Reklama
Řidičův chleba

Další fabia jen na elektřinu a konec scaly. Šéf firemních odborů nastínil budoucnost Škody

Jaroslav Povšík tvrdí, že šéf koncernu VW Diess chce být evropským Elonem Muskem
Zdroj: Škoda Auto

Sotva se oficiálně objevila nová a v dnešní době pohříchu zcela neelektrická nová generace Škody Fabia, už se v kuloárech šíří zvěsti, které nevěstí nic moc dobrého pro její středně vzdálenou budoucnost. Jak nedávno rozkryl firemní odborový boss Jaroslav Povšík, nejistota panuje v Mladé Boleslavi také ohledně dalších modelů.

Konec kombíku i přes finanční ztráty

Konec dovolené ve Škodě s sebou přinesl i definitivní konec pro oblíbený model Fabia Combi. Mnoho lidí konec éry malého kombíku nese těžce, ale bude hůř. Zdá se totiž být nezvratné, že konec brzy zastihne i klasickou Fabii. V nedávném rozhovoru pro deník Právo se o budoucnosti automobilky rozhovořil šéf odborů Jaroslav Povšík.

Podle Povšíkových slov bylo již delší dobu zřejmé, že Fabia Combi definitivně končí. Někteří členové představenstva o tom věděli už před celozávodní dovolenou. Škodu přitom takový razantní krok bude stát velmi mnoho peněz. Do aktuální fáze vývoje Fabie Combi byla již prý investována více než jedna miliarda korun. Kromě financí se bude muset představenstvo Škody poprat i s jiným problémem.

Za každým modelem stojí tým sestávající z několika desítek lidí a i Fabia Combi zaměstnávala přibližně 220 zaměstnanců. Ti budou muset být po ohlášení ukončení vývoje převeleni na jiné projekty. Z rozhovoru jsme se mohli dozvědět i to, proč došlo k samotnému ukončení vývoje. Jaroslav Povšík se v tomto směru nehrál na diplomata. Prostě řekl, že rozhodnutí o ukončení vývoje nepřišlo z Mladé Boleslavi, ale Wolfsburgu. Celý příkaz se přitom odvolává na Evropskou unii, která se stůj co stůj snaží zlikvidovat auta se spalovacím motorem.

Ani facelift, už pouze elektrická platforma

V Mladé Boleslavi prý ihned po oznámení konce vývoje nové generace Fabie Combi zvažovali důkladný facelift současné generace malého kombíku. Avšak z toho nakonec sešlo, protože by takový krok jen zbytečně způsoboval další nemalé finanční výdaje. Koncern se už podle Povšíkových slov vydal na cestu elektromobility a s žádným jiným alternativním pohonem nepracuje.

Jaroslav Povšík se dokonce opřel i do samotného Herberta Diesse, který podle něj chce být evropským Elonem Muskem (zakladatel Tesly). Nemáme tedy očekávat žádná auta na vodík nebo další vývoj hybridů. Nejdůležitější informací celého rozhovoru je však to, že koncern přestane dále vyvíjet platformu MQB A0, na které stojí aktuální fabia, a nahradí ji elektrickým šasi MEB.

V rozhovoru dokonce padl i konkrétní rok, od kterého auta segmentu A0 již nebudou z pohledu koncernu rentabilní. Povšík uvádí: "Bavíme se o roce 2025 nebo 2026. Opustíme platformu MQB A0 a přecházíme na elektrickou platformu MEB. Malá auta však budeme vyrábět i nadále."

Kromě Fabie skončí také Scala nebo Polo

Klasická Škoda Fabia tedy určitě skončí. Bude nahrazena elektrickou verzí. Avšak momentálně ještě není jisté, zda ponese stejné označení. Podobný osud tedy čeká i Škodu Scala, Kamiq, VW Polo, T-Cross, Taigo, SEAT Arona, Ibiza a také Audi A1.

U větších modelů je už nyní jasné, že skončí s naftovými motory, které budou nahrazeny benzinovými nebo elektrifikovanými verzemi. Je to z toho důvodu, že mnoho měst v budoucnu zavede zákaz vjezdu naftovým autům nebo jim udělí vjezdovou pokutu. Například benzínový Kodiaq má být podle Povšíka v současnosti jedním z nejúspěšnějších modelů Škody, co se týče marže na jeden prodaný kus.
Reklama

Auta bez centrálního zamykání?

Poslední část rozhovoru byla spojena se současnou polovodičovou krizí. Postihla i Škodovku, a to v nemalé míře. Aktuálně má na parkovištích stát přes 50 tisíc nedokončených aut, která čekají na dodání potřebných čipů. Parkování takového množství aut je přitom velmi náročným logistickým úkolem. Proto v Mladé Boleslavi zvažují několik kroky, které by mohly vést k urychlení dokončení těchto aut.

Jedním z možných scénářů je pozměnění konstrukce a homologace tak, aby například zadní dveře neměly dálkové zamykání, čímž by došlo k ušetření dvojice čipů, která by mohla být použita na jiném autě. Zatím je však takový krok jen v rovině teorie.

Diskuze

Jarmil - 15.09.2021 11:33:41
Takže konec českého Dietroidu. a z Boleslavi bude město duchů. jen co začne masivní propouštění začnou eurohujeři rychle otáčet.
Bakoun - 15.09.2021 12:20:15
Scaly není škoda, měl pokračovat Rapid tak jako jinde ?

Žaluzie u chladiče nebo kryty kol. To vše musí nová Škoda Fabia mít, aby mohla kašlat na elektřinu

Škodováci se při vývoji čtvrté generace malého hatchbacku pořádně zapotili
31.08.2021 17:23
|
19
Reklama

Škoda má 50 000 rozpracovaných aut a kvůli nedostatku součástek ruší další pracovní směny

Propouštění v největší české automobilce podle odborářského bosse Povšíka zatím nehrozí
26.08.2021 13:06
|
10

Další Mr. Q? Škoda si nechala zaregistrovat název Elroq, malé SUV ale může navázat i na stodvacítku

Je na bíle dni, že modelová řada elektrických škodovek se bude nejprve rozšiřovat směrem dolů
13.08.2021 14:22
|
5

Rusko ruší povinné návštěvy STK. Nově na ně musí jen autobusy a náklaďáky, ostatní dobrovolně

Uchu našince to může znít jako sci-fi, ale v zemi, kde zítra znamená včera, je možné všechno
21.09.2021 13:51
|
3

Útěk z reality až na dřeň: S buggy CFMOTO v brutální rallye napříč nevyzpytatelnou Albánií

Šest dnů v úděsném terénu a krásách albánských hor prověřilo techniku, fyzičku a hlavně morálku
19.09.2021 19:19
|
2
Reklama

ADAC: S některými elektromobily nehnete, ani když jsou zcela nabité. Příčina je prozaická

Přestože elektromobily používají drahé akumulátorové systémy, stále mají i tradiční 12V baterie
17.09.2021 11:49
|
1

Na prodej je Škoda Fabia první generace, ujela jen 2000 km. Za 150 tisíc to je koupě roku

Kvalitnější malé auto už asi nikdo nevyrobí. Vyplatí se pořídit si dvacet let starý "nový" kus?
16.09.2021 19:51
|
10
Reklama
Autosalon TV