Reklama
Řidičův chleba

Řidiči chybují při kupování elektronických dálničních známek. Zbytečně je to stojí peníze navíc

Špatně zadanou registrační značku nejde při online nákupu zpětně opravit. Je potřeba nová známka
Zdroj: edalnice.cz

Začátkem prosince byl spuštěn eshop na elektronické dálniční známky, přičemž se začátkem roku 2021 skončil prodej papírových kupónů. První spuštění systému ale provázely těžkosti a tak byl, dle ministra dopravy pro jistotu, zase vypnut. V současné době je v plném provozu, ale ukazuje se, že řidiči mají s nákupem známek problémy. I proto chystá Ministerstvo dopravy velkou kampaň, která na problémy poukáže a zvýší povědomí motoristů o elektronických dálničních známkách.

Problematický start

Spuštění e-shopu s dálničními známkami probíhalo v rámci velké tiskové konference v pořádku, ovšem hned vzápětí motoristé hlásili chyby a nedostupnost systému. Bylo to zapříčiněno jeho odstavením, protože se resort dopravy prý bál hackerského útoku. Podle společnosti Cendis, která eshop provozuje, je systém v tuto chvíli v pořádku a funguje bez jakýchkoliv problémů. Nicméně největší zatěžkávací zkouška jej teprve čeká.

Do konce ledna jsou totiž v platnosti loňské roční kupóny a další si řidiči tedy budou pořizovat nejpozději začátkem února. Motoristé by ale neměli zapomínat na to, že známku mohou koupit už dnes, přičemž je možné si nastavit platnost známky dle svých potřeb a preferencí. K 5. lednu se pak prodalo čtvrt milionu elektronických dálničních známek.
Reklama

Motoristé chybují

Martin Opatrný, tiskový mluvčí společnosti Cendis ale upozorňuje na to, že motoristé dělají při nákupu známek několik závažných chyb, které je v určitých případech mohou stát zbytečné peníze navíc. „Řidiči bohužel někdy chybují v zadávání registrační značky či emailu. Obojí přitom může mít vážné důsledky. Pokud si motoristé takto chybně koupí v eshopu známku s platností ihned, opravy již nejsou možné. Doporučujeme tedy kupovat známku alespoň s několikadenním předstihem a vše si v klidu zkontrolovat. Pokud kupuji známku na poště nebo čerpací stanici EuroOil, musím si údaje zkontrolovat ihned na místě. Opravy jsou možné na stejném místě pouze do 15 minut,“ řekl nám.

Problém je v tom, že systém z legislativních a provozních důvodů neumožňuje zpětnou opravu registrační značky při nákupu známky s okamžitou platností. Oprava je možná jen při nákupu známky s platností pozdější. Navíc, dálniční známka v tomto případě není služba nebo zboží, takže se na ni nevztahuje spotřebitelský zákon a možnost jejího vrácení ve 14denní lhůtě. Jde o poplatek. V případě, že motorista koupí známku s okamžitou platností a splete se při zadávání značky, má smůlu. Musí si koupit známku novou.

Na co si dát pozor?

Martin Opatrný zdůrazňuje, že při nákupu elektronické známky je potřeba klást důraz na pečlivost. Motoristé by měli známky kupovat s předstihem. Před odesláním elektronické objednávky si veškeré údaje, včetně emailu, několikrát zkontrolovat. V případě zadání špatné emailové adresy nepřijde potvrzení o zaplacení, které je potřeba vytisknout a vozit v autě.

Dále nám řekl: „Pokud motorista chce platit bankovním převodem, nemůže nastavit platnost známky ihned, ale až pět dní od zadání úhrady. To znamená, že například 4.1. zadá příkaz k platbě a začátek známky nastaví od 11.1.
Reklama

Velká reklamní kampaň

Nejen kvůli chybám motoristů, ale i kvůli koronaviru, který u některých skupin řidičů mohl přehlušit informace o elektronických dálničních známkách, chystá Ministerstvo dopravy velkou reklamní kampaň v ceně asi 10 milionů korun.

K té nám Martin Opatrný řekl: „Jsme přesvědčeni, že lidé musí mít dostatek informací o všech detailech. Cílem kampaně je podpora prodeje a především informovanosti. Chceme také předejít chybám, které mohou při zadávání údajů nastávat. Spoty a inzerce by měly mířit na všechny řidiče, akcent bude klást i na motoristy starší 50 let. Slibujeme si od toho také odbourání případné nedůvěry některých lidí z internetového prodeje. Reklama bude zároveň zdůrazňovat i výhody nového systému.“

Diskuze

PICHAV - 11.01.2021 15:00:47
SPRAVNY SPORTRIDIC !!!!! NECHYBUJE !!!! NA SILNICI ANI VE VYSOKE RYCHLOSTI !!!! ANI JINAK V ZIVOTE !!!! NATOZ ABY PODPOROVAL ZLODEJINU A PODVOD !!!! PODPORUJICI DALSI ZLODEJINU DIRY D1 AZ D? !!!!!
PICHAV - 11.01.2021 15:03:09
SPRAVNY SPORTRIDIC TOTO REBELUJE !!!! A APELUJE !!!! NA OSTATNI REBELY !!!! ABY JIM NEPLNILI !!!! KABELY !!!! TEMITO ELEKTRONICKYMI VIRTUALNIMI PODVODNYMI !!!! ZNAMKAMI !!!! TO SI RADEJI KOUPIM BITCOIN !!!! TO JE TOTIZ TA SPRAVNA ZNAMKA !!!! PUNKU

Mladík ve fabii pospíchal, a tak předjížděl přes uzavřenou část dálnice a připojovací pruh

Jeho riskantní jízdu natočil jiný řidič na palubní kameru a záznam předal policii
09.12.2020 10:40
|
0
Reklama

Řidič dodávky přehlédl BMW stojící u krajnice dálnice. Po nehodě shořelo, jeho šofér bojuje o život

Zůstávat v porouchaném autě v provozu je v dnešní době smrtelně nebezpečné
27.11.2020 08:20
|
5

Bez stovek milionů a za víkend. Čeští IT specialisté zvládli spustit nový systém dálničních známek

Zareagovali tím na předraženou státní zakázku. Systém známek zatím slouží charitativním účelům
27.01.2020 13:21
|
0

Elektronická dálniční známka koupená přes eshop není zboží. Nelze ji tedy vrátit do 14 dnů

Spotřebitelský zákon se na prodej známek nevztahuje. V Rakousku a na Slovensku je to trochu jinak
16.01.2021 08:09
|
1

Ford Focus skončil u Jihlavy slisovaný mezi dvěma kamióny. Zbyl z něj šrot, ale dopadlo to dobře

Hasiči ženu z trosek vystříhali jen s lehkými oděrkami. Příčiny nehody vyšetřuje policie
15.01.2021 12:03
|
1
Reklama

Nechal u auta otevřená okna a odešel. Divil se, že dostal pokutu, ta ale hrozí i za nezamknutý vůz

Řidič je ze zákona povinen auto zabezpečit tak, aby jej nemohla užít neoprávněná osoba
15.01.2021 07:00
|
9

Policejní Škody Scala nebudou mít beranidla ani radary. I tak stojí speciální výbava půl ceny auta

Policie bude auta od škodovky odebírat v příštích třech letech. Jedno vyšlo na zhruba 700 000 Kč
14.01.2021 18:23
|
5
Reklama
Autosalon TV