Reklama
Nová auta

Prohlédli jsme si nový VW Multivan. Má sice naftu, ale Čechy chce lákat na hybrid

Ceny budou známé na podzim, první vozy se objeví v lednu. Auto je nižší, vejde se lépe do garáží

Volkswagen Multivan se v nové generaci proměnil téměř k nepoznání. To proto, že stojí na platformě MQB pro osobní auta. Stejnou používá třeba Volkswagen Golf nebo Škoda Octavia. Konstruktérům šlo o to, aby byl pohodlnější. Z hranaté dodávky se tak stává vyloženě osobní MPV. My jsme si ho prohlédli na stánku VW během autosalonu v Mnichově a zeptali se i na to, jaké mají Němci úmysly s tímto vozem na českém trhu.

Dobře schovaný

Volkswagen sice přivezl nový Multivan do Mnichova, ale poněkud nešikovně ho schoval. Abychom se k němu dostali, museli jsme překonat hned dvě kontroly. První při vstupu na stánek VW, kdy je potřeba opatřit si speciální kartu se jmenovkou. Druhá pod schody do patra, kde je vůz vystaven. Pokud nejste v doprovodu tuzemského zástupce, vstup přísně zakázán. Nám se to povedlo, ale zdá se, že běžní návštěvníci uvidí žhavou novinku jen z dálky. A to je bezesporu škoda.

Nový Multivan se totiž proměnil z utilitární krabice ve velké rodinné MPV. Odvážný design ho přibližuje k elektrickým vozům ID, které nyní automobilka postupně představuje. Je to patrné hlavně na zcela nové přídi s voštinovou maskou chladiče. Auto také dostalo dvojité A-sloupky, které jsou přímo typické pro kategorii MPV.

Vůz je mezigeneračně širší o 37 mm (celkových 1941 mm), delší o 69 mm (4973 mm), ale také nižší o 47 mm (1903 mm). Rozvor narostl o 124 mm a bude společný i pro delší verzi. Obě varianty přijdou na trh v podstatě ve stejnou dobu. Vnitřní prostor zůstal stejně rozměrný. Metr jsme neměli k dispozici, ale pocitově jde o velmi prostorné auto.

Úchvatná variablita

Mohli bychom se rozplývat nad novou masivní palubní deskou. Auto dostalo možnost volby digitálního přístrojového štítu místo klasických budíků i nejnovější zábavní systém. Je tu ale i velké množství odkládacích prostor (tři schránky), držáků na nápoje nebo na mobil s indukčním dobíjením. Multivan bude možné díky platformě MQB také vybavit paletou elektronických asistentů.

Mnohem důležitější je ale celková variabilita vnitřního prostoru. Vystavený vůz měl uspořádání 2 + 2 + 3. I zadní sedadla ale byla samostatná. Sedačky ve dvou zadních řadách jsou podélně posunutelné. Operace to je lehčí než v minulé generaci a sedadla také váží méně. Nepřišla přitom o možnost otáčení nebo o pohodlnou loketní opěrku. Novinkou je také vyhřívání. A to ve druhé i třetí řadě, kde chybí jen u prostředního sedadla.

Promyšlený je i kryt zavazadlového prostoru. V krátké verzi je sice jen obyčejný „dekl“, ale není ho nutné při větším nákladu rovnou nechávat doma. Díky západkám ho lze umístit do šikmé polohy. Masivní páté dveře jsou samozřejmě elektricky otevíratelné, stejně tak boční posuvné dveře, které velmi usnadní nastupování. Řidič vše ovládá od sebe. Zkrátka jde o pohodlné auto, ve kterém bychom si snadno představili dlouhou cestu na dovolenou.

V Česku v lednu

Multivan se bude prodávat s benzinovým, plug-in hybridním i dieselovým pohonem. Oproti našemu očekávání sází české zastoupení značky právě na hybrid, nikoliv na naftu. „Nejvíce Multivanů minulé generace se prodalo s nejvýkonnějším turbodieselem a s pohonem všech kol. Protože je hybrid nejvýkonnější motorizací, předpokládáme, že bude v Česku také nejoblíbenější,“ domnívá se mluvčí Volkswagenu užitkové vozy Lenka Vaňková.

Z novinky má přitom radost. „Řada lidí dlouho volala po změně, aby auto vypadalo jinak. Novinka se opravdu povedla. Navíc by měla být výrazně komfortnější než minulá generace. Mimochodem, komu by nové provedení Multivanu nevyhovovalo, bude mít stále možnost pořídit si minulou verzi. Obě se totiž budou prodávat souběžně,“ vysvětluje Vaňková. Se starým modelem by mohl být k mání i silnější diesel, novinka počítá s 2.0 TDI o výkonu jen 110 kW.

Ceny zatím známé nejsou. „Se zahájením předprodeje se počítá na přelomu října a listopadu. Tehdy zveřejníme ceny. První vozy se objeví v lednu 2022. Půjde nejprve o hybridní a benzinové motorizace. Dieselová ale bude k dispozici zhruba měsíc poté. Počítáme i s dlouhou variantou a později také s verzí s pohonem všech kol,“ vypočítává Vaňková.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Multivantastická dovolená. Jméno přesně vystihuje tohle auto a je dobře, že ho nástupce neukončí

Testovali jsme Volksvagen Multivan 6.1 2.0 TDI 150 kW 4MOTION DSG Highline
07.08.2021 09:04
|
2
Reklama

Volkswagen představil nový Multivan. Milovníci dosluhujících velkých MPV mohou jásat

Kultovní minivan opustil užitkové kořeny a nastoluje nová měřítka ve třídě
11.06.2021 19:18
|
2

Nový VW Multivan už nebude Transporterem v obleku. Platformou z golfu příznivce moc nepotěší

Wolfsburský koncern začíná odhalovat podobu nové generace oblíbeného autobusu pro rodiny
30.03.2021 07:59
|
5

Dacia si utahuje z předplatného vyhřívaných sedadel u BMW. Zákazníkům dá ohřívací láhev

Levná automobilka zaujala zajímavou reklamní kampaní. Termofor dá i těm, kteří už auto mají
28.01.2023 09:18
|
3

V Česku se prodalo už 200 vozů Rolls-Royce. Ty nové si majitelé vždy navrhnou sami

Pražské dealerství chystá investici do nového showroomu. Do Pařížské ulice se už ale nevrátí
26.01.2023 11:56
|
0
Reklama

Vyzyvatel oblíbených SUV je v Česku. Renault Austral sází na hybridní techniku a pohodlí

Vůz je v nabídce s manuální převodovkou i CVT. Nový full-hybrid přijde až letos na podzim
25.01.2023 17:31
|
1

Jozef Kabaň končí jako šéfdesignér Volkswagenu. Vedení se nelíbila jeho práce na elektromobilech

Kabaň podle zákulisních informací neměl dobré výsledky s projektem malého modelu ID. 2
21.01.2023 10:14
|
4
Reklama
Autosalon TV