Reklama
Archiv - Zprávy

Shell spolupracuje na vývoji superúsporného náklaďáku

Společnosti Shell a AirFlow Truck Company představily prototyp superúsporného nákladního automobilu.
Zdroj: Shell

Kamion nazvaný Starship dokázal, že významně snižovat spotřebu je možné i v oblasti nákladní dopravy, když dosáhl dvaapůlkrát vyšší efektivity přepravy nákladu, než je severoamerický průměr - až 68,9 tunokilometrů na litr paliva v porovnání s 27,8 tunokilometry představujícími severoamerický průměr. Při svém prvním testu směřoval superúsporný kamion napříč Spojenými státy z východoamerického San Diega do západoamerického Jacksonville po trase dlouhé 3 700 kilometrů. Vůz s nákladem o hmotnosti 18 tun dokázal tuto vzdálenost urazit s průměrnou spotřebou 26,3 l/100 km, přičemž nejlepším výsledkem v průběhu celé trasy bylo 23,8 l/100 km. Jinak řečeno, kamion potřeboval k přepravě 1 tuny nákladu na 100 kilometrů pouhých 1,46 litru paliva. Pokud by takto efektivního provozu dosahovaly všechny kamiony ve Spojených státech, kde jich jsou 2 miliony, každý rok by nákladní doprava vyprodukovala o 229 milionů tun CO2 méně.

Prototyp Starship vděčí za nízkou spotřebu paliva nejen svému aerodynamickému tvaru a karoserii z karbonových vláken, ale také úspornému šestiválcovému motoru s výkonem 400 koní či převodovce uzpůsobené pro jízdu při nízkých otáčkách. Na střeše návěsu jsou umístěny solární články o výkonu 5 000 W, které dobíjejí 48 voltovou baterii sloužící k napájení světel, stěračů, ventilátorů, klimatizace či WIFI. Do budoucna bude tahač také vybaven hybridním systémem s elektromotorem na standardně nepoháněné zadní nápravě. Ten bude poskytovat přídavný výkon při jízdě do kopce, kdy je spotřeba paliva nejvyšší. Při cestě z kopce pak vozidlo dokáže získávat energii zpět a ukládat do baterie, aby ji bylo možné následně využít.

Na projektu Starship se společnost Shell podílela technickými konzultacemi v oblasti komponentů motoru a pohonného řetězce, jako i doporučeními ohledně veškerých potřebných maziv. Vozidlo Starship používá novou generaci motorových maziv. Ta jsou plně syntetická a vyznačují se nízkou viskozitou pro ochranu výrazně zatěžovaných motorů nákladních aut. Vyspělá aditiva navíc poskytují ochranu proti opotřebování, usazování a poškození oleje.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Klasika směřující do budoucnosti - BMW Motorrad Concept R18

Concept R18 přenáší styl velkých klasických motocyklů BMW do moderní doby
03.06.2019 11:40
|
1

Jezdec MotoGP Andrea Dovizioso vymění řídítka za volant závodního speciálu

Člen továrního týmu Ducati se zúčastní závodu DTM jako hostující závodník
30.05.2019 14:27
|
0
Reklama

GTI a Wörthersee patří k sobě

Z původního setkání fanoušku vozů GTI se stal mezinárodní festival pro automobilové nadšence
29.05.2019 12:44
|
0

Audi se nafty nebojí. U svých sportovních modelů vsadilo na turbodiesely

Motory TDI jsou navíc doplněné o 48V elektrickou síť
28.05.2019 14:10
|
0
Reklama
Autosalon TV