Reklama
Řidičův chleba

Proti usazeninám v motoru není nutné dolévat aditiva. Pomůže i výběr správného paliva

Pohonné jednotky moderních aut jsou náchylné na usazeniny. Hrozí nutnost dekarbonizace
Zdroj: Tiskový servis Shell

Dekarbonizace, to je slovo, kterého se řada řidičů bojí jako „čert kříže“. Jde o poslední záchranu motoru, který trápí usazeniny. V ohrožení jsou hlavně moderní jednotky, zejména ty menší s přímým vstřikem, kde jsou paliva vystavena vyšším teplotám a tlakům, což má za následek náchylnost k nedokonalému spalování a na pístech válců nebo vstřikovačích se tvoří usazeniny. Problémem jsou třeba i krátké trasy. Někteří řidiči vědí, že se lze usazeninám bránit doléváním aditiv, to je ale nepohodlné a také relativně nákladné. V Česku přitom už existují i prémiová paliva, díky kterým už není nutné doplňovat nic dalšího. Aditiva totiž obsahují sama.

Usazeniny? Nepřítel číslo jedna

Karbonové usazeniny se ukládají na klíčových částech motoru při běžném provozu. Moderní motory jsou menší, a proto jsou náchylnější k mikroskopickému znečištění jednotlivých dílů. Pokud problém majitel vozu dlouhodobě neřeší, usazeniny se vrství a snižuje se účinnost spalování a výkon motoru. Zároveň se zvyšuje spotřeba paliva a emise z jízdy.

Například síť čerpacích stanic Shell nyní nabízí na českém trhu novou generaci známého paliva Shell V-Power. To by mělo už po prvním natankování kompletně vyčistit klíčové části motoru od karbonových usazenin. Je dobré si uvědomit, že dnešní paliva jsou vysoce komplexní látky. I běžné palivo zajišťuje v palivovém traktu kromě spalování také promazávání a chlazení klíčových částí.

Shell slibuje, že čistící účinek se spustí při každém natankování, poté co se palivo kompletně promíchá s původním složením nádrže, ideálně při poměru 1:9 ve prospěch paliva Shell V-Power. Při každé jízdě má potom Shell V-Power působit na klíčové části motoru. Doba, za kterou je motor zcela zbaven karbonových usazenin, závisí na stavu motoru, stylu jízdy a četnosti tankování.

Web o palivech

O tom, jak funguje nová generace paliv Shell V-Power si můžete přečíst na jejich oficiálním webu. Najdete ho pod tímto odkazem.

Delší vývoj než u osobního auta

Může vás překvapit, že vývoj paliva je během na delší trať než třeba v případě vývoje osobních aut. Zatímco automobilky potřebují k přípravě nové generace svých vozů zhruba pět až šest let, palivo se obvykle vyvíjí 10 let, z toho polovinu času zabere testování. Vývoj paliva a jeho prvků je komplexní proces, na kterém se podílejí stovky specialistů.

V jednom takovém testu Shell spotřeboval 40 tisíc litrů paliva. Do vývoje zapojil 14 různých nových i starších automobilů od čtyř výrobců. Výzkumníci pak sledují na 40 různých parametrů paliva, podrobně analyzují stovky vzorků. Výsledkem je, že nové palivo dobře slouží jak v nových autech tak těch, které se už po silnicích pohybují roky a ještě dlouhou budou sloužit svým majitelům.
Reklama

Diskuze

Martin - 22.10.2023 11:36:18
Jen pitomá reklama na Shell
Kamil - 21.10.2023 09:13:47
S nadšením, že se podívám na porovnání prémiových paliv prodávaných v ČR, jsem otevřel tento článek, který je však k mému zklamání, pouhou reklamou na Shell a ani u této značky zde nejsou žádná konkrétní data, jaký má vliv na motor, pouze obecné psaní :(

Shell spolupracuje na vývoji superúsporného náklaďáku

Společnosti Shell a AirFlow Truck Company představily prototyp superúsporného nákladního automobilu.
27.08.2018 16:36
|
0
Reklama

Toyota a Shell jsou o krok blíž ke světově první vodíkové čerpací stanici pro nákladní vozy

Využití vodíku v nákladní dopravě se zase o trochu přiblížilo realitě. Kalifornská energetická komise (CEC) přislíbila grant v hodnotě osm milionů dolarů světově první čerpací stanici, u které budou moci tankovat auta poháněná vodíkem. Ta by mohla stát v kalifornském přístavu Long Beach.
28.04.2018 19:45
|
0

Auta se spalovacími motory budeme prodávat do poslední minuty, říká viceprezident Toyoty

Elektromobilita není jedinou cestou, šance je pro vodík i e-paliva. I to se dočtete v rozhovoru
04.12.2023 15:29
|
2

Nová SUV i elektrický sporťák. Toyota ukázala svá auta budoucnosti, stále věří vodíku a hybridům

Japonská automobilka představila řadu konceptů. Slibuje dojezd 1000 km do konce tohoto desetiletí
04.12.2023 07:01
|
3
Reklama

Lexus srazil cenu skladových aut, nabízí slevu i 356 tisíc korun. Akce ale trvá jen týden

Začíná Lexus Business Week, kdy české zastoupení značky nabízí modely UX, ES a RX v akci
03.12.2023 19:00
|
0

Lada Niva je legenda mezi sovětskými vozy. Víte, jak hluboký brod překonala? Zkuste kvíz

V kvízu se ptáme i na první motor, rok výroby a jejího konstruktéra. Off-road se vyrábí dodnes
03.12.2023 08:54
|
5
Reklama
Autosalon TV