Reklama
Řidičův chleba

Námrazu na skle auta nepolévejte vodou a neškrábejte kreditkami. Pomůže cibule nebo pěna na holení

Některé odmrazovací směsi by se měly používat pouze zvenčí. Uvnitř totiž mohou řidiče přiotrávit
Zdroj: Škoda Auto

Po několika letech vtrhla i do Česka pořádná zima. Teploty klesají hluboko pod bod mrazu a sněhu je tolik, že bychom ho mohli vyvážet. Kromě radovánek pro ty nejmenší to s sebou ale nese řadu problémů pro motoristy. Jen ranní odjezd do práce se kvůli očištění auta od sněhu a námrazy může snadno o několik desítek minut protáhnout. Existuje ale pár tipů a rad, které tento čas mohou zkrátit na minimum. Stačí jen auto na mrazivou noc připravit, k čemuž překvapivě postačí třeba i cibule nebo třeba pěna na holení.

Rozmrazovač používejte jen venku

Začneme těmi serióznějšími postupy, kterak se zbavit námrazy na oknech. A to jak zvenku, tak uvnitř. Všichni známe klasické škrabky na okno, ale v ranním spěchu občas někteří škrabku vymění třeba za platební kartu. To je ale něco, co v žádném případě nemůžeme doporučit. Nejen, že karta může okno poškrábat, ale navíc je velmi snadné ji zlomit. A čekat pak týden nebo i déle na novou může být dost nepříjemné.

Místo škrabky může dobře posloužit rozmrazovač ve spreji. Prodává ho většina supermarketů a k dostání je i na čerpacích stanicích. Pamatujte ale, že není dobré jej používat na námrazu vnitřní strany oken, protože jeho výpary jsou toxické. Z vlastní zkušenosti můžeme doporučit kryt na čelní sklo. Buď je možné jej koupit, nebo místo něj použít deku. Nikdy ale nepožívejte papírový karton nebo noviny. Papír navlhne a k oknu snadno přimrzne.
Reklama

Babské rady

Co když ale nemáte rozmrazovač a nechce se vám škrábat? Stačí mít doma lahev od nějakého rozmrazovače a ocet. Ten totiž funguje stejně dobře. Ovšem pozor na správné dávkování, které je třetina vody a dvě třetiny octa. Spolehlivého výsledku dosáhnete i použitím dalších domácích směsí, jako je ocet s alkoholem v poměru 1:2 nebo líh s vodou v poměru 2:1. Ani tyto směsi ale nepoužívejte uvnitř auta. Mohly by udělat fleky na palubní desce.

A teď k té cibuli. Ta má fungovat jako prevence před námrazou, aby se buď neudělala vůbec, nebo jen v minimální míře. Stačí prý cibuli rozkrojit a potřít jí sklo. Složky obsažené v cibuli by měly námrazu odradit. Na zpětná zrcátka a prevenci proti jejich namrznutí dobře poslouží obyčejná igelitová taška, kterou večer dáte na zrcátka, zajistíte gumičkou a ráno jen sundáte. Ruku v ruce s mrazem a vlhkým počasím jde také mlžení oken. Tomu uvnitř pomůže, když na okna nanesete pěnu na holení a následně ji do sucha vytřete papírovými utěrkami. Mimochodem, tato finta dobře funguje i na koupelnová zrcadla. Vyzkoušeno!
Reklama

Co nikdy ne!

Výše už jsme zmínili, že na škrábání oken se rozhodně nehodí jakékoliv karty. Je ale dobré vědět, že zapomenout bychom měli o na používání teplé nebo dokonce horké vody. Při skokové změně teploty by totiž čelní okno mohlo velmi rychle prasknout. Voda má navíc při velmi nízkých teplotách tendenci rychle znovu mrznout, takže je její použití spíše kontraproduktivní.

Jakkoliv nechuť k jakékoliv ranní očistě skel u auta chápeme, rozhodně nemůžeme doporučit k tomu použít stěrače a ostřikovače. Nejen, že jde o zdlouhavý proces s nejistým výsledkem, ale navíc je takřka jisté, že se takovým použitím zničí gumičky stěračů. A protože nejde o úplně levnou záležitost, je lepší námrazu na okně zneškodnit jinak. Stejně tak je dobré si dát ještě před nastartováním pozor na to, aby páčka stěračů nebyla v zapnuté poloze. Stěrače by se pak ihned spustily a tedy i zničily.

Diskuze

Kokos - 11.02.2021 08:51:06
Kupte si rozmrazovač na okna za pár korun a za minutu jen oskrabete vyzkoušeno mnoho zim.
Honza V - 11.02.2021 15:30:42
Všchni mají plnou pusu bezpečnosti a ekologie ale aby vydali zákon o povině vyhřívaném předním skle, to nikoho nenapadne. Ekologie-většina řidičů nastartuje auto a jde ometat a škrábat přední sklo a vůz tak zbytečně vypouští škodliviny.

Zahřát se v zimě, to něco stojí. Ruce i nohy v teple zvýší spotřebu klidně o 2 litry na 100 km

Německý autoklub zkoumal, kolik "žere" vyhřívání sedadel, volantu, skel nebo celého interiéru
05.02.2021 06:23
|
3
Reklama

Zadek si v zimě zahřejete i u nového auta s cenou lehce nad čtvrt miliónu. Ruce v teple vyjdou dráž

Prozkoumali jsme, kolik stojí vyhřívání předních i zadních sedadel a také volantu
21.01.2021 19:49
|
3

V zimě do vyhřátého auta! Nezávislé topení se vyplatí objednat do výroby, dodatečná montáž je dražší

Našli jsme nejdostupnější nezávislá topení na českém trhu. Šetří zdraví posádky i motoru
30.12.2020 17:19
|
5

Vláda vyvolala velké zmatky. Ohlásila, že zavírá autoservisy, ale ukázalo se, že ne tak úplně

Autoservisy a prodejny náhradních dílů měly doposud výjimku z opatření. Ta už neplatí
27.02.2021 18:30
|
0

Řidič nebezpečně kličkoval na dálnici a nešlo ho předjet. Opilý ani zfetovaný ale nebyl

Výtečník jel jen padesátkou a rychle se za ním začala tvořit dlouhá kolona. Co se mu honilo hlavou?
26.02.2021 14:33
|
3
Reklama

Praha utratí ze podporu elektromobility 800 milionů. Auta se budou dobíjet z veřejného osvětlení

Hlavní město má v plánu do dvou let stovky takových lamp. Projekt se týká hlavně velkých sídlišť
25.02.2021 11:12
|
4

Za řízení pod vlivem alkoholu lze přijít o řidičák, i když vás chytí mimo auto. Stačí mít důkazy

Dokázat, že řidič řídil pod vlivem je jednodušší u náklaďáků. Tam pomůže tachograf
24.02.2021 16:41
|
3
Reklama
Autosalon TV