Reklama
Řidičův chleba

Auta se teď po ránu stávají ledovými jeskyněmi. Jak se do nich dostat a odjet, když to nejde

Přimrzlé dveře, zamrzlá nafta či zámky vyžadují citlivý přístup. Jinak naděláte víc škody než užitku
Zdroj: ADAC

Co může zamrznout, zamrzne. Asi tak nějak by se dala lapidárně shrnout problematika přimrzání veškerých kovů a gumiček, pakliže se k nim dostane patřičné množství vlhkosti. Extrémním případem je situace, kdy se vlivem změny povětrnostních podmínek (obleva a následný prudký mráz) doslova obalí ledem pod nedobytnou krustu. Obecně platí, že jestli chcete s námrazou něco dělat, je potřeba se dostat do auta a zapnout topení - nebo aspoň tehdy, pokud nepatříte mezi šťastné majitele vozidel s topením nezávislým. Pokud se ale nedají otevřít dveře, protože led přimrzne k těsněním, nebo zamrzne v zámku, boj s námrazou je těžší. Německý ADAC přináší pár tipů, jak se do auta přece jen dostat. Začněte tím, že zkusíte otevřít i jiné dveře.

Na zámek pomůže alkohol nebo oheň

Vzpomínám si, že když jsem byl malý, byl jednou takový mráz, že v naší Škodě 120 nešly dveře ani zabouchnout. Napříč vozem jsme je museli svázat špagáty a pak v -20 stupních vesele upalovat z hor. Takový extrém už to většinou nebývá, ale mrazy těchto dnů ukazují, že doba ledová umí motoristovi slušně zkomplikovat život. 

Pokud jde o klasické dveřní zámky, je nejlepším řešením rozmrazovač ve spreji. Stačí jej nastříkat do otvoru a je po problému. Nesmíte mít ale rozmrazovač odložený v přihrádce před spolujezdcem. K rozmrazení nicméně dobře poslouží i dezinfekční spreje na bázi alkoholu, které míváme v časech pandemie často u sebe. Pokud nemáte ani jedno, ani druhé, pomůže zapalovač, kterým opatrně nahřejete klíč, a pak se ho pokuste jemně vložit do zámku. Pozor! Ohřívejte pouze kovovou část klíče! 

Hrubá síla nepomůže - naopak

Při otevírání zamrzlých dveří platí jedno zásadní pravidlo: nikdy je neotvírejte silou, protože si utrhnete nebo aspoň poškodíte gumové těsnění! Potom nezbývá nic jiného než drahá výměna. A kdy vás asi tak dnes vezmou do servisu?

Namísto prudkého zatažení za dveře byste měli nejdřív zatlačit na jejich vnější stranu. S trochou zručnosti a štěstí se dá takto led uvolnit z mezer. Případně můžete jemně zabušit na panel dveří. Nejprve však prověřte, zda se nedají otevřít dveře spolujezdce. Pokud ano, máte to mnohem snazší. Pomůže klimatizace a můžete taky na zamrzlé dveře jemně zatlačit zevnitř. Nikdy ale nevyjíždějte se zamrzlými dveřmi řidiče - v případě nehody by se k vám nemusela dostat pomoc.

Na každý led platí horká voda. Chce to ale s citem

Je to starý, ale ověřený a účinný recept. Ohřejte vodu na přibližně 50 stupňů Celsia, a pak ji opatrně vlijte do štěrbin kolem rámu dveří. Nikdy však nepoužívejte vařící vodu, protože tím můžete poškodit lak vozu. Ohleduplní musíte být v tomto případě také k oknům. Horkou vodu nikdy nelijte na sklo! Teplotní šok může způsobit jeho prasknutí. Po otevření dveří je nutné těsnění osušit důkladně hadrem, aby na nich voda opět nepřimrzla.
Reklama

Nemilovaný bonus: zmrzlá nafta

Když už se vám podaří do ledové jeskyně, jakou se stalo vaše auto, probojovat a s úlevou zjistíte, že akumulátor dodává startéru dostatek "šťávy", může vás zradit ještě jedna věc - tedy pokud máte dieselový motor. Ano, zmrzlá nafta, to je prevít a některé vznětové motory jsou na tento problém zvláště citlivé, což je dáno především konstrukcí palivového vedení.

Když už nafta kvůli použití jejího nevhodného druhu (třeba jste ji natankovali ještě někdy na podzim) zamrzne, musíte počkat, až se oteplí nebo se vůz pokuste přestěhovat na teplejší místo - do garáže nebo třeba nad kanál odvětrání horkovzdušného potrubí.

Operativně může pomoci také fénování palivového filtru, tedy místa, kde nejčastěji dochází k "blokádě" palivového systému. Majitelé naftových voz k vysoků staršího roku výroby, mohou též zkusit přidat do nádrže "panáka" benzinu. U nových vozů se vzhledem k citlivosti vstřikovacích systémů přidání benzínu nedoporučuje, protože snižuje mazací schopnosti paliva.

Když už dojde k vyčerpání všech popsaných nenáročných řešení a auto pořád nejede, nezbude než nevhodnou motorovou naftu vypustit a natankovat tu správnou. V případě extrémních mrazů (pod -20 ° C) je navíc bezpečnější natankovat prémiovou motorovou naftu, jejíž kvalita je nastavena tak, aby zvládala i arktické teploty pod -40 ° C.

V zimě je rovněž dobré natankovat vždy plnou nádrž. Do palivového systému se totiž dostává voda kondenzací vzdušné vlhkosti, je tedy dobré mít v nádrži co nejméně vzduchu, který tento proces umožňuje. Vysrážené krystaly vody při teplotách nižších než 0 ° C jinak dokáží urychlit ucpání filtru. A ještě jedna věc - pokud se snad náhodou stane, že vám zmrzne i zimní nafta, teda ta třídy "F", můžete ji podobně jako jiné výrobky reklamovat u toho, kdo vám ji prodal. "Jednoduchost" takové operace si ale jistě umíte sami představit...
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Námrazu na skle auta nepolévejte vodou a neškrábejte kreditkami. Pomůže cibule nebo pěna na holení

Některé odmrazovací směsi by se měly používat pouze zvenčí. Uvnitř totiž mohou řidiče přiotrávit
11.02.2021 07:28
|
7
Reklama

Kalendářní zima sice ještě nepřišla, ta petrolejářská však už ano. Zimní nafta je alfou omegou

Od poloviny listopadu se u čerpacích stanic začíná prodávat takzvané zimní palivo
19.11.2020 09:28
|
16

Video: Hasiče u nehody drsně sestřelilo auto. Řidič nedobrzdil na námraze na letních gumách

Náraz byl tak silný, že hasičský speciál odhodil několik metrů daleko a zcela mu zničil zadní část
04.12.2019 18:15
|
7

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV