Reklama
Testy

Multivantastická dovolená. Jméno přesně vystihuje tohle auto a je dobře, že ho nástupce neukončí

Testovali jsme Volksvagen Multivan 6.1 2.0 TDI 150 kW 4MOTION DSG Highline
Zdroj: Ondřej Běhal, Autosalon.tv

Existují auta, která svému jménu dělají spíše ostudu, nebo minimálně nenaplňují jeho očekávání. Dost často to platí především o autech se "Sportem" v názvu. Takový Volkswagen Golf Sportsvan byl sice skvělé auto, které ale bylo všechno, jen ne sportovní. Totéž platí třeba o kombíku Kia Ceed Sportswagon. Pravým opakem toho je Volkswagen Multivan. Jeho označení naprosto přesně vystihuje hlavní charakterový rys tohoto auta. Testovali jsem šestou generaci multifunkčního vozu po modernizaci, konkrétně Volkswagen Multivan 6.1 s nejsilnějším motorem 2.0 TDI 150 kW, pohonem všech kol 4MOTION, automatickou převodovkou DSG a v nejvyšší výbavě Highline se spoustou příplatkových prvků.

Zůstane další dva roky

Dobrá zpráva na začátek pro ty, kdo by si ho chtěli koupit a ještě na něj nenašetřili, nebo pro ty, co si ťukají na čelo a ptají se, proč testujeme výběhový model, který jeho nástupce brzy pošle na smetiště dějin. Volkswagen Multivan v testované specifikaci se totiž bude podle informací z českého zastoupení značky Volkswagen užitkové vozy paralelně vyrábět a prodávat s novou generací.

"Mělo by to být přibližně dva roky. Důvodem je mimo jiné i fakt, že u nového Multivanu naběhne verze s pohonem všech kol později," objasňuje Lenka Vaňková, PR a Marketing manažerka značky na českém trhu.

Druhou dobrou zprávou na začátek je fakt, že na výběhovou generaci jsou platné akční ceníky. Pokud to nebylo z kontextu jasné, zopakujeme, že se bude dodávat výhradně ve špičkovém provedení se silným naftovým motorem 2.0 TDI 150 kW, pohonem všech kol 4MOTION a automatickou převodovkou DSG. Základní provedení Comfortine stojí v akčním ceníku 1,45 miliónu, limitovaná edice PanAmericana 1,55 miliónu a testovaná nejvyšší verze Highline 1,65 miliónu. Původní cena zkoušené verze Highline přitom činila 1 963 805 korun, takže úspora není jen symbolická.

Mírně jetý může být výhra

Ale teď už k testu našeho krasavce nabušeného spoustou příplatkových prvků s původní cenou dle klasického ceníku 2 368 663 korun. Vyzkoušeli jsme ho tak, jak by ho asi používala každá aktivní rodina o prázdninách. Vyrazili jsme s ním na dvoutýdenní dovolenou směrem na jih k moři a zpět, ale nakonec jsme u moře zůstali jen dva dny a i díky Multivanu jsme si užívali každý den jiné aktivity podél nádherné cesty přes Alpy. Tipy z této cesty najdete v článku, na který odkazujeme pod tímto textovým polem.

Zajímavé je, že jsme původně tímto autem vůbec jet neměli. České zastoupení VW užitkové vozy pro nás na test připravilo úplně nového, ještě vyšperkovanějšího modrého krasavce, ale ukázalo se, že auto zcela vonící novotou nemusí být v případě Multivanu úplná výhra. Částečně kvůli mé nezkušenosti (Multivan jsem naposledy důkladně testoval někdy před patnácti lety) a částečně kvůli novotou zatuhlým mechanismům jsem nebyl schopen ani rozložit postel, a pak už ani posouvat některé prvky v kolejnicích. A tak jsem nakonec večer před odjezdem dal přednost už zajetému kusu, kde vše fungovalo hladce, a navíc měl jeho zajetý motor mnohem nižší spotřebu. Pokud tedy budete mít možnost pořídit si za výhodnou slevu mírně jetý Multivan s jasnou historií místo nového, může to být to nejlepší řešení. Sám bych to po téhle zkušenosti nejspíš udělal.

Minibus, náklaďák, nebo ložnice

Multivan jsme zvolili proto, že jsme nejeli podle úplně přesného plánu, ale posouvali jsme se podle toho, kde bylo právě hezké počasí. Ubytování jsme tak sháněli na poslední chvíli a počítali s tím, že několikrát budeme spát přímo v autě, což se také čtyři noci stalo. A nebyly to vůbec nepříjemné noci. Ve třech s manželkou a ani ne dvouletou dcerkou jsme se na letišti vytvořeném ze sklopených sedadel a matrace z originálního příslušenství vyspali lépe než v některých penziónech.

Pokud tohle chcete praktikovat a táhnete s sebou jako my milión věcí, připravte se na to, že budete muset půlku věcí z auta před předěláním na ložnici a zpět vyndat z auta a přeskládat. Už proto, že při rozkládání postele lze mít některá zavazadla v kufru i uvnitř v autě jen do určité výšky, aby nezablokovala mechanismus rozevírajícího se trojsedadla.

V našem případě to nebyl problém, protože nám kromě několika přejezdů díky strategii "jedeme za sluncem" nikde nepršelo, ale v mokru bychom to rozhodně dělat nechtěli.

Matrace při našem testu neseděla nejen na rozkládací trojlavici, ale i na dvou samostatných sedadlech s opěradly přiklopenými k sedáku. Z příplatkové výbavy se dá objednat do kolejnic v kufru ještě takzvaný Multiflexboard, tedy takové prodloužení postele. Ale to jsme nechali stejně jako stolek do interiéru doma, protože by nám obě tyto věci výrazně omezily množství zavazadel. I bez Multiflexboardu se nám spalo parádně a postel se nepropadala. Mimo jiné proto, že jsme ji podložili množstvím tašek.

Obrovskou výhodou Multivanu je jeho variabilita - a to i z hlediska uspořádání vnitřního prostoru. Nikde není psáno, že ostatním bude vyhovovat námi testovaná specifikace uspořádání míst 2+2+3. Každý si díky kolejnicovému systému a možnostem otáčení samostatných vyjímatelných sedadel proti směru jízdy může vytvořit takový interiér, jaký mu vyhovuje. Vyjmout se dá samozřejmě i rozkládací trojlavice, ale to už vyžaduje vzpěračský tým. Ono i vyjmout samostatnou sedačku chce celého chlapa. Další informace k variabilitě interiéru Multivanu 6.1 najdete v popiskách u fotogalerie pod tímto textem.

Neuvěřitelná spotřeba

Multivan jsem vždycky rád řídil a "šest jednička" je v tomto ohledu vymazlená k dokonalosti. Řidič se během prvních několika kilometrů za volantem zabydlí tak, že přesně ví, kde se co nachází. K pohodě za volantem přispívá i posez vysoký jako v největších SUV a zároveň skvělý výhled všemi směry. Bojíte se, že byste takovou krabici nezvládli řídit? Opak je pravdou, i moje žena coby řidička začátečnice byla překvapená, jak je to neuvěřitelně snadné a příjemné. Stovky kilometrů se tady polykají jako po másle.

K dispozici jsem měl i spoustu asistentů, ale ne všechny jsem využíval. Tradičně mě štval pomatený hlídač únavy, a ještě více pípající systém udržování pruhu, kterému se pořád nezdála moje poloha a budil mi dítě. Tak jsem ho vypnul a byl pokoj.

To je ale asi jediná výtka k jízdě s testovaným multivanem. Naftový motor 2.0 TDI, který měl v testovaném autě ještě o něco nižší výkon než varianty v aktuálním ceníku (146 místo 150 kW) byl i pro plně naložené auto dostatečně silný a dynamický. Zrychlení z místa na stovku lehce nad deset vteřin a maximální rychlost 198 km/h, to nejsou čísla, za která by se styděl i kombík, natož obří MPV odvozené od dodávky.

A nejde jen o čísla. Neměl jsem problém s Multivanem rychle a hbitě předjíždět, což se na alpských silničkách dělo až nečekaně často. Na rozdíl od mnoha osobáků byl totiž testovaný multivan i díky pohonu všech kol hodně silný v kramflecích i na kluzkých serpentinách. Chování Multivanu 4MOTION při průjezdech zatáček pod plynem bylo až obdivuhodně sebevědomé a na velikost vozu i nečekaně hbité.

Ještě důležitější byl ale samozřejmě na podobné cestě komfort odpružení, který si opět nezadá z klasickými osobními auty a téměř nepřipomíná dodávku. Zdárně mu v tomto ohledu sekundoval i příjemně utlumený naftový motor. Dokonce ani aerodynamika není tak zlá, jak by řidič u takové krabice čekal, takže utrpením nejsou ani bleskurychlé dálniční přesuny.

A chvála pokračuje i ohledně spolupráce sedmistupňové automatické převodovky DSG s motorem. U málokterého koncernového auta tyto dva elementy spolupracovaly tak příkladně. Ani při rozjíždění z místa jsem nezaznamenal typickou prodlevu, hladce a logicky řadila dvouspojková převodovka i ve všech ostatních režimech.

Zlatým hřebem ale byla spotřeba auta. Vzhledem k tomu, jak naložený multivan byl, v jak členitém terénu a jakým způsobem jsem ho využíval, je výsledná kombinovaná spotřeba 9,2 litru naprosto snovou hodnotou. I při krátkých okružních cestách po Alpách se spotřeba málokdy dostala před 10 l/100 km. Od té doby jsem testoval několik SUV s pohonem všech kol, naftovým motorem a automatem a žádné se tomuto číslu nepřiblížilo.

Po návratu z dovolené jsem auto otestoval ještě prázdné při ustálené rychlosti 90 km/h. Motor v tu chvíli na sedmičku točí 1600 otáček a palubní počítač ukázal spotřebu 6,3 l nafty na 100 km. Při 130 km/h stoupají otáčky na 2350/min. a spotřeba na 9,3 l/100 km.

Nemít doma každý týden jiné auto kvůli testování, okamžitě bych po téměř třítýdenní zkušenosti začal na Multivan šetřit. Díky jeho multifunkčnosti to bude vysněný vůz nejen mnoha aktivních či větších rodin, ale také majitelů ubytovacích zařízení a dalších podnikatelů. Jen ta cena... Ale obávám se, že klesat už nebude a podobně praktického, univerzálního a cenově dostupného elektromobilu se jen tak nedočkáme. A bohužel podobně vymazlený nemusí být ani jeho již odtajněný nástupce na platformě Golfu.

Diskuze

Mirek - 22.08.2021 19:30:54
No je znát, že jste nejezdil na dovolenou s Multivanem T4 111kW k moři. Dodo T6 je tragedie. Pokud Vám zhasne vnitřní světlo v kabině musite otevřít dveře nebo kličkem probudit jednotku. Spotŕeba je 1 vice u T6. Naprosto nedostatečný výkon klima …..
Jarmil - 07.08.2021 19:05:54
Taková předražená Š 1203 z NSR. .... Pořízení předraženého multivanu je prostě nesmysl.

Hyundai ukázal MPV nové generace. Má rozměry Multivanu či třídy V, není to však dodávka

Nový Hyundai Staria připomíná kosmickou loď. Korejci stvořili dodávku "naruby"
25.03.2021 18:23
|
0
Reklama

Test nového Volkswagenu Caddy Cargo 2.0 TDI 90 kW: Zkřížili Golf s Transporterem

Nová malá dodávka skvěle jezdí, hodně pobere a skvěle vypadá. Zamrzí vyšší cena a klima na displeji
09.02.2021 21:14
|
1

Transporter, Caravelle, Multivan, nebo California? Zde je návod, jak poznat verze víceúčelového VW

Vyzkoušeli jsme kompletní čtveřici podob legendárního užitkového modelu T v současné verzi 6.1
04.11.2020 19:02
|
0

Mitsubishi chystá s pomocí Renaultu velký návrat na evropský i český trh. Pickup L200 však končí

Nový Colt dorazí v říjnu, půjde o přebrandované Clio. ASX alias Captur se začne prodávat v březnu
31.01.2023 09:54
|
1

Test Alpine A110 R: Francouzi postavili skvělé auto na okruh. Radikální kupé smí i na silnice

Čtvrtá varianta dvoumístného sporťáku je prošpikovaná karbonem. Váží jen 1082 kilo
30.01.2023 13:51
|
0
Reklama

Srovnávací test všech nových 4x4 škodovek na sněhu a ledu dopadl nečekaně. Zvítězil nejstarší vůz

Auta se spalovacími motory rozdrtila elektromobily. Až na jednu výjimku
27.01.2023 18:00
|
12

Krize, nekrize, Češi kupují od BMW hlavně ty nejdražší vozy. Loňským prodejům dominuje opulentní X5

Letos vyprodané je nejen BMW M3 Touring, podobně je na tom i elektrická i4 nebo plug-in hybrid XM
24.01.2023 18:15
|
0
Reklama
Autosalon TV