Reklama
Nová auta

Nový Ford Explorer má pod plynem dynamit. Odstěhoval by přitom menší město

Hybrid s výkonem 476 koní je skvělé auto, které moc nežere a spoustu uveze ve velkém stylu
Zdroj: Ford

Ač to tak nemusí vypadat, Ford Explorer není na českém trhu úplně nové jméno. Druhá generace tohoto tradičního amerického modelu se u nás už v 90. letech prodávala, takže když někde zahlédnete konzervativně tvarované SUV s espézetetkou například AHL 19-53, pravděpodobně půjde o původní "české auto."

Aktuální šestá generace, se kterou jsme se svezli u našich severních sousedů, je diametrálně jiným autem. Větším, hezčím a brutálně silným. Nejen my jsme po dvoudenním seznámení došli k názoru, že vedle Mustangu jde o zdaleka nejlepší ford posledních deseti let.     

Originál k pohledání

Sednout si na zadek z pětimetrového amerického SUV? Inu i to se občas může stát. Nic zvláštního jsme od Exploreru neočekávali, o to příjemnější dojmy jsme si však z mezinárodní prezentace odvezli. Jak je to možné? V době, kdy se hojně hovoří o krizi firmy s modrým oválem a potažmo celého autoprůmyslu, je Explorer šesté generace zjevením z jiné planety.

Důvod je nasnadě. Sedmimístné SUV je totiž primárně autem pro americký a čínský trh a v obou rozhodujících světových ekonomikách se také vyrábí. V ceníku evropské prodejní sítě Fordu je tedy Explorer vedle Mustangu jakousi pomyslnou třešinkou na dortu, která může jen příjemně překvapit. Ostatně, právě sportovní plnokrevník už několik let dokazuje, že to rozhodně není nemožné - na silnicích je mustangů vidět potěšitelné množství. Také velké esúvéčko má rozhodně co nabídnout. 

Úderná mechanizace

Vynechme delší subjektivní hodnocení designu, který svou zámořskou impozantností nemusí sednout všem. Vedle uhlazených křivek Audi Q7 či Range Roveru však může Explorer působit sympaticky "jinak." Ne ale tolik, aby nebyl akceptovatelný pro evropské zákazníky - naopak máme dojem, že se Ford do vkusu obyvatel Starého kontinentu docela trefil.

V podobném duchu můžeme hovořit i o interiéru. Když se usadíte za volantem a mrknete do vnitřního zpětného zrcátka, řeknete si jen "wow!", tohle auto je opravdu dlouhé. Tento dojem ještě zbytní v momentě, když nastartujete a bezhlučně, protože elektricky, se chystáte opustit parkoviště dimenzované na auta evropských proporcí.

Jakmile jsme se dostali na volnou silnici, bylo rázem všechno v pořádku. Explorer má nad očekávání hbité i relativně citlivé řízení a především drtivou sílu pod kapotou, kterou je hotov servírovat prakticky od volnoběhu. V Evropě jedině prodávaná verze Plug-in Hybrid kombinuje zážehový motor 3.0 EcoBoost V6 s elektromotorem, generátorem a 13,6kWh lithium-ion trakčním akumulátorem, který se nabíjí z vnějšího zdroje, nebo rekuperací během jízdy. S výkonem 336 kW/457 koní a točivým momentem 825 Nm je Explorer zdaleka nejvýkonnějším hybridním fordem. Taková porce výkonu už prostě musí být znát.

Jede lehčeji, než vypadá

Až surrealistický pocit přináší zrychlování na plný plyn, při kterém je člověk součástí obří hmoty, která silou svého pohonu přece jen překoná tíhu zemské přitažlivosti a vystřelí mnohem více než dvoutunový kolos drtivě vpřed. To vše za hutného a přece vkusného řevu třílitru, který zní spíš jako osmiválec. Po většinu času nepotřebuje ke svižné jízdě víc než 2000 otáček, ale když na to ve sportovní režimu šlápnete, dlouhé a široké SUV vystřelí vpřed zcela dominantně. 

Pravda, ne vždy mu v tom optimálně sekunduje desetistupňový automat, který se občas tváří, že neumí ani do pěti počítat, zkrátka, když se chcete je rozjet, je zejména v automatickém módu hybridního systému zbytečně přemýšlivý. Jízdních režimů ostatně Explorer nabízí přehršel. Způsob využívání elektřiny uložené v akumulátoru může řidič ovlivnit volbami EV Auto (automaticky), EV  (elektrický režim až do vybití akumulátoru), EV later (vůz šetří elektřinu v akumulátoru na pozdější dobu) a charging EV (průběžné nabíjení).

Kromě toho jsou u této permanentní čtyřkolky s jasnou preferencí zadního pohonu tradičně k mání volby pro tahání přívěsu (do 2500 kg), pro jízdu mimo zpevněný povrch nebo pro sportovní svezení. Ano, čtete dobře, tento vůz délky a šířky (2,3 m!) menší plachetnice překvapivě dobře jezdí nejen rovně. V zatáčkách se sice laškovně sklouzne (ještě aby ne s tou tonáží!), ale člověk nemá pocit, že by věci neměl pod kontrolou, naopak si lze tento bizarní powerslide celkem užít.

Podvozek sdílený s Lincolnem Aviator je přitom na výlučně dodvaných 20" kolech nesmírně komfortní a to i v lehčím terénu - do toho těžšího se vzhledem k proporcím Explorer tak úplně nehodí. Všechno toto opojné cestování nebude řidiče na benzinu stát žádnou dramatickou sumu, neboť se i při svižném stylu jízdy bohatě vejde do devíti litrů benzinu.

Čistě na elektřinu ujede 40 kilometrů s tím, že systém si vždy ponechává 30 % rezervu pro podporu klasického ježdění. K plnému nabití trakčního akumulátoru z vnějšího zdroje pod napětím 230 V postačuje méně než 5 hodin a 50 minut. Nástěnná nabíječka Ford Connected Wallbox nebo veřejná nabíjecí stanice ze sítě FordPass Charging Network zkrátí dobu nabíjení na méně než 4 hodiny 15 minut.  
Reklama

Salonní vůz

O vnitřní prostornosti Exploreru už byla řeč. Vpředu je místa habaděj, ve třech polohách posuvná sedadla druhé řady také neskrblí a s trochou nadhledu se dospělý sveze i na zadní "dvojce." Pro všechny sedadla nicméně platí, že rozměrově by snesla nějaký ten centimetr navíc ve všech směrech. Sklopením sedadel ve druhé a třetí řadě lze získat zavazadlový prostor o objemu až 2274 litrů. Sedadla ve třetí řadě se přitom ovládají elektricky. Úhrnný objem odkládacích prostor v kabině dosahuje 123 litrů.

Ztvárnění přístrojové desky i ovládacích prvků vypadá velmi podařeně a výbavy je tu vskutku přehršel - jen masážní funkce předních sedadel má asi šest různých módů. Středobodem všeho dění jsou dva velké displeje, jejichž software by snesl rychlejší tempo, logika ovládání je ale v zásadě v pořádku a nervy příliš netrpí. Zpracování je na americký vůz na velmi dobré úrovni, což se týká i použitých materiálů, jakkoliv si někteří audináři mohou možná přece jen myslet něco jiného.

O něco honosněji vypadá zvenku i uvnitř výbava Platinum, základní ST Line má však větší švih a zejména kombinace červeného laku s černými koly a čtyřmi výfukovými koncovkami jí vyloženě sekne, nehledě na tužší, leč nikoliv méně pohodlný podvozek.
Reklama

Není bez šance

Nemáte rádi arogantní image německé prémiové trojky, Volvo se čtyřválcem se vám zdá méněcenné, Range Rover přeceňovaný a Lexus příliš exotický? Pak zaskočte začátkem října k Fordu, tehdy už by měl být v aurosalonech k vidění, k objednání už je dnes.

Explorer je rozhodně alternativou luxusního SUV, která stojí za vyzkoušení. Podobně jako Mustang je to originál každým coulem. Základní cena (verze ST Line) činí 2 010 900 Kč, což ji staví do roviny s plug-in-hybridními konkurenty (Audi Q7 55 TFSI e: 2 007 900 Kč, BMW X5 xDrive45e: 2 028 000 Kč, Volvo XC90 T8: 2 009 600 Kč), které ovšem umí notně prodražit větší množství příplatků, Explorer má vše víceméně all-inclusive.

Podrobné porovnání Fordu Explorer 3.0 V6 EcoBost Hybrid AWD ST-line s Audi Q7 55 TFSI e a BMW X5 xDrive 45e naleznete pod tímto odkazem ZDE. Zelený puntík vždy znamená, který z konkurentů je v daném srovnání nejlepší a červenný značí nejhoršího. Zároveň se v tomto porovnání dozvíte technické parametry a výbavu nového Fordu Explorer.

Diskuze

Tom - 19.03.2021 14:17:35
takže nějaké mínusy jsou? :)
Hasan - 18.03.2021 15:21:22
@Jan, @Tom světla jsou adaptivní, umí vysvítit protijedoucí a vpředu jedoucí auta, osvítit chodník v obci apod. Nezaznamenal jsem žádný problém s výhledem v noci ani ve dne :) Já jsem zkrátka spokojen.

Do Škody Octavia se vrací atmosférická šestnáctistovka i známé 1.4 TSI. Ne však u nás

Ruské emisní normy hravě "podlezou" i starší a levnější motorizace. Hybridy ani elektřinu není třeba
27.08.2020 13:54
|
3
Reklama

Test Volva XC40 T5 Recharge: Tohle je nejzábavnější plug-in hybridní SUV. Odrazuje vysoká cena

Nejvýkonnější varianta kompaktního SUV švédské značky se prodává od 1,227 miliónu korun
26.08.2020 12:35
|
0

Nový Land Rover Defender není jen další leštěnka pro rozmazlené manželky, ale tvrdý teréňák

Anglický off-road obsadil Ameriku. Místo domorodců mu stál v cestě terén
06.08.2020 11:40
|
2

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV