Reklama
Řidičův chleba

V zimě do vyhřátého auta! Nezávislé topení se vyplatí objednat do výroby, dodatečná montáž je dražší

Našli jsme nejdostupnější nezávislá topení na českém trhu. Šetří zdraví posádky i motoru
Zdroj: Škoda Auto

Znáte ten úmorný pocit, když ráno pospícháte do práce, přijdete k autu, a to je celé zamrzlé? Následně strávíte drahocenné minuty namáhavým a zeboucím škrábáním, nebo čekáním, než se celý interiér vytopí. Někteří nedočkavci berou škrabku a ve spěchu si vytvoří jen malý otvor na čelním skle, skrze který sledují provoz před nimi. Jenže tím ohrožují sebe i ostatní. Neexistuje snad jednodušší a současně rychlejší řešení? Odpověď zní: nezávislé topení.

Na způsob rychlovarné konvice

Smysl nezávislého topení je zcela jasný. Bez nutnosti nastartovat motor, který se zahřívá velmi dlouho a na volnoběh ještě déle, vyhřát kabinu a případně i motor samotný. Cenově nejdostupnější nezávislé topení pro auto je elektrické vyhřívání motoru v řádu tisícikorun. V zásadě jde o topnou spirálu, která se namontuje do bloku motoru, kde ohřívá chladicí kapalinu.

Další možnost představuje umístění topného elementu přímo do olejové vany. Zařízení je speciální zásuvkou napojeno na rozvod 220 V třeba v domě. Právě toto řešení a zásuvku v předním nárazníku má řada ojetin dovezených ze Skandinávie. Tam na podobné zásuvky narazíte běžně na parkovištích. Zařízení se spustí buď pomocí termostatu, nebo časových hodin. Doplnit lze i speciálním přímotopem, který se napevno umístí do kabiny a je vybaven bezpečnostními senzory proti přehřátí.

U obytných vozidel je potom typické použití LPG či propan-butanu. Zůstaneme-li ale u osobních automobilů zbydou nám už jen dvě možnosti - a to ty vůbec nejrozšířenější: horkovodní a horkovzdušné topení, která jsou v obou případech poháněna palivem, na něž vozidlo jezdí. Základ je vždy podobný, liší se dění okolo. Ve spalovací komoře se rozžhaví svíčka. Dmychadlo začne do prostoru vhánět vzduch, vstřikovač palivo. Poté se vzniklý mix zažehne či vznítí, čímž vzniká teplo.

V případě horkovzdušného topení je teplo odebíráno dalším větráčkem od rozehřátých žeber kondenzátoru přímo do interiéru. Přičemž u horkovodního je okolo spalovací komory prostor, jímž protéká chladicí kapalina. Tím vlastně uměle supluje rozehřátý motor, protože čerpadlo následně žene ohřátou kapalinu do celého okruhu včetně výměníku topení. Poté stačí, aby řídící jednotka sepnula ventilátory do exteriéru.
Reklama

Minimální spotřeba paliva

Horkovodní a horkovzdušná nezávislá topení srkají jen kapku paliva. „V závislosti na modelu spotřebují topné systémy během půlhodinového ohřevu přibližně 0,2 litru paliva. Obdobné množství paliva ale ohřátý motor ušetří, čímž dojde k vyrovnání spotřeby,“ uvedla Škoda Auto pro web Auto.cz.

V zimě teplo, v létě chlad

Nezávislé topení má  řadu výhod. Mezi ty nejznámější patří fakt, že vůz lze vyhřát z pohodlí domova stiskem jednoho tlačítka. Systému trvá v průměru 30 minut, než chladící kapalinu ohřeje, poté už řidič jen usedne za volant, do tepla a s čistým výhledem. Okamžitě může vyrazit. Nezávislé topení lze řídit buď skrze mobilní aplikaci, nebo dálkový ovladač až na několik stovek metrů daleko. Dříve se zařízení aktivovalo tlačítkem umístěným ve vozidle, takže řidič do mrazu stejně musel.

Už méně známou, ale tolik užitečnou funkcí nezávislého topení je inteligentní větrání v létě. Funguje to tak, že topení nasává vzduch zvenku do zaparkovaného vozidla, čímž ochlazuje jeho interiér. Zároveň brání nadměrnému zahřívání a velmi vysokým teplotám vně automobilu.

Nezávislé topení navíc ulehčuje motoru. Přestavte si, že jdete sportovat. Nejprve s nerozehřátým nerozcvičeným tělem, a poté s rozehřátým, protaženým. Samozřejmě to bude velký rozdíl. Zahřáté tělo už je připraveno podat 100% výkon, zatímco to studené nikoliv. Hrozí mu navíc všelijaká poranění. To samé platí i u pohonné jednotky. Díky předehřátému agregátu se rovněž sníží škodlivé emise, a to dokonce až o 50 % v případě motoru s vnitřním spalováním.

Prokazatelně nižší emise při startu

Benzínové vozidlo:
Přibližně o 21 % méně emisí uhlovodíků a oxidů dusíku.
Přibližně o 44 % méně emisí CO.

Naftové vozidlo:
Přibližně o 5 % méně emisí uhlovodíků a oxidů dusíku.
Přibližně o 30 % méně emisí CO.
Reklama

Vyplatí se nešetřit

Největší překážkou k pořízení nezávislého topení je pro mnohé stále cena, která není zrovna nejnižší. Zvyšuje ji hlavně fakt, že neexistuje zcela univerzální řešení. Zařízení je totiž nutné přizpůsobit uložení a elektronice daného motoru, příslušenství a modelu auta.

Nejlevněji aktuálně vyjde elektrický příhřev motoru a interiéru, jenž stojí i pod deset tisíc korun. Jak jsme však avizovali, jedná se o neúplné řešení. Automobilky navíc tento systém často nabízejí už ve standardní výbavě. Nejrozšířenější nezávislá topení, tedy horkovodní a horkovzdušná, seženete nejlaciněji pokud se tak rozhodnete již při zadávání objednávky. Při zadání před výrobou vozu stojí například 20 tisíc Kč, ale jeho dodatečná montáž se může vyšplhat až na 35 tisíc Kč.

Na druhou stranu jakmile zažádáte o doplnění automobilu o nezávislé topení ještě před zkonstruováním, můžete na něj čekat i několik měsíců, zatímco dodatečná instalace trvá maximálně tři dny. Ceny a doba montáže se bezpochyby liší podle modelu, výkonu topení a typu ovládání. Vychytat také můžete sezónní slevu.

Nezávislé topení jako volitelná výbava

Model vozu Cena nezávislého topení
Škoda Octavia (III) 25 900 Kč
Škoda Octavia (IV) 29 900 Kč
Škoda Superb 29 900 Kč
Škoda Kodiaq 29 900 Kč
Volkswagen Golf (VIII) 24 900 Kč
Volkswagen Tiguan 30 200 Kč
Volkswagen Passat 41 200 Kč
Volkswagen Arteon 42 800 Kč
Opel Astra 65 000 Kč
Ford Focus 31 900 Kč
Ford Mondeo 30 000 Kč
Ford Kuga 25 300 Kč
Reklama

Diskuze

Jura - 30.12.2020 20:04:06
Tak pokud je 6 000 víc jak 30 000 je fakt dodatečná montáž dražší.
PICHAV - 30.12.2020 19:55:42
JSEM PŘIHŘATEJ MNE JE TO FUK

S touto pěticí bazarových SUV přežijete zimu daleko snadněji a nesáhnete si ani hluboko do kapsy

Najít zajímavé a relativně spolehlivé SUV může být celkem oříšek, proto přinášíme 5 zaručených tipů
27.12.2020 12:25
|
2
Reklama

Při prodeji nebo koupi ojetiny nezapomeňte na povinné ručení. Bez něj hrozí sankce

Povinné ručení musí být sjednáno ke dni převodu, ani o den později. Jinak naskakují pokuty
26.12.2020 08:59
|
3
Reklama

Od porsche až po dacii: Tohle je náš výběr těch nejlepších novinek uplynulého roku

Vysoký výkon, sportovní jízda, ale i praktičnost nebo dostupná cena - naše kritéria jsou různorodá
23.12.2020 15:50
|
3

Nešidí stojany u čerpacích stanic? Proč je možné natankovat víc, než je kapacita nádrže

Zkušenosti řidičů s natankováním přes limit jsou celkem časté. Stížností řeší metrologický institut
18.12.2020 15:11
|
31

Řidiči se v zimě nevědomky dopouští závažného přestupku. Hrozí za něj dokonce i zákaz řízení

Policii podle vyjádření mluvčího neobměkčí ani výmluva na aktuální špatné počasí či kalamitu
05.12.2023 08:02
|
36

Subaru XV je ideálním rodinným autem na hory. Umí zabrat všemi čtyřmi a nabízí zimní kola zdarma

Zákazník má zároveň poslední možnost pořídit ho s atmosférickým benzinovým motorem. Potěší i výbavou
29.11.2023 15:37
|
2
Reklama

Za jízdu v novém pruhu se záhadným kosočtvercem hrozí vysoké pokuty. Řidiči mu nerozumí

Podle úřadů má zrychlit dopravu a snížit emise. Užít ho ale nemohou všichni. K čemu tedy slouží?
28.11.2023 13:29
|
27

Žádné drahé přípravky. Na zamlžená okna v autě stačí ponožka s kočkolitem nebo brambora

Existuje několik babských rad, jak bojovat s neustále se zamlžujícími okny. Tohle jsou ty nejlepší
24.11.2023 08:00
|
3
Reklama
Autosalon TV