Reklama
Ojetiny

Proklepli jsme tři SUV přibližně za čtvrt miliónu. Ta vyráběná v Česku jsou rizikovější než Japonec

Připravili jsme podrobné profily ojetých vozů Hyundai ix35, Mitsubishi ASX a Škoda Yeti

Škoda Yeti (2009 - 2017)

Zdroj: Škoda Auto

Když Škodovka v roce 2009 představila svého prvního zástupce třídy SUV na ženevském autosalonu, veřejnost byla zaskočena. Na poměry konzervativní automobilky novinka šokovala odvážným designem a celkový pojetím. Sesterský Tiguan sázel na decentnější vzhled, kdežto Yeti působil dojmem, že právě dorazil z oblasti věčného ledu. Na českém trhu slavil úspěch, celosvětově to až taková sláva nebyla. Ve svých nejlepších letech se Yeti dostal lehce nad sto tisíc prodaných kusů, což stačilo v celoplanetárním žebříčku SUV na pořadí mezi šedesátým a sedmdesátým místem. Proto také nástupce Karoq změnil jméno, design i filosofii. A prodává se lépe.
Reklama

Sněžný muž plný paradoxů

Interiér Yetiho jasně odkazuje na ostatní modely Škody Auto, přičemž u modelů s původní cenovkou téměř tři čtvrtě milionu korun nepotěší nevzhledné plastové výplně dveří podobné těm v nejlevnějších dobových fabiích. To samé platí i o mizerném výkonu audiosoustavy Blues.

Přední sedadla patří k menším, přesto umí nabídnout dostatek pohodlí. Po stránce ergonomie nelze mít závažnější připomínky. Na zadních sedadlech je prostoru akorát, sedáky jsou kratší a interiér celkově užší. Variabilita je však nadprůměrná. Pokud z vozu vyjmete prostřední sedadlo, můžete obě krajní sedadla posunout blíže k sobě a zaručit dvojici dospělých cestujících dostatek prostoru v ramenou. Prostřední sedadlo váží 11,4 kg, krajní pak 16,6 kg, takže manipulace s nimi není zrovna pro každého. Co ovšem Češi jen těžko snášeli, je na poměry mladoboleslavské automobilky menší velikost zavazadlového prostoru. Pohled do kufru tedy zapáleného chalupáře rozhodně nepotěší.

Po faceliftu v roce 2013 se stal nejviditelnější změnou nový tříramenný volant původem z Octavie. Kromě toho bylo možné si konečně přiobjednat parkovací kameru, zjednodušit si život bezklíčovým odemykáním nebo startováním KESSY. Objevily se nové Simply Clever prvky v podobě oboustranného koberce, vyjímatelné LED svítilny umístěné v zavazadelníku, držáku reflexní vesty pod sedadlem řidiče nebo odpadkový koš ve dveřích.

Výběr motoru je pořádná alchymie

Pod kapotu Yetiho se postupně nastěhovaly tři zážehové a čtyři vznětové pohonné jednotky.

Turbomotory 1.2 TSI a 1.4 TSI odvádějí dobrou službu pod kapotou Fabie či Rapidu. Pohánět Yetiho je pro ně za trest. I když seženete vůz s modifikovaným rozvodovým řetězem (odolnější řetězy Škoda montovala sériově od května 2015) nebudete nikdy plně spokojeni. Přestože dvanáctistovka TSI v menších modelech srší energií, tady se trápí. Tragické je to zejména na dálnicích. A spojení s 7° převodovkou DSG se stává rovnou továrnou na problémy (této převodovce se suchými spojkami se vyhněte). Čtrnáctistovka je na tom jízdně o něco lépe, ale i ta má své nedostatky, např. v podobě problémů s napínákem vodících lišt motoru. I to lze stejně jako u dvanáctistovky řešit poměrně levně přestavbou za modifikované díly. Řadu 1.4 TSI trápí vysoká spotřeba oleje, většinou se jedná o přetěžované vozy s oddalovanými výměnami oleje. Zázraky se nedějí ani se spotřebou paliva, ta je hodně závislá na jízdním stylu.

Lepší volbou není ani jízdně zajímavá osmnáctistovka TSI dodávaná výhradně s pohonem všech kol. Při větším kilometrovém proběhu se kupí trable. Bere olej a ani celková generálka z něj neudělá příjemného parťáka. Za vším stojí dvě výrobní vady, selhávající napínák rozvodů (do března 2013) a ultratenké pístní kroužky. Řešením je v prvním případě kompletní výměna rozvodů, zhruba za deset tisíc korun, v druhém pak zásah specialistů s obráběcími stroji a většími písty (platí pro motory vyrobené do října 2011). Pro udržení v kondici čtyřválec vyžaduje výměnu oleje každých 10 tisíc kilometrů, pravidelné kontroly napínáku a ještě k tomu tankování vysokooktanového benzínu s aditivy. Nic levného.

Pokud tedy toužíte po benzínovém agregátu, musíte hledat pohonné jednotky s řemenovými rozvody (1.2 TSI a 1.4 TSI), které Yeti dostal v rámci přechodu na novou emisní normu EURO6. Ty nepředstavují závažnější riziko a mají mnohem nižší reálnou spotřebu. Motor 1.2 TSI s výkonem 81 kW se hodí stále spíše na kratší cesty, ale například jednotka 1.4 TSI posílená na 110 kW už jede hezky a na přání by k dispozici i povedený šestistupňový automat DSG ve spojení s pohonem všech kol.

Od počátku výroby byl k dostání turbodiesel 2.0 TDI ve třech výkonnostních provedeních (81, 103 a 125 kW). Koncern na dvoulitru časem citelně zapracoval, přesto nikdy nebyl zcela bezproblémový a při vyšším kilometrovém nájezdu se potýká s nejrůznějšími problémy typickými pro naftové motory. Stejně jako u jiných dieselů i zde existuje zvýšené riziko potíží s filtrem pevných částic nebo čidlem výfukových plynů. Pozornost zaslouží také spojka nebo dvouhmotový setrvačník.

Bát se nemusíte nejslabší 81 kW verze dvoulitrového TDI. Na Yetiho bohatě stačí. Doporučujeme jej vzít ve spojení s pohonem všech kol (provedení s pohonem předních kol má totiž jen pětistupňovou menší převodovku a slabší spojku). Jinak verze 81 a 103 kW jsou stejné motory, lišící se pouze programem řídící jednotky. Silnější varianta s 125 kW má pak větší turbodmychadlo. Pokud však taháte přívěs nebo často jezdíte po městě, zkraťte interval výměny oleje v převodovce na 40 000 km / 2 roky. Výměnu oleje nezapomínejte provádět ani v mezinápravové spojce Haldex (ideálně po 60 000 km nebo třech letech).

Diesel 1.6 TDI i s jeho choulostivými vstřikovači nebudeme úplně rozmlouvat. Pamatujte ovšem na to, že v hranatém SUV s mizernou aerodynamikou žádné zázraky nepředvede. Na klidné jízdy mimo město postačí, ale dálniční jízdu lépe zvládají dvoulitrové diesely. 
Reklama

Spousta pro i proti

Přestože Yeti nemá v lásce rozbité silnice, celkově jezdí nadprůměrně dobře. Kompaktní SUV těží z nezávislého zavěšení zadních kol, přesto se tužší podvozek dokáže na nerovnostech rozskákat. Na hladkém povrchu jezdí ale znamenitě. Zvolenou stopu v zatáčkách drží příkladně, bryskně reaguje na náhlé změny směru a v případě potřeby zasáhne nevypínatelné ESP. Celkově nadprůměrné jízdní vlastnosti jsou vykoupeny poměrně tvrdým naladěním podvozku. Místo sedmnáctipalcových kol bychom doporučili o palec menší kola, která zajistí vyšší cestovní komfort.

Modernizace přinesla použití mezinápravové spojky Haldex páté generace, která rozděluje točivý moment na nápravy podle aktuální potřeby. Yeti se neztratí v lehčím terénu. Systémy EDS a XDS pak nahrazují závěry diferenciálů, nehrozí tedy bezmocné protáčení některého z kol. Při jízdě v terénu je dobrým pomocníkem asistent pro sjíždění svahů, který se aktivuje tlačítkem pod ovládacím panelem klimatizace. Špatné to není ani s řízením, které není přeposilované ani netečné a informuje dostatečně o dění pod předními koly. Mile dokáže překvapit dobře odstupňovaný brzdný účinek, který lze brzdovým pedálem ideálně dávkovat.

Vyvarujte sedmirychlostního DSG se suchými spojkami, které má omezenou životnost. Jakmile se z převodovky nebo Haldexu ozývá podivné drnčení, bručení či chrčení, ruce rychle pryč. Součastí koupě by měla být i podrobná prohlídka podvozku. S Yetim nemuselo být zacházeno v rukavičkách a výlet mimo asfalt mohl poškodit nápravnice či zavěšení kol převzaté z Octavie Scout. Samotná konstrukce podvozku je poměrně robustní a ani po větším kilometrovém proběhu se neobjevují výraznější vůle. Většinou si vystačíte s výměnou sady tlumičů, jelikož Yeti je vcelku citlivý na jejich stav.

Při zkušební jízdě by vůz neměl rozhodně plavat, pak je potřeba se zaměřit na stav zadních příčných ramen. Ty bývají u silně ojetých exemplářů opotřebené. Interiér vozu je odolný. Jediné co dokáže pozlobit je panoramatické střešní okno, u kterého občas zatuhne pojezd či se nadobro zasekne v polootevřené poloze. Doporučujeme oželet střešní okno nebo ověření jeho funkčnosti před koupí.

Jak kontroverzně Yeti působí (zejména před faceliftem), přesně takovou je ojetinou. Je plný protipólů. Svou slušnou praktičnost sráží malým zavazadelníkem. Vcelku spolehlivé vznětové motory deklasuje problémovými agregáty TSI. Odolným šestistupňovým převodovkám DSG dělají špatné jméno sedmistupňové DSG. A tak bychom mohli pokračovat.
Reklama

Hyundai ix35 (2009 - 2015)

Zdroj: Hyundai

Tucson, ix35, Tucson. Tak to šlo po sobě. Na Tucsona navázal v roce 2009 jeho nástupce v podobě modelu ix35. Jednalo se o revoluční změnu, díky které rodinné SUV dostalo zbrusu novou karoserii a moderní pojetí interiéru přiblížené vkusu evropských zákazníků. Od roku 2011 se model vyráběl na území ČR v Nošovicích.

Modernizace přinesla novou pohonnou jednotku v podobě zážehového dvoulitru, šestistupňovou samočinnou převodovku v kombinaci s dvoulitrovým dieselem CRDi, LED denní světla nebo možnost nastavení účinku posilovače řízení a některé nové prvky výbavy.

Novinkou se stal systém Flex Steer umožňující nastavovat úroveň účinku posilovače řízení ve třech jízdních režimech. Ve výbavě přibyl vyhřívaný volant, přední parkovací senzory nebo funkce pro stabilizaci přívěsu. Vylepšení doznal audiosystém spolu s navigačním systémem. Na přání bylo možné sáhnout po přístrojovém panelu Supervision s displejem TFT s uhlopříčkou 4,2 palce.
Reklama

Jízdním komfortem zaostává

V ix35 se sedí poměrně vysoko, což přináší velmi dobrý výhled směrem dopředu. Pasažéři si mohou užívat nadprůměrného pohodlí, jelikož kromě předních sedadel bylo možné například v oblíbené výbavě Trikolor dostat vyhřívaná zadní sedadla. Většina ovladačů je umístěna na správném místě, ovšem modré podsvícení přístrojů nemusí být každému po chuti.

Jízdní vlastnosti jsou průměrné a úroveň cestovního komfortu pokulhávala za konkurenty už při uvedení na trh. Hyundai se nejlépe jezdícím konkurentům vyrovnal u současného Tucsonu. Model ix35 má spíše tvrdé odpružení, podvozek působí nesladěným dojmem a na příčných nerovnostech má tendenci poskakovat. Celkově nemůžeme mluvit o harmonicky příjemné jízdě. Přestože vůz disponuje víceprvkovým zavěšením zadních kol, nedokáže se ix35 poskytovaným komfortem vyrovnat konkurentům.

Dlouhý seznam potenciálních závad

Při koupi se zaměřte na servisní historii. Přestože výrobce předepisuje měnit motorový olej po 30 000 km nebo jednom roce, doporučujeme interval výměny oleje zkrátit o třetinu. V případě pohonu všech kol se mění olej v mezinápravové spojce a zadním diferenciálu po 90 000 km. Stejnou porci kilometrů vydrží i olej v automatické převodovce. Včasnější výměnou (ideálně po 60 tisících km prodloužíte její životnost). Palivový filtr i chladící kapalinu měňte po šedesáti tisících, vzduchový filtr pak při poloviční porci.

Při zkušební jízdě si dejte pozor na chod benzínového motoru. Nerovnoměrný chod nebo kolísání tahu svědčí o karbonových usazeninách na ventilech. U dieselů si dejte pozor na hrubší nebo nevyvážený chod motoru či obtížnější starty, což značí opotřebované vstřikovače a znamená nemalou investici. Nadměrný hluk při akceleraci z nízkých otáček či vibrace při volnoběhu svědčí o končící životnosti dvouhmotového setrvačníku. Pozornost vyžaduje u dieselů filtr pevných částic, který se při častých jízdách po městě nestačí regenerovat.

Hyundai majitele ix35 svolával do servisu nejprve kvůli vadnému posilovači brzd (1.7 CRDi) a v roce 2014 kvůli vadně namontovanému předpínači bezpečnostních pásů. Z lehkých závad se objevují poruchy zámků nebo parkovacích čidel. Podvozek převzatý z modelu i30 pod větší zátěží trpí a jako první se ozývají spodní čepy a čepy řídicí tyče. Už při 100 000 km je nutné často měnit ložiska zadních kol. Pokud je ix35 vybavená tažným zařízením, dejte si pozor na prasklé pružiny či zničené tlumiče pérování. Koroze se už objevuje na podvozku, hranách kapoty, výfukové soustavě a na mechanizmu bubnové parkovací brzdy.
Reklama

Výběr motorů uspokojí všechny

Základní motorizace v podobě šestnáctistovky GDI byla vždy dostupná pouze s pohonem předních kol a patří při pravidelném servisu a výměně oleje po 15 tisících ke spolehlivým. Díky krátkému zpřevodování poskytuje překvapivou dynamiku. Moc se nehodí na dlouhé rychlé přesuny, přesto ji občas po dálnici protáhněte z důvodu hrozby tvorby karbonu v motoru.

Původní benzínový dvoulitr 2.0 D-CVVT jen s pětirychlostní převodovkou dostal při modernizaci nástupce v podobě dvoulitru GDI, který se mohl pochlubit dalším převodovým stupněm navíc a malinko lepší dynamikou. Dvoulitr se rychle zahřívá a běží tiše, ale celkově působí ospale. Výkon je potřeba z motoru dolovat, což se moc nehodí k charakteru vozu. Pomocí vysokých otáček docílíte svižnějšího projevu, ale i vyšší žíznivosti. Pro dvoulitr mluví jeho celková bezproblémovost.

Diesel 1.7 CRDi se dodával výhradně ve spojení s pohonem předních kol a představuje vznětový základ, který postačí klidnějším řidičům toužícím po šestilitrové spotřebě. V pohodě zvládá i dálniční stotřicítku, ve vyšších rychlostech je to již horší. Kromě běžných vznětových rizik se zatím neprojevily žádné závažnější potíže.

Vznětový dvoulitrový čtyřválec CRDi poskytuje dostatečnou dynamiku i ve spojení s pohonem všech kol. Dvoulitr se chlubí slušnou spolehlivostí (zajímavostí je osmilitrový objem motorového oleje) a ve spojení s manuální převodovkou i slušnou spotřebou paliva. U této motorizace je nutné počítat s vyššími kilometrovými proběhy a rychlejším opotřebením podvozkových dílů a převodovky. Oproti tomu například turbodmychadla běžně vydrží přes čtvrt milionu kilometrů.

Hrozbou jsou poruchy převodovek a brzy opotřebovaná spojka (výměna spojky vyjde na dvacet tisíc korun). Nutné je počítat s tím, že náhradní díly nejsou u Hyundai zrovna levné, např. za turbodmychadlo zaplatíte téměř dvacet pět tisíc. Ještě dražší je výměna dvouhmotovaného setrvačníku, na ni si připravte něco málo přes třicet tisíc korun. A aby toho nebylo málo, může u dieselu odejít vstřikovací čerpadlo, které v repasované podobě pořídíte za podobné peníze.
Reklama

Mitsubishi ASX (2010-2020)

Zdroj: Mitusbishi

Populární model sjíždel z výrobních linek déle než ostatní konkurenti. Koupí bazarového vozu tak získáte SUV, který dodnes nebylo nutné kompletně přepracovávat a stavět novou generaci. Japonská automobilka model ASX neustále vylepšovala a zdokonalovala.

Během dlouhého životního cyklu Mitsubishi nepřistoupilo k žádným zásadním technickým změnám, vždy se jednalo o lehké kosmetické úoravy, novou výbavu reagující na vývoj a přání zákazníků nebo pouhé vylepšení. Vždyť ani letošní na pohled zcela nové ASX není novou generací.

Model ASX na silnici nenadchne ani nikterak komfortně nesveze. Je to nudný dopravní prostředek, který je náchylný na boční vítr a který se příliš nehodí na delší cesty. Bolí z něj záda, v noci špatně svítí a je poměrně hlučné. To vše jsou negativa po všech stránkách průměrné vozu, který ovšem vyniká  maximální spolehlivostí (tedy v případě benzínového motoru, který si drží svou hodnotu).
Reklama

Držte se při zemi

Na pohon všech kol dosáhnete pouze s dieselem. Pokud nebydlíte vyloženě na horách, čtyřkolku v podstatě nepotřebujete. Varianty s poháněnou přední nápravou se není potřeba obávat, docela dobře jezdí a ještě navíc přináší několik bonusů – kromě lepší dynamiky se chlubí nižší spotřebou paliva, širším výběrem ojetin a možností benzínové šestnáctistovky MIVEC.

A právě to je jediný naprosto spolehlivý motor, který díky nepřímému vstřikování netrpí na častý neduh moderních agregátů s přímým vstřikem, a sice na tvorbu karbonových úsad na ventilech a pístech. Tedy za předpokladu, že budete dodržovat servisní plán a měnit olej nejpozději po roce nebo 15 000 km. Čtyřválec si vystačí s běžným servisem, každé dva roky je dobré vyměnit svíčky a pro jistotu tankovat lepší benzín, který snižuje negativní vliv biosložky v běžném neaditivovaném benzínu a udržuje sací kanály a ventily čisté. V podstatě jediné, co dokáže zřídka majitele šestnáctistovky potrápit, může být systém proměnného časování ventilů na straně sání, což se projevuje špatnými starty za studena. Příčinou problému je přesuvník, či přesněji problém s jeho mechanismem blokujícím jeho základní polohu. U většiny aut, kde se problém vyskytl, byl vyřešen během záruky.
Reklama

Dieselům se vyhněte

S diesely to pod kapotou ASX nikdy nebylo horké. Osmnáctistovka DI-D z vlastní produkce oslnila zajímavou technikou, ale jízdně byla zklamáním. Celohliníkový lehký agregát v nízkých otáčkách nejel a začal se projevovat až v těch vyšších. Po chuti cestujícím nemusí být také jeho jadrnější zvukový projev. Od koupě tohoto motoru odrazují zejména problémy s regenerací filtru pevných částic (ta probíhá dostřikem nafty za spalovací cyklus, čímž dochází k ředění oleje naftou a k nerovnoměrným regeneracím), extrémně drahé vstřikovače, složité vymezování ventilových vůlí, neobvykle řešené proměnné časování ventilů, stejně jako ostatní dieselové komponenty, které se v průběhu let zaručeně přihlásí o výměnu. Základní technika není špatná a mechanicky se jedná o solidní diesel, bohužel případné problémy odrazují i ty největší vznětové fanoušky.

Lepší situace panuje u šestnáctistovky HDI původem od koncernu PSA. Ta je menším zlem, přesto nikdy nedosáhne spolehlivosti benzínové jednotky. Stejně jako ve vozech PSA vyžaduje tento diesel doplňování aditiva pro regenerace DPF. Pokud šestnáctistovka dostane každých 15 000 km nový olej, měla by vydržet. Pozor ale na nešťastně řešený výpustní šroub motorového oleje, který nedovolí původní náplň zcela vypustit. Doporučujeme nechat olejovou vanu upravit. Zapomenout nesmíte na výměnu rozvodového řemene (ideálně po 120 000 km místo předepsaných 180 000 km).

Vznětová dva-dvojka DI-D spojená výhradně se samočinnou převodovkou překvapí údernou dynamikou, ale po servisní stránce svého majitele vůbec nepotěší. Dva-dvojka je prakticky zvětšenou verzí osmnáctistovky se všemi jejími riziky. Diesel zklame nešťastně vyřešeným emisním systémem, stejně jako nutností seřizovat vůli ventilů (pro tento úkon je nutné demontovat vstřikovače z hlavy válců). Případné opravy mohou být neúnosně drahé. Pokud tedy potřebujete SUV s automatem a čtyřkolkou, není ASX vhodným kandidátem.

Obávat se není potřeba pětistupňové manuální převodovky. Dobře je na tom i podvozek částečně vycházející z většího Outlanderu. ASX je příjemným společníkem, který ničím vyloženě nezaujme, s benzínovým srdcem ale bude sloužit spolehlivě.
Reklama
Reklama
Autosalon TV