Reklama
Testy

Audi A4 35 TDI nadchlo v testu sportovním podvozkem. Bavilo v každé zatáčce, nechutnal mu jen sníh

Vyzkoušeli jsme Audi A4 sedan po faceliftu s naftovým motorem 2.0 TDI/120 kW a pohonem předních kol

Design

Nová vizáž

Design Audi A4 se po modernizaci výrazně nezměnil. Přední část dostala jinak tvarovaný nárazník a mřížku chladiče. Rozdíly jsou i u světlometů, které dostaly pro nové modely automobilky charakteristický dělený proužek denního svícení. 

Zadní část zůstala tvarově stejná. Na první pohled si všimnete pouze předělaných zadních světel, které disponují dynamickými blinkry a také kopírují image nových modelů Audi.

Celkově se vzhled Audi A4 po faceliftu moc nezměnil. Proč by se také mělo měnit něco, co funguje. Sice nepoutá ohromené pohledy kolemjdoucích jako bratrský model S4, ale stále jde o velmi vzhledný vůz. Je spíše decentní než křiklavý, díky tomu se skvěle hodí jako manažerské auto a plní tak svoje poslání.

Pod tímto textem naleznete srovnání Audi A4 před a po modernizaci.
Reklama

Interiér

Zdroj: Robin Běhal

Začneme materiály použitými uvnitř auta. I když se nejednalo o vrcholnou výbavu, našli jsme zde luxus typu kůže nebo hliníku. Vše krásně lícovalo a ani při přejezdu nerovností nic nevrzalo. Volant byl prošívaný a potažený kůží, skvěle se držel a měl příjemnou tloušťku věnce. 

Rozmístění tlačítek jak na volantu, tak na středovém panelu bylo intuitivní a už po pár minutách strávených za volantem Audi A4 jsem věděl, kde a co zmáčknout. Je to především díky podobnému umístění ovládacích prvků jako u všech ostatních značek spadajících pod koncern Volkswagen. 

Výtku mám k nešikovnému ovládání většiny úkonů přes velký 10,1palcový displej. Za jízdy po horší silnici je skoro nemožné se trefit na požadované místo. Mnohem šikovnější řešení ovládání infotainmentu má například konkurenční BMW nebo Mercedes-Benz, které tento problém řeší pomocí ovládacího kolečka nebo touchpadu. 

Další problém nastává ohledně příplatkové výbavy. Skoro za všechno, co vidíte na obrázcích, se totiž připlácí a to nemalé částky. Například za středovou opěrku nebo odkládací prostory zaplatíte přes pět tisíc korun, nemluvě o obyčejných parkovacích senzorech, za které připlatíte přes dvacet tisíc korun. Tohle Audi proti konkurenci sráží a myslím, že to může některé zájemce od nákupu odradit.
Reklama

Výbavy

Výbava s motorem 35 TDI Cena bez příplatkové výbavy
Limuzína 1 051 900 Kč
Limuzína Advanced 1 084 900 Kč
Limuzína S-line 1 133 900 Kč
Zdroj: Audi

Jízdní vlastnosti

Zdroj: Robin Běhal

A4 mě svým podvozkem opravdu překvapilo. Ze začátku jsem k němu byl přitom kritický, protože na město je příplatkový sportovní podvozek Audi možná až moc tuhý.

Můj názor se začal měnit, když jsem vjel do první zatáčky. Oči se mi rozzářily radostí. Očekával jsem nedotáčivost, tažkopádnost a zběsilé pískání gum. Nic z toho ale nepřišlo. Naopak jsem ucítil neskutečnou lehkost. jistotu a stabilitu, kterou jsem s předním náhonem dlouho nezažil. Z táhlých zatáček se staly horské serpentiny a na sebe rychle navazující prudké zatáčky. Povrch vozovky byl mokrý, ale audi stále drželo jako přilepené. Nevěřil jsem smyslům, z reálně docela těžkého sedanu se v zákrutách pocitově stal lehký a hbitý hatchback. 

Tuhý sportovní podvozek dával veškeré informace o tom, co se děje pod koly, ale zároveň větší nerovnosti s přehledem utlumil. Celkové chování připomínalo spíše sporťák než luxusní manažerský sedan. Díky tomuhle podvozku vůz ukázal úplně jinou tvář, než jsem očekával. Zprvu jsem se bál, že to bude další nudný neohrabaný sedan pro staré pány, ale vyklubal se z něj hravý vůz vhodný pro mladé, které baví řídit a nejezdit jen rovně po dálnicích. 

Samozřejmě má podvozek i malé nevýhody, například zmiňované tužší odpružení, které ve městě není příliš komfortní. Dále je tu problém s protiprokluzovým systémem, který nejde úplně vypnout, ale pouze omezit, to zhoršovalo rozjíždění do kopce na sněhu, kdy jsme postrádali potřebné protočení kol. 
Reklama

Motor a převodovka

Pod kapotou dřímá čtyřválcový dvoulitrový dieselový motor s označením 35 TDI, který dává dostatečný výkon 120 kW (163 koní). Motor sice není žádný dravec, ale na předjíždění nebo svižnější tempo je dostačující. Subjektivně se zdá, že je pod kapotou mnohem větší stádo koní.  Jeho největší předností je spotřeba, která se v kombinovaném provozu ustálila na hodnotě 5,8 l/100 km. Mimoměstské úseky jsme jezdili hluboko pod pět litrů.

Jediný problém s tímto motorem je, že charakterem úplně nezapadá ke sportovnímu podvozku. Celkově je turbodiesel konstruován spíše pro plynulé tempo, než pro řádění na okresních cestách. 

Podrobnou tabulku spotřeb v různých jízdních režimech naleznete pod tímto textem.

Automatická 7stupňová dvouspojková převodovka S tronic nepatří mezi nejpovedenější, například při couvání do kopce mírně popojede směrem dopředu, což může mít za následek zbytečnou nervozitu řidiče. Dále je občas zmatená a neví, co má v danou chvíli dělat, to může vést ke zbytečnému přeřazování nebo pomalejší změně převodového stupně. S tímto problémem jsem se setkal především při sportovní jízdě, naštěstí to můžete vyřešit tím, že si budete řadit sami, buď pákou nebo pádly pod volantem. 

Když to shrneme, motor má obrovskou výhodu ve spotřebě a kultivovanosti, vzhledem k nepříliš vysokému výkonu působí pocitově nečekaně živě. Nejslabší nám z věcí souvisejících s jízdou připadala převodovka DSG.

Námi měřená spotřeba paliva

Prostředí Spotřeba
Město cca 7-8 l/100 km
Okresky (90 km/h) 3,6 l/100 km
Dálnice (130 km/h) 5,5 l/100 km
Kombinovaná spotřeba daná výrobcem 3,8 - 4,2 l/100 km
Zdroj: Robin Běhal
Reklama
Reklama
Autosalon TV