Reklama
Řidičův chleba

Dacia Jogger papírově pohořela v testech Euro NCAP. Měření ale zjevně nebylo objektivní

Pověst nárazových testů dostává trhliny. Komisaři hodnotili nový model podle úplně jiného typu auta
Zdroj: tiskový servis Euro NCAP

Dacia Jogger získala v posledním kole nárazových testů Euro NCAP jednu hvězdičku. Říci na základě tohoto výsledku, že rumunská novinka není bezpečná, je nejen ukvapený závěr, ale doslova hloupost. Jogger totiž žádným crash testem neprošel a výsledky byly v podstatě jen odhadnuty podle hodnot naměřených při zkouškách příbuzného, ale ne stejného Sandera.

Nic nového pod sluncem

V případě, že jste nezaregistrovali, co se stalo, jen připomínáme, že Euro NCAP v posledním kole zveřejnilo dost nelichotivý verdikt Dacie Jogger. Získala jen jednu hvězdičku. Asi bychom automobilku za normálních okolností nepochválili, jde však o natolik specifickou a nepochopitelnou situaci, že máme opravdu daleko k tomu, abychom konstruktéry firmy či koncernu Renault kritizovali.

U Euro NCAP ostatně nejde o žádnou novinku. Stačí se podívat například na osmou generaci Volkswagenu Golf a příbuznou čtvrtou generaci Škody Octavia. Německý hatchback i mladoboleslavský liftback stojí na modulární platformě MQB evo, jenže zároveň mají jiné základní rozměry a dokonce i rozvor náprav.

Golf i Octavia mají sice shodné konstrukční základy a pod kapotou plus-mínus totéž, logika předchozího příkladu zde však analogii nemá. Vektory sil při nárazu sice nejsou diametrálně jiné, ale na přepracované karoserii působí přece jen trochu jinak a dokazují to i crash testy z roku 2019. Můžete namítat, že Volkswagen byl ve všech oblastech lepší v zanedbatelných jednotkách procent, jenže podrobné výsledky zároveň ukazují, že zatímco Golf při bočním nárazu na sloup dopadl perfektně, čísla Octavie byla o dva stupně horší a skončila na hranici toho, co je považováno za bezpečné.
Reklama

Shoda jen zdánlivá

Samozřejmě je pravda, že Sandero i Jogger jsou auta postavená na platformě CMF-B LS, nepotřebujete však tabulky s technickými údaji, abyste pochopili, že mezi oběma daciemi jsou dost podstatné rozdíly. Jogger je po všech stránkách větší a robustnější auto. Má téměř o 300 (!) milimetrů delší rozvor, je o 459 milimetrů delší a má o 163 kilogramů vyšší hmotnost ve srovnání se stejně motorizovaným Sanderem. Ale podle Euro NCAP jsou ta auta, citujeme: „prakticky stejná“.

Zjednodušeně řečeno, svezete se Octavií 2.0 TDI a budete tvrdit, že víte, jak jezdí a funguje Škoda Kodiaq s dvoulitrovým dieselem, vždyť je také postavena na stejných základech.

Jogger v podstatě ani nedostal šanci ukázat své kvality. Komisaři Euro NCAP od stolu rozhodli, že budou vycházet z výsledků Dacie Sandero, až na to, že ta získala dvě hvězdičky a ne jednu. Jak je to možné? Docela jednoduše. Institut se totiž rozhodl, že imaginární crash test absolvovala sedmimístná verze Joggeru a ne pětisedadlová varianta, a protože ta ve třetí řadě nemá systém upozorňující na nezapnuté bezpečnostní pásy, jednu hvězdičku jí ještě vzali.
Zdroj: Tiskový servis Dacia

Pomýlené hodnocení

Institut Euro NCAP určitě zasluhuje uznání za důležité zvýšení bezpečnosti aut, měl by se ale vrátit ke svým kořenům a především přehodnotit váhu, kterou přikládá takovým detailům, jako jsou zmiňovaní různí asistenti, jejichž služby většina motoristů stejně nepoužívá, vypíná, či dokonce trvale deaktivuje.

Diskuze

Kateřina - 10.08.2022 12:28:16
Mám Sandero, měla jsem nehodu kdy mi pan nedal přednost, po přečtení článku o bezpečnosti sandera bych čekala, že při nejmenším budu *****, ale světe div se auto odvedlo práci na výbornou, výztuhy se ohly, ale vydrželi a já vyvázla v pořádku.
PICHAV - 15.05.2022 19:03:27
SAXANO OCI TI ZDOBI NEPROSTUPNE RASY !!! A VZADU PLAST VE VETRU TRHA I HISTORII TVOJI TRASY !!! UVNITR MAS KRASNY PUTL !!! BYLAS U TOHO KDYZ NIKITA NAPADL STALINUV KULT ??? RIKAS SI CAJKA CHTEL BYCH TE ALE ZADNE VDAVKY !!! JA JSEM SPIS NA KAVKY NETYKAVKY

Kamion v rychlosti pouhých 43 km/h sešrotoval octavii na placku. Crash-test ukázal, kde nezastavovat

Zastavit osobákem mezi kamiony je životu nebezpečné. Stačí málo a tragédie je na světě
02.02.2022 07:19
|
10
Reklama

Náraz v 50 km/h a z řidiče je protlak. Crash test ukazuje, co dokáže těžký náklad na palubě

Švýcarská laboratoř DTC vyzkoušela, co se stane, když běžná dodávka nabourá s 770 kg materiálu
23.08.2021 19:34
|
6

Řidič vs. technika: Euro NCAP otestoval úroveň jízdních asistentů u deseti aut. Tesla až šestá

Od Renaultu Clio až po Audi Q8. Které auto nabízí nejlepší kombinaci asistované jízdy a bezpečnosti?
06.10.2020 19:27
|
0

Kvíz pro znalce automobilové historie: Proč je volant kulatý a co znamená slovo šofér?

Některé samozřejmosti z dnešních aut mají původ, o kterém vědí jen znalci. Patříte mezi ně?
02.10.2022 08:57
|
0

Neřídím se předpisy, když nedávají smysl, říká v rozhovoru nový testman Autosalonu Pavel Liška

Známý herec přiznává, že si občas jede podle svého. Za klasického motorkáře se rozhodně nepovažuje
28.09.2022 09:01
|
4
Reklama

Yamaha začíná šlapat do čtyřkolek. Na českém trhu představila širokou modelovou paletu

Testovali jsme klasické pracovní čtyřkolky i pracovní SSV modely s volantem a ryzí závoďák
27.09.2022 10:55
|
3

Test motorky: Aprilia Tuono 660 Factory vás nezabije, ale posílí vaše dovednosti na silničním biku

Kříženec naháče a ryzí silnice zcela naplňuje pověst o vášnivém temperamentu italských žen
25.09.2022 19:21
|
0
Reklama
Autosalon TV