Reklama
Řidičův chleba

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
Zdroj: Tiskový servis Stellantis

Že si automobilky samy přály konec spalovacích motorů v Evropě, to je poměrně značně rozšířenou nepravdou skalních zastánců elektromobility. Důkazem toho jsou i odpovědi šéfa jednoho z největších automobilových koncernů světa. Pětašedesátiletý Carlos Tavares vede Stellantis, pod který spadají značky jako Peugeot, Citroën, Fiat, Jeep nebo Maserati. Autosalon se účastnil kulatého stolu, kde padaly otázky na elektrifikaci i jiné alternativy k ní.

Náraz do zdi

„Ve svém soukromém životě jsem vinařem, dělám portské víno u řeky Douro v Portugalsku, kde mám také své zaměstnance. Řada z nich potřebuje ke své práci pick-up, takový klasický až 40 let starý vůz s naftovým motorem, jehož cena je tak 1500 až 2000 eur. V pracovním životě se ale chystám na trhu prodávat elektrický pick-up, jehož cena bude kolem 70 tisíc eur. A teď si představte, že bych přišel za svými lidmi a řekl jim, že mají zahodit své staré vozy a koupit si nový za takovou cenu,“ zasmál se Tavares. „A přesně takhle dogmatické myšlení narazí na realitu,“ dodal.

Jaká je tedy strategie jeho koncernu Stellantis? „Na to jsou dvě odpovědi. Ta hrubá, a za to se omlouvám, by byla, že jako šéf koncernu žádnou strategii mít nemusím. Už ji za mě rozhodli politici. Takže mi to může být jedno. Raději ale odpovím tak, že dogma narazilo do zdi reality, protože elektromobilita je příliš drahá. A jediní, kdo dokážou vyprodukovat něco na cenové úrovni přijatelné pro střední třídu, jsou Číňané. Tak co budeme dělat s evropským automobilovým průmyslem?“ odpověděl Tavares na dotaz s tím, že současné rozhodnutí EU sice povede k nulovým emisím, ale zároveň je to řešení, které si lidé nebudou moci dovolit. Takže ve skutečnosti je potřeba najít něco, co splňuje tři kritéria – bezpečnost, čistotu a dostupnost.

„Dostupnost splníte tak, že budete mít několik technologií z různých směrů. Jenže když bychom teď chtěli hledat lepší řešení pro spalovací motory, regulace nám v tom zabrání. Navíc žádný politik zatím nemluví o tom, co je zcela evidentní. Kolik spalovacích aut v současnosti jezdí po světě? Je to 1,3 miliardy! A my tady řešíme prodeje nějakých 10, 20 možná 30 milionů elektromobilů za vysokou cenu, když se ročně prodá na 85 milionů aut,“ dodal šéf koncernu Stellantis.

Zakážeme auta v Africe nebo v Chile?

Jenže jaké je řešení pro 1,3 miliardy spalovacích aut na celém světě? „Myslíte si, že Evropská unie zakáže provozování spalovacích aut v Maroku, Angole, Chile nebo třeba ve Venezuele? To asi ne. Takže co s nimi můžeme udělat? Řešením může být syntetické palivo,“ odpověděl novinářům Tavares.

E-paliva jsou ale v současné době také poměrně nedostupná, protože jejich produkce je nákladná. A aby fungovala, musela by mít ideálně neutrální uhlíkovou stopu, tedy při svém spalování vypustit do ovzduší stejné množství emisí, jaké budou zase ze vzduchu odebrány při jejich výrobě. Aktuálně to ale neplatí, podle Tavarese jsou na 70 až 80 procentech, což je ale dobrý výsledek.

„A jejich cena také není taková, aby ji dnes mohli lidé platit. I proto Stellantis podporuje vývoj e-paliv a podílí se na něm. Vidíme v tom potenciál, protože jde o řešení pro těch 1,3 miliardy aut, o kterých se dnes vůbec nehovoří. Vím ale, že řešením rozhodně není je zakázat. Protože pak se na nás z mnoha jiných regionů světa budou nevěřícně dívat a říkat si: No to si snad děláte srandu,“ zakončil rozhovor Carlos Tavares.
Reklama

Diskuze

Petr - 16.05.2024 14:18:30
Elektromobilita není žádné řešení.Vzácné kovy do baterek brzo dojdou,elektřiny bude nedostatek až vypnou uhelné a jaderné...Řešení je výroba pohonných hmot ze znečištěného ovzduší,bioplyn a elekro pouze do malých městských vozidel.

Po tomhle svezení Pepa možná vezme elektromobily na milost. Řídil Rolls-Royce Spectre

Absolutní ticho na palubě a klid na své vlastní myšlenky. To je opravdový luxus od legendární značky
06.05.2024 17:01
|
0
Reklama

V novém Autosalonu uvidíte rychlý elektromobil a poznáte důvod, proč se vtipkuje o italských autech

Už ve středu večer čeká na Prima COOL další premiérová porce automobilové zábavy
29.04.2024 09:00
|
0
Reklama

Záruky na baterie v elektromobilech se téměř neliší. Někteří výrobci tvrdí, že vydrží déle než auto

Čistě elektrická auta a plug-in hybridy mají ve většině případech záruku na akumulátor 8 let
20.03.2024 18:15
|
8

Tereza zjistila, proč Hyundai Kona patří mezi nejžádanější elektromobily v Česku

V nové generaci se korejské SUV docela zvětšilo a navíc láká na zajímavou cenu
24.01.2024 11:05
|
5

Škoda odhaluje další detail chystaného elektromobilu. Elroq dostane chytrá světla

Nová čistě elektrická škodovka se veřejnosti odhalí na podzim letošního roku
22.05.2024 11:58
|
2

První svezení: Nová Toyota Yaris Cross je svižnější a tišší. Už bude jen hybrid, zvykněte si

Automobilka výrazně zapracovala na odhlučnění. Bezstupňová převodovka ale nemá ráda plný plyn
21.05.2024 16:06
|
1
Reklama

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1
Reklama
Autosalon TV