Reklama
Řidičův chleba

Jaro je pro motory náročné období. Střídání teplot podporuje usazeniny, ale lze proti nim bojovat

Ráno zima, odpoledne teplo. To není nic ideálního pro spalovací motory. Pomohou kvalitní paliva
Zdroj: Tiskový servis Shell

Že je zimní období pro provoz spalovacích motorů náročné, to je dobře známý fakt. Jenže jaro může být často ještě záludnější. Je to dáno střídáním teploty, které se ráno mohou pohybovat jen pár stupňů nad bodem mrazu, aby se odpoledne přehouply do tepla, kdy lze chodit třeba jen v tričku. A to podporuje tvorbu usazenin. Proti nim se dá ale jednoduše bojovat, stačí myslet na pár jednoduchých triků.

Jako spálené maso

Během studeného rána je motor podchlazený, následně se rychle ohřeje a poté znovu zchladne. To samé platí pro palivo, jehož nízká teplota po nastartování velmi rychle vystoupá. To vyvolává podobný efekt jako při pečení nedokonale rozmrazeného masa, které je pak na povrchu zuhelnatělé, ale uvnitř syrové.

Výsledek? Na klíčových částech motoru, jako jsou vstřikovače paliva a sací ventily, se ve větším množství vytvářejí karbonové usazeniny, které snižují účinnost spalování paliva a tudíž i výkon motoru. Navíc zvyšují spotřebu benzinu nebo nafty.

„Karbonové usazeniny mohou vznikat v důsledku nedokonalého spalování nafty nebo benzinu v průběhu celého roku,“ varuje Markéta Jakoubková, manažerka kvality paliv společnosti Shell. „Proto by měl motor pracovat s kvalitním aditivovaným palivem, aby v něm probíhal proces čištění těchto usazenin kontinuálně. Ideálním řešením je například nová generace paliv Shell V-Power, která stoprocentně čistí klíčové části motoru od usazenin, snižuje spotřebu paliva a plně omlazuje výkon motoru. Alternativou pro udržení čistoty motoru je také Shell FuelSave,“ dodává.

Dolévání dokoupených aditiv je nepřesné

Vlastním přidáním aditiv nelze docílit stejné kvality jako při řízeném procesu aditivace. Prvním problémem při dolévání aditiv je otázka, jaké množství do nádrže vlastně dolít. Většina paliv na trhu totiž už prošla minimálně základní aditivací. A protože řidič neví, jaký obsah aditiv v nádrži už má, nedokáže spočítat, kolik jich nalít, aby dosáhl optimálního výsledku. To ale není jediný zádrhel.

Tím druhým je rovnoměrné promíchání v nádrži a provázání aditiva s palivem. „Pro optimální spojení musí mít obě kapaliny teplotu stejnou, a protože tuto jistotu výrobce samostatně prodávaného aditiva nemá, výrazně ho ředí. Proto je potřeba mnohem vyššího množství aditiva na dosažení efektu. To je nejen drahé, ale navíc také nezaručuje dokonalé propojení s palivem. Toho lze dosáhnout jen na specializované výrobní lince,“ upozorňuje Jakoubková.

Ostatně, vývoj moderního paliva není nic jednoduchého. Zatímco automobilky potřebují k přípravě nové generace svých vozů zhruba pět až šest let, palivo se obvykle vyvíjí 10 let, z toho polovinu času zabere testování. I to by tak mělo být vodítkem k tomu, že prostým dolitím aditiva se stejného efektu obvykle nedosáhne.
Reklama

Diskuze

Mojmír - 09.05.2024 20:41:31
Odbornice od Shellu?V České republice dělá Shell z motoristů hlupáky!Když se natankuje Shell V Rakousku Německu nebo v Itálii,tak auta jezdí jak za mlada.Ale Shell v Česku je předražená *******!!
vladas75 - 06.05.2024 19:07:43
není potřeba hned tankovat předražený 100 oktan, stačí i 98

Proti usazeninám v motoru není nutné dolévat aditiva. Pomůže i výběr správného paliva

Pohonné jednotky moderních aut jsou náchylné na usazeniny. Hrozí nutnost dekarbonizace
03.10.2023 16:16
|
7
Reklama

Moderní motory jsou náchylné na usazeniny. Pomůže prevence a hlavně kvalitní palivo

Při tankování se vyplatí vybírat aditivovaná paliva. Řidiči si tak ušetří náklady na dekarbonizaci
04.09.2023 16:40
|
8

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1
Reklama

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0

V sedadlech aut je látka způsobující rakovinu. V létě ji řidiči dýchají nejvíc, zjistila studie

Jde o chemikálii, která má bránit vznícení polyuretanové pěny. Má ji 99 procent osobních aut
09.05.2024 16:30
|
0
Reklama
Autosalon TV