Reklama
Nová auta

Fabia Combi nebude! Udusily ji přísné emisní limity. Ušetřené peníze vrazí automobilka do elektroaut

Do poslední chvíle všichni věřili, že o budoucnosti Fabie Combi není pochyb. Jenže vše je jinak.
Zdroj: Škoda

Přechod na elektromobilitu má další oběť. Na oltář čisté mobility aktuálně padla Škoda Fabia Combi - model, který si nejen u nás vydobyl velmi silnou pozici ať už jako rodinné auto pro mladé, ideální chalupářský vůz či fleetové auto pro méně náročné obchodní cestující, kteří však vyžadují dost prostoru. Tomu všemu je nyní konec. Zpečetěný osud Fabie Combi totiž ohlásil samotný šéf značky Thomas Schäfer v dopise zaměstnancům, který rozeslal po návratu z celozávodní dovolené spolu s šéfem odborů Jaroslavem Povšíkem lidem ve Škodovce.

Je konec, jakoby se nechumelilo

V jednostránkovém dopise, který má redakce k dispozici, je ukončení projektu Fabie Combi věnován jeden odstavec tak nějak stylem "jakoby se nechumelilo". Šéf automobilky a Odborů KOVO v něm píší: "Extrémně přísná emisní norma EU7 nyní ještě dále dramaticky zrychluje transformační proces směrem k elektromobilitě. Potřebujeme proto nejen více elektromobilů, ale musíme se také rychleji, než se plánovalo, rozloučit s některými produkty se spalovacím motorem. V neposlední řadě proto, že dodržení této emisní normy je spjato s velmi vysokými náklady. Společně jsme se proto rozhodli, že budeme důsledně investovat do budoucnosti a že se včas rozloučíme s modely se spalovacím motorem, jako je ŠKODA FABIA COMBI."

Výrobu kombíku všichni brali jako hotovou věc

Fabia Combi je také názornou ukázkou toho, jak turbulentní je doba v současném automobilovém světě. Vždyť ještě na přelomu roku dostal tento projekt ze strany koncernu VW zelenou a potvrdil ho na Twitteru i samotný big-boss Herbert Diess: "Fabia Combi bude i nadále hrát zásadní roli v základním segmentu A0.“

Takové změny rozhodnutí v rámci modelového portfolia nebyly donedávna vůbec obvyklé, ale dá se předpokládat, že Škodovka nebude jediná, kdo bude muset přikročit k redukci zavedených a oblíbených modelových řad a přeorientovat svou modelovou politiku tak, aby vyhověla legislativním předpisům. Co na tom, že zákazníci by si povětšinou přáli úplně jiná auta.
Reklama

Pavel Jína, tiskový mluvčí ŠKODA ČR

"Ano, Fabia Combi nebude mít následníka. Nedávné rozhodnutí Evropské komise týkající se snížení emisí skleníkových plynů v EU o 55 procent do roku 2030 urychluje přechod od vozů se spalovacími motory k elektromobilům. Proto jsme se v rámci naší nové firemní strategie NEXT LEVEL – ŠKODA STRATEGY 2030 zavázali k tomu, že do roku 2030 uvedeme na trh minimálně tři další modely s čistě elektrickým pohonem. To však také znamená, že se některé modely opustí rychleji naše modelové portfolio. A to zejména kvůli neustále se zpřísňující emisní legislativě v Evropě (Euro 7), jejíž dodržování je spojeno s velmi vysokými vývojovými náklady. V návaznosti na toto rozhodnutí tak například Fabia Combi nebude mít následníka. Naše závody v České republice budou přesto vytížené. Poptávka po našich vozech byla již předtím vyšší než jsou naše výrobní kapacity. Na urychlený přechod k elektromobilitě navíc reagujeme prostřednictvím vývoje dalších elektromobilů."

Diskuze

Tonda - 26.08.2021 14:53:55
Je to předzvěst konec Škody v ohrádce VW!!! Je velice dobře známo, že Škoda má brzy opustit Čínu a brzy díky našim politikům co nesmyslné napadli Rusy, že způsobili výbuchy těch muničáků vypakují Škodu z Ruska tím ztratí VW smysl jí držet ve svých rukou
Pepa - 24.08.2021 21:12:52
Blbá výmluva na emise, vždyť to jsou ty samý motory co se montují do ostatních modelů.Zkrátka musí se zničit konkurence modelům co se moc neprodávají v rámci VW!! A elektrovozítka to je cesta do pekel!!! Lidi vzpamatujte dřív než bude pozdě.

První test nové Škody Fabia 1.0 MPI Ambition: Zoufale líná, ale úžasně úsporná a nečekaně komfortní

Vyzkoušeli jsme nejlevnější provedení čtvrté generace aktuálně nejprodávanějšího nového českého auta
18.08.2021 19:01
|
93
Reklama

Porovnání Škody Fabia teď a před 10 lety: Rozdíl ceny základní verze vyrazí dech. Stejně tak výbavy

V létě 2011 se nová Škoda Fabia prodávala od 199 900 korun. Teď začíná o sto třicet tisíc korun výš
15.08.2021 08:30
|
16

První Škoda Fabia vznikala i jako kupé a kabriolet. Hrozilo, že se bude vyrábět v Mexiku

O konečnou podobu vozu soutěžili tři designeři. Čecha a Belgičana předčil Brazilec
16.05.2021 08:43
|
5

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
2

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
3
Reklama

Komplikace pro auta do zásuvky. Na trajekty v Řecku nepustí plně nabité elektromobily ani plug-iny

Podle nového nařízení řeckého ministerstva je maximální povolená úroveň nabití baterie 40 procent
30.05.2024 17:28
|
3

Škodovka výrazně zlevnila Enyaq. Verze s označením Tour stojí pod 900 tisíc Kč a má solidní výbavu

Elektromobil je vybaven baterií s kapacitou 55 kWh a slibuje dojezd 375 km
21.05.2024 10:02
|
3
Reklama
Autosalon TV