Reklama
Řidičův chleba

Komentář: Hašení elektromobilu je komplikované aneb na každém mýtu je pravdy trochu

„Dá se říct, že elektromobily neumíme hasit,“ tvrdí čeští hasiči. A neumí to ani v zahraničí
Zdroj: Tiskový servis Renault

„To je divný, že nehoří.“ Věty tohoto typu zaznívají docela často na sociálních sítích ve skupinách fandů elektromobility, kteří takto sdílejí fotky nabouraných (nehořících) elektromobilů a sarkasticky se tak snaží dokázat „těm druhým“, že elektromobily s hořením nemají žádný problém. Při přesvědčování o své pravdě jsou pak často používány statistiky počtu požárů elektromobilů, popř. z širšího kontextu často vytržené informace od hasičů. Ti ostatně před pár dny informovali o tom, že se dokončuje vyhláška o bezpečnosti elektromobilů v garážích. A zazněly přitom zajímavé věci přímo z úst nejpovolanějších. 

Jak vyvracet mýty, když se zakládají na pravdě?

Takzvané vyvracení mýtů má už ze své podstaty zásadní problém - jedna skupina se snaží přesvědčit o své pravdě skupinu druhou, čímž nakonec dochází jen k dalšímu prohloubení vzájemné nedůvěry. Toto společenské rozdělení nevidíme samozřejmě jen mezi motoristy, ale třeba i na politické scéně. Nakonec takové diskuze, které se v dnešní době ještě k tomu všemu odehrávají v drtivé většině na sociálních sítích, končí jen tím, že dochází k dalšímu „přesvědčováním již přesvědčených“, což platí pro oba hádající se tábory. 

Racionální argumentace nemá v takové pseudodiskuzi vůbec šanci na úspěch, což vede k další frustraci všech zúčastněných. A protože jsme i my, novináři, občas ze stran automobilek žádáni, abychom vyvraceli mýty o elektromobilitě, pojďme se podívat na téma požárů a hašení elektromobilů.

Co je to vlastně ten mýtus? A chápeme ho správně?

Pokud se bavíme o mýtech, měli bychom si alespoň rámcově definovat, co ten mýtus vlastně je. V první řadě je nutné zmínit, že slovo mýtus není ve svém původním řeckém významu ani zdaleka synonymem lži či nepravdy. Naopak šlo o symbolické vyprávění v neproblematickém světě, které dávalo odpovědi, aniž by kladlo otázky. Typicky se jednalo o báje či jiné tradované příběhy. To až v současném hovorovém jazyce se vžilo jeho povrchní použití pro fámu či nepravdu kolující lidskou společností.

Hoří elektromobily častěji než běžná auta?

Začněme četností požárů elektromobilů. Zde máme hned na úvod dobrou zprávu, protože ze statistik nevyplývá, že by elektromobily vzplanuly častěji, než auta se spalovacím motorem. „Tak vidíte! My to říkáme pořád, elektromobily nehoří,“ jakobychom slyšeli zastánce EV.

Jenže je zároveň nutné přijmout zcela bez emocí hned několik doplňujících skutečností, které bádání po reálném stavu dost komplikují. Celkový počet elektromobilů nejen na našich silnicích, ale i ve světě je stále velmi nízký, takže je logické, že v absolutních číslech budou požáry elektromobilů oproti spalovákům ve velké výhodě. I v Česku jsou to pouze nízké jednotky kusů, jakkoliv tuzemští hasiči požáry elektromobilů statisticky evidují (dost nepochopitelně) společně s koloběžkami a elektrokoly, takže to na první pohled vypadá dramatičtěji. Je zkrátka logicky mnohem pravděpodobnější, že uvidíte hořet spalovací auto, než jeden ze zhruba 21 tisíc u nás registrovaných elektromobilů. Jenže relativitu práce se statistikami ukáže nejlépe dlouhodobý výhled - až u nás jednou budou jezdit pouze elektromobily, bude každý požár auta zároveň požárem elektromobilu. 

Tím se dostáváme k druhému faktoru, kterým je stáří aut. Ani z hlediska vzplanutí totiž není úplně fér porovnávat technologicky a konstrukčně nová auta v podobě elektromobilů s jakýmkoliv spalovacím autem jakéhokoliv stáří a technického stavu. K tomu, abychom nějak relevantně porovnali, zdali hoří častěji nové spalovací auto nebo stejně starý elektromobil nám chybí data. Z logiky trhu však nelze nevidět, že na to, jak jsou elektromobily nové, přeci jen občas zahoří. Tu shoří dům na Floridě od pouze zaparkovaného nenabíjeného Mercedesu EQE 350, tu reportuje Čína více než 3000 požárů elektromobilů ročně... Ano, samozřejmě hoří i spalovací auta a těch požárů bude v absolutních číslech násobně více, ale nelze ani náhodou tvrdit, že elektrická auta nehoří. 

V diskuzi o tomto tématu je potřeba vzít v potaz i to, že se v případě požáru auta, ať už spalovacího či EV, už nikde přesně neeviduje důvod vzplanutí. Je tak klidně možné, že při střetu elektromobilu se spalovacím autem začne elektromobil hořet kvůli tomu, že na něj přeskočí plamen ze spalováku. O tom, jak nízké je zastoupení elektromobilů v celém vozovém parku, svědčí i informace od pojišťoven, pro které zatím nejsou požáry elektromobilů téma. Je tak klidně možné, že některé požáry vznikly jako důsledek vandalismu či žhářství a neprávem jsou pak přičítány elektromobilní technologii. 
Reklama

Pokud elektromobil vzplane, je hašení komplikované

Druhá oblast, která je v souvislosti s požáry elektromobilů hojně zmiňována, je případná náročnost a rizikovost hašení. Často zaznívá, že uhašení spalovacího auta je výrazně jednodušší, než zlikvidování požáru elektromobilu. Tvrdé jádro zastánců EV pohonu hlásá, že riziko vzplanutí je víceméně nulové a případné hašení poměrně snadné a rychlé a na důkaz toho používají různá prohlášení hasičů, bohužel však velmi často vytržená z celkového kontextu. 

Před pár dny informoval tuzemský Hasičský záchranný sbor o tom, že vyhláška, která se týká bezpečnosti elektromobilů v garážích, se dokončuje a po zhodnocení dopadů opatření bude moci právní úprava postoupit do připomínkového řízení. Ředitel hasičů Vladimír Vlček uvedl, že z hlediska bezpečnosti je nejdůležitější včasná detekce požáru elektromobilu a dobrý odvod kouře a tepla. „Dá se říct, že elektromobily neumíme hasit,“ uvedl dokonce Vlček, přičemž to podle jeho informací platí i pro zahraniční hasičské sbory. Požár elektromobilu je totiž na základě zkušeností hasičů jiný než u spalovacích aut. Při hoření akumulátorů vzniká velmi vysoká teplota i toxický kouř. „S autem se velmi špatně manipuluje, je potřeba utlumit plamenné hoření, a pak ho dostat co nejrychleji ven a ponořit ho. I ponoření na 48 či 72 hodin do vody ale nezaručí to, že tam znovu nedojde k reakci,“ řekl k tomuto tématu náměstek Hasičského záchranného sboru Daniel Miklós.

Hasiči zároveň potvrdili, že největší riziko vzplanutí je během nabíjení. Plánované bezpečnostní standardy se tak budou lišit u nové výstavby a stávajících garáží. „Například v podzemních garážích v obchodních centrech již není mnoho prostoru dobudovat nějaké zásadní věci, natož v bytových domech,“ řekl Daniel Miklós a dodal, „Ale můžeme se bavit i o tom, že u těch stávajících garáží nebude možné všude dobíjet. Bude to třeba jenom v nejvyšším podlaží, které má přímý výjezd, nebo jenom v určitých dedikovaných místech.“

To ale samozřejmě není pro rozvoj elektromobility úplně dobrá zpráva - i v bytovém domě s garážemi totiž asi nebude možné mít u každého stání svůj wallbox. Vzniknou pravidla pro dobíjení pro nájemníky? Budou pořadníky? Garážová stání by měla být širší a tudíž budou i dražší. Viděno dnešní optikou s minimálním počtem EV na našich silnicích je to ještě zvládnutelné, ale pokud už za 11 let bude muset být každé nové auto elektrické a násobně vzroste zastoupení elektromobilů ve vozovém parku, je těžké si tuto praxi představit. Při délce stavebního řízení i skutečnosti, že tato právní úprava ještě ani nevstoupila v platnost ve skutečnosti moc času nezbývá. Je namístě zpochybňovat erudici hasičů? Ignorovat jejich zkušenosti a doporučení? Přimhouřit oči nad riziky?

Dost otázek na závěr, co říkáte? Ještě, že nebylo naším cílem vyvrátit nějaký ten elektromobilní mýtus... Poněkud alibisticky tak tentokrát přenecháme na čtenáři, aby si sám na základě výše uvedeného zodpověděl, zdali je hoření elektromobilů problematické a rizikovější než u spalovacích aut, nebo je to skutečně jen mýtus, fáma, výmysl či dokonce vyložená nepravda.
Reklama

Diskuze

Elektrosmejd - 19.01.2024 06:51:17
PICHAVE....Ty se kluku nešťastná nauč nejdříve psát smysluplné věty, navíc česky a k tomu všemu přijmy fakt, že EV zkrátka hoří častěji, jsou na to data, zrovna na fb profilu hasičského záchranného sboru ČR.
Jarda - 18.01.2024 14:21:57
Asi idealne pokud by jsem dokazali vyrobit auto kompletne z ohnivzdornych nehorlavych materialu.

Olomoučtí hasiči vymysleli geniální vozíky. Díky nim dostanou hořící elektromobil snadno z garáže

Sada pomůže také s manipulací zamčených, zabrzděných či vážně poškozených aut
02.06.2021 06:11
|
14
Reklama

Požár elektromobilu může být peklo, varují hasiči. V kontejneru s vodou stráví i týden

Problém by mohl nastat s hašením vozu, který je připojený na nabíječku. A to i když se vypne proud
05.05.2021 16:22
|
2

To chtělo odvahu! Dramatická záchrana pasažérů z hořícího auta

Za volantem se opravdu bojíme tří věcí. Srážky s kamionem, pádu pod vodní hladinu a samozřejmě požáru. Naštěstí i když už dojde k nejhoršímu, s obětavou pomocí ostatních řidičů se dá děsivý zážitek ve zdraví přežít. Ukázkovou akci předvedli v Ázerbajdžánu.
17.07.2017 10:50
|
0

Bazar: BMW řady 5 G30 (od 2017). Oblíbený bavorák je předurčen k dlouhým cestám

Je elegantní, silný a jízdně atraktivní. Sen mnoha řidičů se ale může proměnit v noční můru
24.04.2024 11:50
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0
Reklama

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9
Reklama
Autosalon TV