5000 Kč. Ve správním řízení pak hrozí dokonce až 100 000 Kč. A pokud navíc máte známku nalepenou na špatném místě a brání ve výhledu řidiče, můžete dostat pokutu 2000 Kč.

Diskuze

Pepa - 05.12.2020 11:10:19
Nějak nechápu důvod barevného rozlišení známek
Jura Jurax - 29.11.2020 11:54:36
Ta pozitivní diskriminace elektroaut je pěkná zelená prasárna. Elektromobil má výfuk v elektrárně.

Seniorka najela na dálnici do protisměru a způsobila tragickou nehodu

Samotný průběh nehody zachytila palubní kamera jednoho z aut jedoucích po dálnici
20.11.2020 14:33
|
5
Reklama

Řidič se svým BMW vyletěl u Litoměřic z dálnice a narazil do mostu. Z auta zbyl jen šrot

Posádka auta neměla šanci nehodu přežít. Důvod jejího vzniku vyšetřují policisté
14.11.2020 16:51
|
3

Bez stovek milionů a za víkend. Čeští IT specialisté zvládli spustit nový systém dálničních známek

Zareagovali tím na předraženou státní zakázku. Systém známek zatím slouží charitativním účelům
27.01.2020 13:21
|
0

Retro: Populární stovkové Liazky tvořily nezbytný kolorit našich silnic. Po revoluci už neměly šanci

Náklaďáky ze severu Čech závodily na Dakaru, v tahačích a zahrály si i v Chobotničkách
20.04.2024 08:41
|
6

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
1
Reklama

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82
Reklama
Autosalon TV